STEPHEN HAWKING

0

1942 yılında ileride teorileriyle bilime büyük katkılar sağlayacak bir deha dünyaya gelir; Stephen Hawking. Babasının tıpla ilgilenmesini istemesine karşın, o matematiği istiyormuş. Okulunda matematik bölümü olmayınca fizik öğrenmeye başlamış. Doğa Bilimleri’nde onur madalyasıyla ödüllendirilmiş ve evrenbilim alanında çalışmak üzere Cambridge’e gitmiş. Doktorasını aldıktan sonra ilk önce araştırma asistanı sonra da profesör asistanı olmuş. 1979 yılında ise matematik bölümünde Lucasian Matematik Profesörü unvanı kazanmış. Evrenin temel prensipleri üzerinde çalışan Hawking, kendisi gibi fizikçi olan Roger Penrose ile Einstein’ın uzay ve zamanı kapsayan Genel Görelilik Kuramı’nın; big bang ile başlayıp karadeliklerle sonlandığını gösterir. Bu 20. yüzyılın ikinci yarısının en büyük buluşlarından birisi olur. Bu araştırmacocukken-pek-de-basarili-degildi_780x502-palya2ytoonın sonuçlarına bakacak olursak; karadeliklerin aslında tamamen kara olmadığını fakat radyasyon yayıp buharlaştıklarını ve görünmez olduklarını ortaya koyuyordu. Bir diğer sonuç olarak da evrenin bir sonu ve sınırı olduğunun ispatıydı.

Henüz 21 yaşındayken tedavisi olmayan ALS hastalığına yakalanmış Stephen Hawking. Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz yıllarda ALS hastalığına dikkat çekmek için sosyal medya üzerinden farkındalık kampanyası başlatılmıştı. Bu hastalık; motor nöronların yüzde seksenini öldürerek sinir sistemini felç ediyor ancak beynin zihinsel faaliyetlerine dokunmuyor. Hawking, bu sebeple belli bir süre sonra tekerlekli sandalyede yaşamaya başlamış. Bilim dehası, 1985 yılında sesini de kaybettiği için; koltuğuna yerleştirilmiş halde bulunan ve yazıları sese dönüştürebilen bilgisayarı sayesinde insanlarla iletişim kurabiliyor. Bu sessiz dehanın özel bilgisayarının hafızasında yaklaşık 2 bin 600 kelime bulunuyormuş.

Hawking, bugün yaşayan bilim insanları arasında dünyada en çok tanınan isimdir. Kitapları toplam 40 dile çevrilmiş ve Cambridge Üniversitesi’ndeki uygulamalı matematik ve teorik fizik laboratuarını geliştirecek kadar da satış geliri elde etmiş. Gizemli bir kişiliği bulunan ünlü fizikçi, ‘Ceviz Kabuğundaki Evren’adlı kitabında dünyanın büyük bir felaket ile karşı karşıya kalabileceğini belirtmiş ve uzayda insan kolonileri kurulmasını gündeme getirmiş. Hawking’e asıl şöhreti getiren kitabı ise ‘Zamanın Kısa Tarihi; Büyük Patlamadan Karadeliklere’… Bu iki kitabı birbirinin devamı olarak düşünebilirsiniz. Kitabı bir bilimsel eser olarak algılayabileceğiniz gibi rahatlıkla bir bilim kurgu romanı okuyormuş gibi de değerlendirebilirsiniz.

Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul ediliyor ve 12 onur derecisine layık görülmüştür. Her yıl Britanya’da bazı isimlere kraliçe tarafından verilen Britanya İmparatorluğu Komutanı ödülüne de sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Gribe dikkat! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.