Zorunlu Kış Lastiği Uygulaması Başladı

0

1 Aralık tarihi itibarıyla başlayan zorunlu kış lastiği uygulamasıyla ticari ve şehirler arası yük-yolcu taşımacılığı yapan araçlardan kış lastiği takmayanları 715 liralık trafik cezası bekliyor.

Artan soğuklarla birlikte zorunlu kış lastiği uygulaması, son günlerde sürücülerin gündeminde yer almaya devam ediyor. 1 Aralık’tan itibaren başlayan zorunlu kış lastiği uygulamasıyla ticari ve şehirler arası yük-yolcu taşımacılığı yapan araçlara yönelik denetimler de sıklaştı. Soğuk havanın oluşturacağı buzlanma ve kar yağışından doğabilecek herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması amacıyla tüm araçlar için kış lastiği takılması öneriliyor.

Valiliklerce belirlenen illerde servis minibüsü, ticari taksi gibi ticari araçlar ile şehirler arası yük ve yolcu taşıyan tüm araçlar için zorunlu olan kış lastiği uygulaması, 1 Aralık-1 Nisan 2019 tarih aralığında uygulanacak. Uygulamanın başlaması ile kışlık lastiklerini takmayan sürücülere ise, 715 TL para cezası uygulanacak. Bu sayede göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve yollarda mağduriyet yaşanması önlenmeye çalışılıyor.

Cezalar 1 Ocak’ta Güncellenecek

Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması kapsamında verilecek cezalar, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla güncellenecek. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği takılması yasal olarak zorunlu değil. Ancak can, mal güvenliği ve güvenli bir yolculuk için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

Kış Lastiği için Kar Yağmasını Beklemeyin

Kış lastikleri özel karışımları, özel kerfli desen yapısıyla ıslak, yağmurlu ve çamurlu zeminlerde de daha iyi yol tutuş sağlıyor. Üstelik yağış olmasa bile, kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yazlık lastiklere oranla çok daha kısa fren mesafesi sunuyor. Bu sayede kış şartlarında hem daha az yakıt sarfiyatı hem daha güvenli sürüşü garanti altına alıyor.

Kış Lastiği Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, kış lastiği kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlara değinerek, “Kış lastikleri aracın dört lastiğine de takılmalı. Sadece çekiş aksına takılan lastikler frenlemede ve virajlarda hiçbir fayda sağlamaz ve aracınızın kaza yapmasını engellemez.” dedi.

Kış lastiği seçiminde lastiğin desen yapısı dışında yanaklarındaki 3 tepeli kar tanesi markalamasına dikkat dilmesi gerektiğini kaydeden Özürün: “AB düzenlemelerine göre, kış lastiği standartlarını sağlayan lastikler Kar Tepesi (3PMSF-Three PeakMountain Snow Flake – Üç Zirveli Dağ Kar Tanesi) sembolü kullanabilirler. Kış lastiklerinin sırt desen tasarımı ince lameli ve geniş bloklu olarak tasarlanmıştır.

Araç sahiplerinin öncelikle bu işaretlere dikkat etmesi gerekir.” dedi.

Lastik hava basıncının kontrol edilmesinin de sürüş güvenliğini olumsuz etkileyebilecek durumları önlemek için büyük önem taşıdığına dikkati çeken Erkal Özürün, servis şoförleri ve sürücülerin tüm Türkiye’de en yaygın bayi ağına sahip olan Petlas bayilerine giderek lastik hava basıncı ve diş derinliği kontrolü yaptırabileceğini de sözlerine ekledi.

Lastiklerin kışa hazır olması ile ilgili de hatırlatmalarda bulunan Özürün, lastiklerin saklama sırasında güneş ışınlarıyla doğrudan temas etmemesine, kuru, temiz ve zarar verecek kimyasal maddeler ile temas etmemesine dikkat edilmesini hatırlattı.

Bir önceki yazımız olan Starmaxx Filistin Bayileri Gezisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.