Yarış Parkurlarında Yerli Lastik Heyecanı

0

Pist yarışları için ürettiği üstün nitelikli lastikleriyle motor sporları camiasında ilgi ve beğeni toplayan ve kendi bünyesinde Petlas Motorsport departmanını da hayata geçiren Petlas, yarış lastiği ürünü portföyünü, toprak ve asfalt zeminlere uygun ralli lastikleri ve off-road lastikleri ile genişletmeye hazırlanıyor.

Pist yarışları için ürettiği üstün nitelikli lastikleriyle motor sporları camiasında ilgi ve beğeni toplayan ve kendi bünyesinde Petlas Motorsport departmanını da hayata geçiren Petlas, yarış lastiği ürünü portföyünü, toprak ve asfalt zeminlere uygun ralli lastikleri ve off-road lastikleri ile genişletmeye hazırlanıyor.

Pistlere Özel Velox Sport PT 741 

Petlas’ın Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) iş birliği, Türkiye’nin yerli ve milli yarış lastiği markasına kavuşmasını sağladı. Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli lider markası Petlas’ın rekabetçi ruhunu yansıttığı otomobil sporları, bir yandan marka algısına katkı yaparken bir yandan da Ar-Ge çalışmaları için değerli bir veri birikimi sağlıyor.

Petlas’ın performans araçları ve pist yarışları için özel geliştirdiği Petlas Velox Sport PT741 ultra yüksek performans lastikleri, Opel OPC Cup, TOSFED Yıldızını Arıyor ve Şampiyonlar Şampiyonası yarışlarında kullanıldı. Petlas’ın TOSFED iş birliği kapsamında destek verdiği bu yarışlarda gerek pilotlar gerek takım yöneticileri ve sporun duayen isimleri, lastiklerin performansına tam not verdi.

İzmit Körfez Yarış Pistine Petlas Tacı

Petlas ayrıca, İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yarış otomobillerinin yarış parkurunun üzerinden geçişi için inşa edilen Petlas Köprüsü ve izleyicilerin tribünlere güvenle geçişini sağlayan Petlas Yaya Geçiş Köprüsü ile spora desteğini kalıcı bir eserle pekiştirmiş oldu.

Halen pist yarışları için üstün nitelikli lastikler üreten AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren Petlas’ın yarış lastiği geliştirme programına büyük önem verdiğini belirten Petlas Motorsport Yöneticisi Petlas Doğaç Çağıl, “Ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir heyecanla izlenen otomobil sporları, küresel markalar için önemli bir vitrin olduğu kadar, otomotiv endüstrisinde gelişiminin de itici güçleri arasında. Otomobil sporları, gerçekten çok önemli bir Ar-Ge platformu. Burada yarışları kazanmak için gerekli o birkaç saniyeyi elde etmek için yapılan her çalışma, her yenilik, tüketicilere daha güvenli, daha keyifli, daha tasarruflu bir sürüş deneyimi olarak geri dönecek” dedi.

Türkiye’de Motor Sporları Lastiği Ar-Ge’si Yapan Tek Marka Petlas

Petlas’ın motor sporları lastikleri alanında ihtiyaç duyulan yerli Ar-Ge ve iş gücünün tek örneği olduğuna vurgu yapan Doğaç Çağıl, “Lastiklerimizin performansı kadar, yüzde 100 yerli sermayeli bir üreticinin bu konuya tüm ciddiyeti ve tüm teknoloji gücüyle eğilmesi de yankı uyandırdı. Yarış parkurlarında, yerli lastik heyecanı esiyor” dedi.

Kendi geliştirdiği teknolojileriyle binek araçlardan kamyon ve otobüslere, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden savaş jetlerine, ülkemizi geleceğe taşıyan lastikleri üreten Petlas, bu lastikleri bir Türk markası olarak dünya pazarlarına da sunuyor. Türkiye’nin yerli sermaye gücü olarak, 80 farklı desen ve 2500 farklı ebatta ürettiği üstün nitelikli lastiklerle, ülkemizde ve ihracat pazarlarında güçlü konumunu her gün daha da geliştiren Petlas, Türkiye’nin yanı sıra dünya çapında 100’ü aşkın ülkeye yayılan geniş bir coğrafyada aranılan bir marka olarak büyümesini sürdürüyor.

Ar-Ge Laboratuvarı, Lastik Test Laboratuvarı ve Test Pisti ile Türkiye’nin Lastik Ar-Ge Lideri

Petlas Motorsport bünyesinde, spesifik yarış lastiklerinin gelişim süreçlerinin devam ettiğini Doğaç Çağıl: “Türkiye lastik sektöründe lider olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımızı yerli sermaye, yerli iş gücü ve yerli uzmanlık ve bilgi birikimi (know-how) ile gerçekleştiriyoruz. Ar-Ge çalışmalarımızı, yarış parkurlarının yanı sıra, Kırşehir’de Petlas fabrikamızda yer alan, tam donanımlı Ar-Ge laboratuvarı, lastik test laboratuvarı ve uluslararası test standartlarına sahip pistimizde yürütüyoruz. Önümüzdeki dönemde ülkemiz ve dünya yarış ekiplerine lastik üreteceğiz ve bu alana da damgamızı vuracağız.” şeklinde konuştu.

Bir önceki yazımız olan Petlas’tan Bayramda Yol Güvenliğine Destek başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.