Yakıt tasarrufunda akü etkeni

0

Uzmanlar Uyarıyor:

Yakıtta Tasarruf İçin Akünüzü İyi Seçin

Bilindiği üzere akünün en önemli görevi aracın ateşleme sistemini beslemektir. Ancak akü araca gerekli enerjiyi sağlarken yalnız değildir. Aracın alternatörü, starteri, akü ile ekip halinde çalışır. Bu nedenle eski veya performansı kötü bir akü size araç üzerinde hiç düşünmediğiniz ilave maliyetlere sebep olur.foto_1

Bu noktada sizlere AKO Akü’nün tavsiyesi aşağıdaki durumlara bakarak eski veya zayıf akünüzü derhal bir AKO Akü ile değiştirmeniz.

  1. Eski veya zayıf bir akü, size fark ettirmese de aracınızın alternatör ve starterini negatif olarak etkileyerek size tamir masrafı çıkarır.
  2. Eski veya zayıf bir akü, soğuk havalarda çok iyi performans sağlayamaz ve bu durumda gaza daha fazla basmak zorunda kalabilirsiniz. Ya da soğuk sabahlarda aracınızı çalıştırmak için fazladan gayrete gereksinim duyabilirsiniz.
  3. Akünün zayıflığı, bağlantılarının gevşekliği size karışık problemler olarak dönebilir. (Araç beyin problemi, serviste problemin ne olduğunu anlamak için saatlerce yapılan çalışmalar genelde “ah akü” veya “ ah akü kablosu ” sonuçlanır).
  4. Marşa bastığınızda marşın yeterince hızlı dönmemesi nedeniyle aracınız çalışmayabilir. Bunun sebebi “starter” veya başka bir şey olabilir. Ama akü potansiyel sebep olarak oradadır. Aküyü bir voltmetre ile ölçüp voltaj okuması yapsanız bile, hatta yeni bir akü bile olsa içi yeterince güçlü değilse (genellikle ucuz olsun diye içi ile etiketi farklı olan akülerde) kranklama işlemi yeterince hızlı yapılamayacağından verimsiz şekilde aracınızı çalıştıracaktır, ta ki aktarma kablosu ile bir sabah sizden yardım bekleyene kadar.
  5. Kötü akü nedeniyle alternatör yoğun bir şekilde sürekli aküyü şarj etmeye çalışacağından motordan daha fazla güce gereksinim duyacaktır. Aslında aynı etki klimanızı açtığınızda da olur. Performansta kısmen düşüş, yakıt tüketiminde kısmen artış ve alternatörün aküyü besleme kabiliyetinin artması vs. Tabi ki bazı üst segment araçlarda bu durum yüksek kapasiteli alternatörler ile hissedilmez.
  6. Alternatörünüz akünüzle uyum sağlayamadığında, akü bujilerin ateşlemesinde, yanma odasındaki kıvılcımların yetersiz olmasına sebep verdiğinde sadece fazla yakıt tüketimi veya verimsiz yakma değil, aynı zamanda o anki performansına da düşük başlamasına sebep olur.
  7. Alternatörün yüksek devirde çalışması yakıt tüketimini arttırır (tamamlanamayan yanma nedeniyle), performansı düşürür. Bazen de motoru eski araçlarda bunun sonucu olarak yakıt kokusu da size fazladan rahatsızlık verir.
  8. Motorun zayıf akü nedeniyle zor başlaması fark edilebilir kullanım farkı yaratmasa da başlangıçta yaklaşık 1-2 hp’lik kayıp ile sonuçlanır. Yokuş inerken değil ama, çıkarken bunu çok net hissedersiniz.

Performansı kötü ucuz akülerin size maliyetini bir düşünün ve “sadece akü” deyip geçmeyin. “AKO AKÜ” alın, gizli masraflardan, kayıplardan ve soğuk kış sabahlarında çıkabilecek sürprizlerden kurtulun.

Bir önceki yazımız olan Otomobilde devrim etkisi: “Devrim Arabaları” başlıklı makalemizde babayiğit, Devrim ve efsane hakkında bilgiler verilmektedir.

.