Yeni plaza, yeni vizyon

0

Petlas ve Starmaxx gibi Türkiye’nin lider lastik markalarını bünyesinden barındıran AKO’nun yeni evi olacak Ankara Söğütözü’ndeki AKO Plaza’da beklenen sona artık aylar kaldı. 2017 yılının Kasım ayı olarak ön görülen projenin tamamlanmasıyla AKO, yenilenmiş kurumsal görüntüsü ile bu modern binada hizmet verecek.

Son yıllarda yapılan yatırımlar ve çalışmalar neticesinde oldukça hızlı bir büyüme grafiği çizen AKO, bunun sonucunda ihtiyaç haline gelen büyük ve modern yeni binasında hazırlıklar son sürat devam ediyor. Kaba inşaatın tamamlandığı binada, şu anda cephe kaplama aşamasına gelinmiş durumda. Ankara’nın iş ve yaşam merkezi olan Söğütözü’nde inşaa edilen AKO Plaza, Eskişehir Yolu’nda bulunuyor. Önümüzdeki yıl bitirilmesi hedeflenen proje ile AKO, sektöründe lider bir markaya yakışan yeni binasına geçecek.

İnsana odakgece-01lanan çalışma alanları

Dinamik, yenilikçi, modern ve müşteri memnuniyetini hedefleyen kurumsal bir yaklaşım AKO’nun yeni evinin tasarım temelini oluşturuyor. Tasarım sürecinde çalışan ve müşterilerin beklentilerinden toplanan veriler ciddi bir değerlendirilmeye tabi tutuldu. Günümüzde çalışma hayatında masa başından sosyal mekanlara, bireysel çalışma metodundan ekip çalışma modeline olan yönelim tasarımda fazlasıyla yansıtılmaya çalışılmış. Böylece çalışanlar arasındaki iletişimi üst seviyeye çekilerek verimliliğin yükselmesi hedeflenmiş. Buna göre de bina içerisinde etkileşime ve iletişime açık sosyal alanlar kurgulanmış.

Toplam 23 bin m2 inşaat alanına sahip olan proje 4 bodrum, 1 zemin ve 24 ofis katından oluşuyor. Binanın zeminden yüksekliği 101 metreyken yapının toplam yüksekliği ise 117 metre. Bunun yanında binanın üstünde yer alan 25 metre yüksekliğe sahip dekoratif çelik piramit ile AKO Plaza’nın Ankara’nın en yüksek binalarından biri olacağını da söyleyebiliriz.

Bulunduğu bölgenin yoğunluğu düşünüldüğünde çalışanların ve müşterilerin zor durumda kalmaması için binada 165 araçlık 4 katlı kapalı ve 10 araçlık açık otopark bulunuyor. Zemin ve birinci katlarda toplamda yaklaşık 1.250 m2 alana sahip dükkanlar bulunuyor.

Binanın orta kısmında toplam 3 katta yemek salonu, mescit ve toplantı salonları bulunuyor. Plazanın son 4 katı ise yönetime ayrılmış. Geri kalan bütün katlar çalışma ofisleri olarak dizayn edilmiş. Her katta yaklaşık 440 m2 net ofis alanları mevcut. Böylece çalışanların rahat ve geniş bir ortamda zaman geçirmeleri amaçlanmış.

Ayrıca binada çalışanlara maksimum konfor ve çalışma ortamı sağlayacak ısıtma, soğutma ve havalandıra sistemleri tasarlanmış. İç ortamın taze hava kalitesini sağlayabilmesi için yüzde100 taze havalı klima santralleri de bulunuyor. Ayrıca binada güvenlik önlemleri de üste seviyede düşünülmüş. Tüm ofisler sprinkler sistemi yangından korunması sağlanmış.

AKO Plaza ayrıca çevreci bir anlayışa da sahip. Binada enerji verimliliğini arttırmak için tüm mekanik tesisatlar otomasyon sistemine entegre edilmiş. Ayrıca bina genelinde düşük gdsc_0071üç tüketimi ve yüksek verim sağlayan LED’li aydınlatma ürünleri seçilmiş. Binada kat holleri ve lobide aydınlatma otomasyonu düşünülmüş olup aydınlatma kontrolleri tek noktadan ve kat bazlı yapılabilme imkanı veya belli bir senaryo ile çalışma imkanı sunuyor. Ayrıca otomasyon sensörleriyle enerji tasarrufu yapılması planlanmış.

Yeni evlerine geçmeleriyle hakettikleri modern ve kurumsal görünüme kavuşacaklarını belirten AKO yetkilileri, insanların motive olduklarında çok daha fazla başarılı işler gerçekleştirdiklerini belirterek AKO Plaza’nın bunu üst seviye de gerçekleştireceğini söyledi.

 

AKO Plaza

Yer: Söğütözü / ANKARA

İş Sahibi: Abdülkadir Özcan Grup

Mimar: Korucuoğlu Mimarlık

İnşaat Alanı: 23.000 m2

Kat Sayısı: 27

Başlangıç Tarihi: 2015

Bitiş Tarihi: Kasım 2017

 

Bir önceki yazımız olan Petlas AŞ’de staj zamanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.