Tropik dünyanın incisi: Porto Riko

0
Coğrafi olarak 8.870 km2  anakara ve 4.921 km2 deniz sahasından oluşan ülkenin toplam alanı 13.791 km2’den oluşuyor. Ülke doğudan batıya 185 km iken, kuzeyi ile güneyi arası sadece 65 km’lik bir mesafe bulunuyor. Porto Riko, dışişlerinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlıyken, içişleri bakımından bağımsız bir ülke. Ülke toprakları üzerinde yaklaşık dört milyon kişi yaşıyor. Ülkede yaşayan her birey Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı. Ülke halkı tam bağımsız Porto Riko arzusunda olsa da, bu arzunun gerçekleşmesi şu an için pek olası görünmüyor.

beach-1681885_800x600Adaya ilk yerleşenler Taino olarak anılan yerliler olmuş. Açıkçası bu grup hakkında günümüze çok fazla bir bilgi ulaşmış değil. Günümüzde, Tainolara ait sadece birkaç mağara resmini görmek mümkün. Adanın kıta dışından ilk ziyaretçisi olan kâşif Kristof Kolomb, bu adaya San Juan Bautista adını vermiş. Zamanla bu isim değişmiş ve ada İspanyolca zengin liman anlamına gelen Porto Riko olarak anılmaya başlamış. Limanın ismi olan San Juan ise başkente ismini vermiş.

Adanın uzun yıllar boyunca İspanyol kolonisi olarak kaldığını görüyoruz. Önemli bir dönüm noktası 19.yy sonlarında yaşanan Amerikan-İspanyol savaşı olmuş. Bu savaş sonunda imzalanan Paris Anlaşması ile İspanyollar adayı terk etmiş ve Amerika’nın ada üzerindeki etkinliği de artmış. 20.yy başları ile ada Amerikan kültürü etkisi altına daha da çok girmiş ve İkinci Dünya Savaşı’nın ertesinde Porto Riko 1952’de Amerika’ya bağlı bir eyalet haline gelmiş.

Ekonomik olarak Dünya Bankası’nca yüksek gelirli bir ülke olarak tanımlanmakta olan Porto Riko en önemli üretim kalemleri ilaç, tekstil, petrokimya ve elektronik ürünler olurken; finans, emlak ve turizm diğer önemli sektörlerin başında geliyor.

Gezilecek, görülecek yerler

Porto Riko çok geniş bir ülke olmadığı için genel olarak gezilip görülecek yerler birbirlerine çok yakın mesafelerde konumlanmış.

San Juan

Başkent San Juan’da kale içi olarak anılan ve şehrin en canlı bölgesi olan tarihi alanda gezilecek yerlerin başında Castillo San Cristóbal, Castillo San Felipe del Morro, Fortín San Juan de la Cruz ve şehir surlanın 3/4’ünü kapsayan San Juan National Historic Site geliyor.

Eğer denize girip okyanusun tadını çıkarmak isterseniz Condado Sahili ve Isla Verde tam size göre.

Bu kentin turistlere sunmuş olduğu aktivite yelpazesi oldukça geniş. Mesela tüple dalmak istediniz. Bu isteğinizi gerçekleştirmek için birçok turizm firması bu alanda sizlere hizmet veriyor. Ya da hiç yağmur ormanı görmediniz mi? Acele edin, El Yunque yağmur ormanları sizleri bekliyor.

Ponce

Adanın güney kısmında yer alan bu kentte birçok müze ve galeri, tarihi değere sahip evler, köprüler, kütüphaneler ziyaretçilerini bekliyor.

Gezinizi burada neredeyse yılın her ayı düzenlenmekte olan festivallerden biri ile aynı zamana denk getirmek gerçekten çok mantıklı olacaktır. Böylece bu ünlü festivallerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu iki kent dışında ülkenin kuzeyinde yer alan dünyanın en hassas teleskobu olan Arecibo teleskobu ve yine dünyanın en büyük yer altı mağara ve nehir sistemlerinden birini içinde barındıran Camuy Mağaraları önemli turistik noktalardan.

Ne yenir, ne içilir

Porto Riko, mutfağı gerçekten zengin olan bir ülke. Ülkedeki iklimsel çeşitlilik yemeklere de doğal olarak sirayet etmiş. Porto Riko mutfağında ilginç bir şekilde en fazla kullanılan malzeme pirinç. Paella adı verilen etli pilavı ve içi balıkla doldurulmuş bir tür börek diyebileceğimiz Empadanilla’yı ülkenin meşhur yemekleri arasında saymamız mümkün. Muzun kızartılması ile yapılan Mofongo ise son derece ilginç bir tat olup denemeye değecek bir lezzet. Çokça tüketilen Morina balığı turşusunu da bu lezzetlerin arasında saymadan geçmek olmaz.

İçecek olarak çeşitli tropik meyvelerden elde edilen meyve sularını ülkenin hemen hemen her yerinde kolayca bulmanız mümkün.  Ananas ve Hindistan Cevizi ile yapılan Pino Colado kokteylini çıktığı topraklarda denemek bir hayli keyif verici olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Toyo Tires takımı The Bluewater Resort Parker “425” i kazandı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.