Petlas’tan Okul Servislerinde Çocukların Güvenliği İçin Öneriler

0

Türkiye’nin Lastiği Petlas, yerli iş gücü ve Ar-Ge çalışmalarıyla sürüş güvenliği ve konforunu birlikte sunan, yüksek kaliteli lastikler geliştirmeye devam ediyor. Petlas ayrıca, sosyal sorumluluk bilinciyle sürüş güvenliği için lastik ve araçla ilgili dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekmeyi misyon ediniyor.

Servis Araçlarında Kış Lastiği Kullanımı Çok Önemli

Okula dönüş yolunda servis araçlarında çocuklarımızın güvenliği için yeni yasal düzenlemeler devreye girdi. Bu doğrultuda okul servis araçlarında 3 nokta emniyet kemerine çocuk aparatı, araç takip sistemi, sensörlü koltuk ve kapılar, kamera bulunması zorunlu hâle getirildi. Ancak tüm ticari araçlarda olduğu gibi okul servis araçlarında da mevsimine uygun olarak kış lastiği kullanımı, diş derinliği kontrolü ve lastik hava basıncının düzenli kontrol edilmesi kaza riskini azaltmak için büyük önem taşıyor.

Sürüş güvenliğinin, araç için doğru lastik seçimi ve kullanımından başladığını vurgulayan Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün: “Kurban Bayramı döneminde, çıkılan yolculukların huzurlu, güvenli ve keyifli geçmesi için oluşturduğumuz kontrol istasyonlarında, lastik şişirme basıncı, diş derinliği, hasar ve aşınma kontrolleri ve bilgilendirme çalışmaları gerçekleştirdik. Bu süreçte bine yakın aracın lastikleri kontrol edildi ve yüzde 30 oranında aşınmış ya da hava dengesi eksik lastiğe rastlandı. Çocuklarımızın güvenliğini teslim ettiğimiz profesyonel servis sürücülerinin bu konuya hassasiyetine güvenimiz tam, ancak yine de konuyu önemle hatırlatıyoruz.” dedi.

Bu doğrultuda açıklamalar yapan Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün: “Çocuklarımızı taşıyan servis aracı veya kendi özel aracımız olsun tüm araçlarda, kış döneminde kış lastiği kullanmak çok büyük önem taşıyor. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşünce havanın kar yağışlı olup olmamasına bakmadan mutlaka lastiklerin kışlık lastiklerle değiştirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. Lastik hava basıncının kontrol edilmesinin de lastikten kaynaklanabilecek kazaları önlemek için büyük önem taşıdığına dikkati çeken Erkal Özürün, servis şoförleri ve sürücülerin tüm Türkiye’de en yaygın bayi ağına sahip olan Petlas bayilerine giderek lastik hava basıncı ve diş derinliği kontrolü yaptırabileceğini de sözlerine ekledi.

Okul Yolunda Güvenli Yolculuk İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Mevsime uygun lastik kullanın: Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düşünce mutlaka kış lastiklerini taktırın.
  • Servis araçlarında C sınıfı lastik kullanın: Servis araçlarında kullanımı zorunlu olan C tipi lastik taktırın.
  • Lastik hava basıncını kontrol edin: Aracınızdaki tüm lastiklerin hava basınçları üretici tarafından belirtilen değerlerde olmalıdır.
  • Lastik diş derinliklerini kontrol edin: Lastik diş derinliği 3 mm ve altındaysa lastiklerinizi mutlaka değiştirin.
  • Lastik balans ayarını yaptırın: Lastiklerdeki balans bozukluğunun aracınızda mekanik hasara yol açmaması için balans ayarını yaptırın.
  • Kaldırım kenarlarına dikkat edin: Özellikle servis araçlarında lastiğin kaldırım kenarına sürtmemesine dikkat edin. Bu küçük çarpmalar lastikte balon oluşturabilir ve tırnak kopmalarına yol açabilir.
    Mercedes-Benz Sprinter Tourer – Exterieur, Brillantsilber Metallic, Hinterradantrieb
    Mercedes-Benz Tourer – Exterior, brilliant silver metallic, Rear-wheel drive

Bir önceki yazımız olan Dunlop’un Yeni Kış Lastiği SP WINTER SPORT500 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.