Serçe’nin atası: Murat 124

0

Yeşilçam ve dönemin reklam filmlerinin olmazsa olmazlarındandır Murat 124. Bu sayede merak uyandıran otomobil, o dönem birçok insanın hayallerini süsler ve bir efsane haline gelir. Türkiye’nin yabancı lisansla üretilen ilk otomobili olma özelliğini de taşıyan Murat 124, Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda 1971 yılında üretilir. Üretildiği tarihten 1976 yılına kadar toplam 134 bin 867 adet Murat 124 yollardaki yerini alır. Yine Tofaş’a ait olan “Kuş Serisi” nin üretiminin başlamasıyla 1976 yılında üretimi durdurulan otomobil, 1984 yılında “Tofaş Serçe” adıyla yeniden piyasaya sürülür. 65 hp güç üreterek saatte 170 km hıza çıkabilen otomobil, halk arasında “Hacı Murat” olarak da isimlendirilir.

“Murat” adı Fiat markasının tamamen Türkiye’yi düşünerek ortaya çıkardığı bir isim. Fiat Grubu ve Koç Holding, böyle bir isim seçimi ile Türk tüketicisine yerli otomobil sunumunu vurgulamak isterler. Fiat markası, İspanya’da da aynı şekilde isim değişikliğine gitmiş ve orada üretilen otomobiller de “Seat” adıyla satışa sunulur. Hepimizin çok iyi bildiği ve sevdiği Fiat 124, Avrupa’da “Yılın Otomobili” yarışmasında 1967 yılında birincilik ödülü alarak sektöre ismini altın harflerle yazdırır.

Basında Murat 124cd9bf6b45c014463b1b8a8ea88b35b27

Murat 124, nam-ı diğer Hacı Murat’ın efsaneleşmesinde 70’li yıllarda çekilen Yeşilçam filmlerinin etkisinin büyük olduğu kadar reklamların ve basında yer alan haberlerin de rolü elbette tartışılmaz. Türkiye’de ilk defa ön siparişle satışa çıkan otomobil olan Murat 124, pek çok promosyon çalışmasına da konu olur. Öyle ki, Hürriyet Gazetesi’nin 30 kupon toplayan şanslı 14 okuyucusuna Murat 124 vereceğini duyurduğu kampanya, o dönem tahmin edilemez bir şekilde yoğun ilgiyle karşılanır. Ardından kullanılan ilginç sloganlarla otomobile olan ilgi daha da büyür. Böylece satış rakamları da dikkat çekici şekilde artar. 1971 yılında Murat 124 için atılan gazete başlıkları araca verilen değeri kanıtlar nitelikte; “Rüyanızın Gerçek Olması İçin, Onun Karbüratörü Çift Boğazlıdır, Dünyaya İki Kere Gelinmez, Durmasını Bilir Koşmasını Bildiği Kadar, 4 Vitesli Mutluluk, İşte Türk Taksi Şoförünün Kazanç Kaderini Değiştiren Otomobil: Taksi – Murat 124, Yardımsever Murat, Yürüyen Güzel, Murat’a Göre Havaş Hoş…”

2002 yılında çıkan ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimi ile yollarda Murat 124’leri artık daha az görür olduk. Bu tarihten itibaren otomobil, devlet tarafından toplatılmaya başlanır. Ve gün geçtikçe yollardan birer birer hurdalıklara çekilir. Her ne kadar zamanında hurdalığa kaldırılmış da olsa günümüzde hala Serçe’nin atasını yollarda görmek mümkün. Antika otomobil seven insanlar, bu tarz araçları modifiye yaparak trafikte kullanmaya devam ediyor. Son olarak bir dip not vermeyi de unutmayalım; ilk üretilen ve seri no 0001 olan Murat 124’ü merak ederseniz eğer, Bursa’daki Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde görebilirsiniz.

Buarada unutmadan hatırlatalım Fiat, 124’ü yenileyerek Spider olarak yeniden piyasaya sürecek. Yeni kasa,  spor otomobil sevenlerin tercih edeceği bir dizaynla donatılmış. 2017 yılı içierisinde yollarda görebileceğimiz yeni Fiat 124 Spider’ın fiyatı henüz açıklanmadı.

Bir önceki yazımız olan Türk havacılığının atası; Vecihi Hürkuş Vecihi geliyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.