TARİHİN YENİDEN YAZILDIĞI Çanakkale Savaşı

0

tarih (2)Tarihte birçok savaş olmuştur, bu savaşlarda bir taraf kazanmış, bir taraf kaybetmiştir. Değişmeyen tek şey ise kara toprağın altına giren bedenler ve arkalarında bıraktıkları gözyaşlarıdır. Anadolu eski adıyla Anatolia; yüzyıllar boyunca imparatorlukların, devletlerin hâkimiyet mücadelesi verdiği, uğruna sayısız insanın öldüğü bir bölgedir. Bu bölge, 20. yy da öyle bir savaş gördü ki tüm dünya bu savaşı konuştu. Bu savaşta; düşman askerler kara toprakta koyun koyuna yatıyor, anneler ise aynı mezarlıkta farklı dinlerde dualar ediyordu. Bu savaşın ne kaybedeni vardı, ne kazananı sadece ağıtlar ve feryatlar vardı.

Avusturya-Macaristan Veliaht prensinin öldürülmesi tüm dünyayı bir anda büyük bir savaşın içine sokmuştu. Hemen taraflar belirlenmiş, cepheler oluşturulmuştu. Osmanlı dünyadaki en büyük toprak sahibi devletlerden biriydi ve toprakları dünyanın merkezinde yer alıyordu. Bu yüzden Osmanlı devletinin böyle büyük bir savaşa girmeme gibi bir lüksü yoktu. Osmanlı devletinin İttifak devletleri (Almanya, Avusturya- Macaristan, İtalya, Osmanlı) tarafında yerini alması ile İtilaf devletleri(İngiltere, Fransa, Rusya) ile savaş başlamış, daha sonra birçok devletin savaşa müdahale olması ile dünya savaşı haline gelmiştir. 1.Dünya savaşında hiç kuşkusuz birçok cephelerde, birçok asker toprağa düşmüş, zaferler ve yenilgiler olmuştur. Ama Anadolu topraklarında ki Çanakkale, tarihteki en büyük savaşa, mücadeleye ev sahipliği yapmış binlerce ana kuzusunu bağrına basmıştır. En kanlı savaşların yapıldığı Çanakkale cephesi; İngiltere Başkanı Lloyd George ve Bahriye Nazırı Charchill’in Çanakkale boğazlarından geçerek, Osmanlı Devletinin başkenti İstanbul’u işgal edip, Osmanlı’yı saf dışı bırakmak. Zor durumda olan Rusya ‘ya yardım göndererek savaşı sonlandırmak, hedefleri doğrultusunda açılmıştır. İtilaf devletleri dünyanın o güne kadar görmemiş olduğu büyüklükte bir Birleşik Filo kurarak, İngiliz Amiral Sir Sackyville Hamilton Carden komutasına vermiştir. 3 Kasım 1914 sabahı Çanakkale boğazında görülen Birleşik Filo’nun harekât merkezi ise Gelibolu Yarımadası idi. 18 Mart 1915’e kadar süren Deniz Muharebelerinden sonuç alamayan itilaf devletleri gemilerini geri çekmek zorunda kalmıştır. Deniz harekâtından sonuç alamayınca kara harekâtı yapmaya karar veren İtilaf devletleri 25 Nisan 1915 tarihinde kara harekâtına başlarlar;

  • Kumkale Muharebeleri (25-27 Nisan 1915)tarih (3)
  • Seddülbahir Muharebeleri (25 Nisan-9 Ocak 1916)
  • Arıburnu Muharebeleri (25 Nisan 1915-6 Ağustos 1915)
  • Anafartalar ve Conkbayırı Muharebeleri (6 Ağustos-20 Aralık 1915)

Bu harekâtların hiç birinden sonuç alamayan İtilaf Devletleri artık Çanakkale’ye ayıracak ne maddi ne manevi güçleri kalmıştır. 8.5 ay boyunca hiçbir başarı elde edemeden 9 Ocak 1916 sabahı başarılı bir geri çekilme harekâtı ile Çanakkale koylarını terk etmişlerdir. Arkalarında yüz binlerle ifade edilen, şehit ve gaziler bırakan İtilaf Devletleri sessiz, sedasız çekilirken kendi yavrularını da Çanakkale’nin şefkat dolu toprağına bırakmıştır.

BİR YOLCUYA

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın

Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.

Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın

Bir vatan kalbinin attığı yerdir.

 

Bu ıssız, gölgesiz yolun sonunda

Gördüğün bir tümsek, Anadolu’nda,

İstiklâl uğrunda, namus yolunda

Can veren Mehmed’in yattığı yerdir.

 

tarih (1)Bu tümsek, koparken büyük zelzele,

Son vatan parçası geçerken ele,

Mehmed’in düşmanı boğduğu sele

Mübarek kanını kattığı yerdir.

 

Düşün ki, haşr olan kan, kemik, etin

Yaptığı bu tümsek, amansız, çetin

Bir harbin sonunda bütün milletin

Hürriyet zevkini tattığı yerdir.    

 

Necmettin Halil Onan

Bir önceki yazımız olan Dünyanın ilk elektronik bitkisi üretildi başlıklı makalemizde bitki, gül ve yapay hakkında bilgiler verilmektedir.

.