Yeraltının sakli ordusu: “Toprak Askerler”

0

shutterstoÇin’i birleştiren ilk imparator Qin Shi Huang’ın ölümsüzlük isteği üzerine yapılan Toprak Askerler 2000 yıllık saklı bir tarihi gözler önüne sürüyor.

Henüz 19 yaşında hanedanın başına geçen genç bir hükümdarın ilginç bir hayali gerçeğe dönüştürme çabası, aradan geçen binlerce yıl sonra takdire şayan bir eser olarak kabul ediliyor. 19 yaşında kendi mezarının yapılmasını emreden Qin Shi Huang, 700 bin kişinin çalışarak 40 yılda ancak tamamlayabildiği devasa bir anıt yaptırır. Yaklaşık 50 kilometrekare büyüklüğünde olan anıtın içerisinde evler, köprüler ve dereler yer almaktadır. Anıt mezarda asıl dikkatleri üzerine çeken ve 1987 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları listesine alınan eser ise topraktan yapılan 7 bin asker heykelidir.

2000 Yıllık Antik Koruyucular

Terrakotta Ordusu olarak bilinen Toprak Askerler, 1974 yılında yaşanan kuraklıktan dolayı kuyu açmak üzere çalışan köylüler tar2icisiafından keşfedilir. Köy halkı önce kırık testilere ve bir takım heykellere ulaşır. Ancak bir anlam veremezler. Sonrasında gerçekleştirilen arkeolojik çalışmalar sonucunda toprak askere, tahtadan yapılmış at arabasına, dönemin silahlarına ve 100’den fazla bronz at heykeline ulaşılır.

Üç boyutlu inceleme

Üç boyutlu teknoloji sayesinde birbirinden farklı yüz yapısına sahip askerlerin üzerindeki sis perdesi aralanıyor. Toprak askerlerin kulakları üzerinde yapılan inceleme sonucunda her birinin farklı insanlara ait olduğu belirlenir. Boyları 1.80 civarında olan askerler, gerçekliği andıran görünümleri ile görenleri kendine hayran bıraktırıyor. Şimdilik 500 tanesinin ortaya çıkarıldığı askerlerin Çin’in ilk imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarını koruduğuna inanılıyor. Dev yer altı ordusundan bugüne kadar iki bin civarında askerin gün yüzüne çıkarıldığı, ancak boya ve renk hususunun hala gizemini koruması nedeniyle 6 bin civarındaki askerin yerleri tespit edildiği halde gün yüzüne çıkarılmadığı belirtiliyor.

Bunun başlıca nedeni ise heykellerin bir hafta içinde orijinal hallerini kaybederek toprak rengine dönüyor olmaları. Uzmanlar, bu dönüşümün nedenini belirlemeye çalışıyor. Terra Kotta askerlerinin halen üç ayrı çukurda sergilendiği belirtilirken, çukurlardan en büyüğü ağırlıklı olarak piyade askerlerin heykellerinden oluşuyor.leyicisi

Bu gizemli ordu ayrıca sıradan bir şekilde dizilip, gömülmemiş. Farklı rütbelerde ve sınıflarda olan askerler dönemin en ileri savaş nizamına ve stratejisine uygun şekilde, savaş meydanında savaşa hazır konumda duruyor.

Yapımındaki sır

Her bir asker ve atın kile şekil verilmek suretiyle yapıldığı, ardından heykellerde açılan bir delikle 300 ile 900 derece arasında fırınlandığı belirtiliyor. Uzmanlar, deliklerin yüksek sıcaklıklarda çömleklerin patlamaması için açıldığını ve daha sonra kapatıldığını kaydediyor.

Ayrıca bazı çukurların boş olma nedeni olarak imparatorun ani bir hastalıktan ölümü nedeniyle projesini tamamlayamamasına yorumlanıyor. İmparatorun ayrıca Çin’in o dönem çalışan tüm işçileri ya yaktırarak ya da kendisiyle beraber gömülmek üzere öldürttüğü anlatılıyor. İmparatorun mezarı yerin 36 metre altında bulunuyor ve bu ordunun öldükten sonra kendisini koruyacağına inandığı söyleniyor. Bu hükümdarın aynı zamanda Çin Seddi’nin inşasını da başlatan imparator olduğu da belirtiliyor.

20Ziyaretçileri bekleyen sürpriz

Dünyanın her yerinden binlerce turistin ziyaret ettiği gizemli yer altı ordusu, her an canlanacakmış izlenimi yaratıyor görenlerde. Sanki sihirli bir değnek tarafından zaman bu mezarlıkta bir süre dondurulmuş ve ordu hareket halinde iken taşlaşıp kalmış gibi bir izlenim sergiliyor mezarlık. Bölgeye yakın bir fabrikada da toprak askerlerin her ebatta bire bir kopyaları üretiliyor. Üretilen bu kopyalar fabrikada açılan reyonda ebatlarına göre farklı fiyatlarla satışa sunuluyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyanın ilk elektronik bitkisi üretildi başlıklı makalemizde bitki, gül ve yapay hakkında bilgiler verilmektedir.

.