Tunus

0

Tunus, gerek Akdeniz ve Kuzey Afrika coğrafyasına olan hakimiyeti, gerekse de Avrupa’nın Afrika ile olan ilişkileri açısından büyük bir stratejik öneme sahip. Tunus, yerlileri Berberiler dışında tarih boyunca daha çok deniz yoluyla gelen çeşitli etnik topluluklara ev sahipliği yapmış. Bölgeye deniz yoluyla gelip ilk hüküm süren Fenikelilerin ardından Kartacalılar bu bölgeyi yönetimleri altına almış. 8.yy başlarında Müslüman egemenliğine giren Tunus’un, siyasi ve ekonshutterstock_147595487omik açıdan en iyi dönemini Osmanlı İmparatorluğu döneminde yaşamış olduğunu söyleyebiliriz. Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünü takiben bir Fransız sömürgesi haline gelen Tunus, 1956’ya kadar Fransa’nın bir sömürgesi olarak kalmış ve bu tarihte Tunus Cumhuriyeti adıyla bağımsızlığını ilan etmiş.

Ülkenin resmi dili Arapça. Ancak toplumun %1’e yakın bir kesimi Berberice konuşuyor. Diğer yandan Fransızca ülke genelinde halen etkisi yadsınamayacak ölçüde devam ediyor. Etnik anlamda ülkede Arap, Berberi ve Fransız etnisiteler demografik yapının önde gelen unsurları olarak karşımıza çıkıyor.Tunus ekonomisi tarım, hayvancılık, balıkçılık, madencilik ve turizme dayanıyor. Ülkede sanayi tesisleri yok denecek kadar az.

Nereler Gezilmeli

Tunus’ta gezilecek ve görülecek yerlerin çoğu başkent Tunus’ta yer alıyor. Tarihi çok eskilere dayanan ve birçok devlete ev sahipliği yapmış bu bölge, gezilecek ve görülecek alanların sayısı doğal olarak bir hayli fazla ama kısıtlı yerimizden kaynaklı sadece en önemlilerine değinmek durumunda kaldığımızı da hatırlatmalıyız.

Zaytuna Camii

Zaytuna Camii, Tunus’daki en eski cami olup Tunus’ta gezilecek yerler listesinin en üstünde yer alıyor. Farklı çağların mimari izlerini taşıyan yapıdaki bu farklılıkların uyumu yapının değerini daha da arttırıyor. Caminin ilk hali 734’de yapılmış fakat 9.yy’da Kayrav’daki Büyük Camiye benzer şekilde Ahmet ibn Muhammed tarafından tekrardan inşa edilmiş. Merkez kısım için Kartaca antik kentinden 184 sütun yeniden kullanılmış olması.

Sidi Bou Said

Sidi Bou Said ise bir diğer önemli durak. Tunus merkezden 20 km kuzeyde bulunan bu şirin kasaba, son zamanların en turistik gezi noktaları arasında bulunuyor. Bölgedeki mavi beyaz boyalı evler görülmeye değer. Buradaki en önemli gezi noktası ise Avukat’ın Evi olarak adlandırılan bir müze ev. Bu evi gezerek Tunus’un geçmiş dönem ev yapısını ve geleneksel Tunus aile yaşantısını yerinde inceleyebilirsiniz. Bölgede hediyelik eşya satan çok sayıda mağaza da bulunuyor.

Kartaca

MÖ 814 yılında Tunus yarımadasında kurulmuş olan bir Fenike kolonisi olan Kartaca, Tunus merkeze yaklaşık 15-20 km uzaklıkta bulunuyor. Roma döneminin en önemli uygarlıkları arasında olan Kartaca, kalıntılarını gezmek için otobüse ya da bir taksiye binmeniz yeterli. Söylemekte fayda var Kartaca’daki kalıntıların hepsi maalesef tek bir yerde bulunmuyor. Geniş bir alan üzerine yayılmış 9 adet gezi alanını kapsayan bu kentte en önemli geshutterstock_103885439zi noktaları arasında Antonio Hamamları, Amfi Tiyatro ve Kartaca Müzesi de yeralıyor. Ziyaret merkezleri arasındaki mesafe biraz yorucu olsa da buna gerçekten değiyor.

Bardo Müzesi

Yıllarca dünyanın en büyük mozaik müzesi olma unvanına sahip olsa da bunu geçtiğimiz yıllarda Gaziantep’teki Zeugma müzesine kaptırmış. Müzede halen birbirinden güzel ve eşsiz mozaikler ziyaretçileri güzelliklerini sunmak için bekliyor.

Medina Bölgesi

Tunus’un en eski yerleşim bölgesi özelliğini gösteren Medina, sayısız eseri ve mekanı içinde barındırıyor. Burada neredeyse her yer tarihi eser desek yanlış olmayacak. Medina’da çok güzel camii, medrese ve hamam örneklerini gezdikten sonra, tarihi çarşılarda sevdiklerinize hediyeler beğenebilirsiniz.

Ne yemeli, ne içmeli

Tunus mutfağı, Akdeniz havzasının diğer ülkeleriyle benzerlikler taşırken çölün etkisi de mutfakta hemen kendini hissettiriyor. Acı baharatlar bu mutfakta çok fazla kullanılmakta olduğundan yeni lezzetler denerken biraz dikkatli olmanızda fayda var. Zeytin ve zeytinyağı, balık ve deniz ürünleri, kuzu ve koyun etleri ile taze sebzeler bu mutfağın ana unsurları. Kırmızıbiberden yapılan az tuzlu ve biraz sıvı bir çeşit salça olan “harissa”, Tunus mutfağının en önemli tatlarının başında gelir. Ülkede köfte, kebap ve közlenmiş sebze de sıklıkla tüketiliyor. Deve eti de, ülkede sıkça, özellikle de bazı festivallerde yenir.

Tunuslular tencere yemeklerine “Tagine (Tajin)” diyorlar. Tajin, aslında yemeğin servis edildiği, fazla derin olmayan, içinde ikinci bir kısım daha bulunan kapaklı, büyük bir kap. Sıcak yemek veya kuskus bu seramik kaba konularak kapaklı Tajinin içine yerleştirilir ve servis yapılır. Tunuslular Tajini özellikle öğle yemeklerinde yiyor.

Bir önceki yazımız olan İran: farklı kültürlerin tam ortasında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.