Sosyal kanser: Kaliforniya Sendromu

0

Amerika Birleşik Devletlerinin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya, 35 milyon nüfusa sahip. Eyalet; sinemanın kalbi Hollywood’u, bilgisayar ve internetin kalbi Silikon Vadisi’ni, yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanı Long Beach’i ve sosyete semti Beverly Hills’i bünyesinde barındırırken “Kaliforniya Sendromu” adı verilen sosyal rahatsızlığın da isim babası oluyor. Genelde lüks hayat içerisinde görülen bu rahatsızlık, para kazanmanın ve harcamanın bunu da eğlence yoluyla gerçekleştirmenin hayatın felsefesi olarak algılanması ile ortaya çıkıyor. Kaliforniya Sendromu’na daha çok “bir hayat tarzı”diyebiliriz. Bu rahatsızlığa yakalanmış kişiler; üretirken, tüketirken hatta eğlenirken ortaya çıkan yorgunluğunu tekrar eğlenerek atmaya çalışıyor. Türkiye’de lüks semtlerde de görülmeye başlayan bu sendromun üç ana belirtisi var; zevke düşkünlük, bencillik-yalnızlık, mutsuzluk.

“Bana zevk veren şeyler iyidir, vermeyen şeyler kötüdür”

Bu sendromdan muzdarip kişiler, bencilliğe sürüklenerek kendilerinden başka kişi ve canlılarla ilgilenmez hale geliyor. “Başkası açlıktan ölse de bana ne” düşüncesiyle kendisi dışındakiler hakkında kaygı duymuyor. Kendine hayranlık, ego ve narsistik eğilimler ile devam eden bu hastalık, “Bana zevk veren şeyler iyidir, vermeyen şeyler kötüdür” şeklinde doğru-yanlış değerlerinde değişmeler ortaya çıkartıyor. Somut zevk ve eğlenceler yaşamın tek amacıymış gibi algılanıyor ve kişiler çevrelerinde sahte dostlar barındırmaya başlıyor. Erkekler başarıyı, kadınlar ise güzelliklerini kaybettiklerinde ise bu dostlar da yaşamlarından uzaklaşmış oluyor.

Sorumluluk almaktan kaçınılıyor

Kaliforniya Sendromu’nun depresyonun artışında önemli bir rol üstlendiği de uzmanlar tarafından düşünülüyor. Metropollerin hastalığı olan sendrom, insanların hayata bir yarış olarak bakmasını sağlıyor ve benliğini yücelten, hayatı bedensel zevklerden ibaret gören merhamet yoksunu insanlar haline getiriyor. Bu sosyal kansere sahip kişiler, aile hayatını da küçük görmek ile birlikte eşinin veya evladının sorumluluğunu da almak istemiyor.shutterstock_321410897

Bir önceki yazımız olan STEPHEN HAWKING başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.