TOYO TIRES DRIFT’ten Masato Kawabata, Nissan GT-R’de Hızlı Drift’te Dünya Rekorunu Kırdı!

0

3 Mart’ta Toyo Tires’ın yıldız sürücüsü, TOYO TIRES DRIFT Takımı’ndan Masato Kawabata,

dünyanın hızlı araç drift’ini yaparak rekorlar kitabına girdi.

Kawabata, Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) Dubai ve Abu Dabi’nin de yer aldığı yedi federasyondan biri olan Füceyre’de 304.96 km/saat’lik şaşırtıcı bir hızla dünya rekorunu ele geçirdi. Füceyre Emirliği, Umman Körfezi’nin sınırındaki doğu kıyısında yer alıyor.

Bu dünya rekoru, Nissan’ın Orta Doğu şirket merkezi olan Nissan Orta Doğu’nun bir inisitiyafiydi. NISMO’dan (Nissan Motorsports International) uzmanların desteğiyle, TOYO TIRES DRIFT Takımı’nın bir ortağı olan Trust Co., 2016 model Nissan GT-R’yi bu yarış için özel olarak hazırladı. Bu rekor kırma denemesinde, Toyo’nun ultra yüksek performanslı PROXES serisi lastikler kullanıldı. Motor, 1,380 beygir gücü ile baş döndüren bir azami verim üretti .Toro Tires da özel olarak ayarlanmış PROXES serisi lastiklerle tam destek verdi.

Rekor kıran 2016 Nissan GT-R, geleneksel olarak dört çekerli bir araç ancak bu ultra yüksek hızlı drift denemesine hazırlanması için özel olarak ayarlandı ve arkadan çekişli araca dönüştürüldü.

Dünya rekoru denemesi için sahne, Füceyre Uluslararası Havaalanı’ydı. 300 km/saatin üzerindeki hızların beklendiği denemede, güvenlik açısından geniş alanlı bir konum bulmak hayati önemdeydi ve bu yüzden 3.000 metre uzunluk uçak pisti ideal noktaydı. GT-R’nin bir uçağın yanında poz verdiği bu fotoğraf, görmeye değer bir manzara.

Nihayet deneme zamanı geldi. 2016 Nissan GT-R, şiddetli bir hızla çıkış yaptı. Sürücüsü, Masato Kawabata’ydı. 30 dereceye ayarlanan seyir açısıyla Kawabata üç tur yaptı. Benzersiz drift tekniğiyle aracı yöneten Kawabata’nın ilk iki turu, sırasıyla 273 km/saat ve 293 km/saat ile rekor kıran hızlarda tamamlandı. Ardından üçüncü ve son deneme başladı. Gergin bir atmosferde, Kawabata ilk iki turda sağladığı hissi uyguladı ve 304.96 km/saatlik hıza ulaşarak üç deneme içindeki en iyi performansını gösterdi. O anda, denemede yer alan herkes coşkulu bir sevinçle ayağa fırladı ve birbirini tebrik etti.

Denemeden bilemezsiniz! Kawabata’nın muhteşem rekor kırma performansının güçlü videosunun keyfini çıkarın.

Rekor kıran bir performans için, sürücünün kendinden emin tekniği kadar sıra dışı bir araç performansı da gereklidir.

Elbette sürücü, yolun yüzeyiyle tek temas noktası olan lastiklerine tamamen güvenemediğinde böyle bir performans mümkün olamaz. Şirketimizin lastikleri, Kawabata’nın becerikli yönetimine ustalıkla yanıt vererek bu performansı mümkün kıldı.

“Dünyayı Şaşırtır”

Toyo Tires, baş döndürücü sürprizlere imza atmaya devam edecek. Bizi izlemeye devam edin!

 

Lastiklerin büyüklükleri önde 285/35R19 Proxes R1R ve arkada 285/35R20 Proxes R888R’ydi. Peki bunlar özel olarak nasıl hazırlandı? İşte bu bir sır.

 

Bir önceki yazımız olan Petlas, Yarış Pistlerinde Boy Göstermeye Devam Ediyor… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.