Yılnak Taşımacılık; CEO Kerem Saraç

0

1973 yılından günümüze ağır taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren Yılnak Proje ve Ağır Taşıma Servisi AŞ. profesyonel ekibi ve kaliteli hizmet anlayışı ile sektörün önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Uzun yıllardır AKO lastiklerini kullanan Yılnak AŞ’nin CEO’su Kerem Saraç ile firmalarının dünü, bugünü ve geleceğini konuştuk.

795

Yılnak Taşımacılık olarak dünden bugüne gelişim sürecinizden bahseder misiniz?

1973 yılında kurulan ve ağır taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren şirketimiz, 2011 yılı başında Alp Özler bünyesine geçti. Orta – ağır taşımada Türkiye’nin belli başlı nakliye firmalarından biri olan şirketimiz, 2011 yılı yatırımları ile orta segmentin en güçlü filosuna ve en yeni teknoloji ekipmanlarına sahip oldu. Ayrıca aynı yıl içerisinde en üst segment ağır taşımacılık için yatırımlarımızı yaparak bu gruba da geçiş yapmış olduk.

Nakliyat sektörünün bugünkü durumu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Ulusal ve uluslararası her türlü ürünün taşındığı nakliyat sektörü, birçok sıkıntının yaşanabildiği kırılgan bir sektördür. Özellikle uluslararası nakliye işlerinde devletlerarası ilişkiler ve güvenlik çok önemlidir. Bunların yanı sıra araçların kapasitesi, yetişmiş personel ve kaliteli hizmet de rakipleriniz arasından tercih edilmeniz için ayrıca önem arz etmektedir. Sektörde öncü firmalar arasında yer almak için ekipman olarak kanun ve yönetmeliklere de uymak zorundasınız. Örneğin son yatırımlarımızın tamamı, Türkiye’deki Karayolu Yük Taşımacılığı Kanunu’nun yeni düzenlemelerine uygun olarak yapılmıştır. Karayolları Yük Taşıma Yönetmeliği şu an için dingil başı 12 tona kadar yük taşımaya müsade etmektedir. Dingil başı yük taşıma sınırı Avrupa’da 10, Asya’da ise 9 ton olarak uygulanmaktadır. Yani ülkeden ülkeye değişebilen şartların olduğu bir sektördür. Uzun yıllar yurt dışına ağır taşıma hizmeti vermemizden kaynaklanan tecrübemizle, yurtiçi ağır taşıma yönetmeliklerine uyum sağlamamız diğer firmalara oranla çok daha kolay olmuştur.

Araç kapasiteniz ve ekipmanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Yılnak AŞ. olarak çekici lowbed dorseye sahip 160 araçlık filoya sahibiz. Bu 160 araçlık geniş filo, bizlere ulusal ve uluslararası alanda faaliyet gösterme imkânı sağlıyor. Bunun yanı sıra sürekli kendimizi yenileyen yapımız bizi sektörde öncü bir firma haline getirdiğine inanıyoruz. Nakliye sektöründeki faaliyetlerimizin yanı sıra ağır taşıma ile ilgili iş makineleri, fore kazık makineleri, endüstriyel tesis ekipmanları sektörlerinde de faaliyet gösteriyoruz.

Araç lastiklerinizi seçerken hangi kriterlere önem veriyorsunuz?

Ağırlıklı olarak nakliye sektöründe faaliyet gösterdiğimiz için araçlarımız ekipman olarak kusursuz olmak zorundadır. Özellikle araçlarımızın lastikleri sorunsuz olmalıdır. Firma olarak lastik seçerken uluslararası uygunluk testlerine uygun olmasına dikkat ediyoruz. Bu bağlamda da AKO ile uluslararası kalitede ürünler ürettiği için yıllardır çalışıyoruz.

Yılnak AŞ. olarak gelecekle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Son dönemdeki Ortadoğu’daki karışıklıklardan dolayı sektörümüz oldukça olumsuz olarak etkilendi. Komşularımız ile yaşanan siyasi gerginlikler, komşu ülkelerdeki savaşlar işlerimizde bir yavaşlamaya neden oldu. Biz de firma olarak bu durgun dönemi yeni bağlantılar kurarak ve kurumsal yapımızı sağlamlaştırarak daha verimli olarak geçirmeyi hedefliyoruz.

Firmanızın misyon ve vizyonu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yılnak AŞ. adıyla, TürkDSC_0082iye ekonomisine katma değer katmak, bunun yanında gerek Türkiye gerek uluslararası ağır taşıma gerekse proje taşımacılığı alanında kaliteden ödün vermeden ileri teknoloji, yüksek standart,  güvenilir, zamanında, doğru ve ekonomik çözümler ile koşulsuz müşteri memnuniyeti denilince akla gelen ilk firma olmayı arzuluyoruz. Yine müşterilerimizi, uzman kadromuzla zamanında iş teslimatımız, ileri görüşlü ve kararlılıkla yol aldığımız titiz çalışmalarımızla memnun etmek de firmamızın asıl görevi olarak belirlediğimiz ilkelerdir.

AKO ile nasıl tanıştınız ve işbirliği hangi ölçüde devam etmektedir?

Uzun yıllar önce AKO ile çalışamaya başladık. İlk olarak lastik servis hizmeti almaya başladık. Devam eden dönemde ilişkilerimizi kademe kademe artırarak bugünkü seviyeye getirdik. Güçlü ve köklü bir firma olarak bize her alanda destek vermesi, hiç şüphesiz büyümemizdeki en büyük etkenlerden biridir. İşinde uzman personellere ve hem kaliteli hem de oldukça geniş bir ürün portföyüne sahip olması AKO ile süregelen çalışmalarımızın en önemli nedenleridir.

Geçtiğimiz yılı firmanız ve sektörünüz açısından nasıl değerlendirirsiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi, nakliyat sektörü oldukça kırılgan bir iş. Son yıllarda Ortadoğu’da ortaya çıkan siyasi gerginlikler, özellikle Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı siyasi gerginlik tüm sektörü ve şüphesiz bizleri olumsuz etkiledi. Bu olumsuzluklara rağmen firma olarak ekip arkadaşlarımız ile el ele verip bu kötü atmosferi geride bırakarak hedeflerimiz doğrultusunda ilerlemeye çalıştık. Bundan sonra da değerlerimizden ve kalitemizden ödün vermeden ilerlememize devam edeceğiz. Koşullar ne kadar zor olursa olsun bundan kurtulmanın yolunun daha çok çalışmak ve işlerimizi eksiksiz olarak yapmak olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda, firmamızın her zaman yanında olan ve bizden desteğini hiç bir zaman esirgemeyen AKO’ya da tüm içtenliğimizle teşekkür ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan Spor Programcılığına Yepyeni Bir Soluk Getiren Adam: ERTEM ŞENER başlıklı makalemizde Beyaz Futbol, Ertem Şener ve futbol programı hakkında bilgiler verilmektedir.

.