Petlas’ta İş Sağlığı ve Güvenliği Tiyatroları

0

Petlas’ta iş sağlığı ve güvenliğinin önemine dikkat çekmek, sıfır iş kazası hedefine ulaşmak ve bu konudaki bilinci sağlamak amacıyla çalışanlara farklı bir eğitim penceresi açıldı.

İş sağlığı ve güvenliğinin mizahi bir dille ele alındığı, çalışanların kendi iş sürçlerini sahnede izlediği ve hatta zaman zaman sahneye çıkarak oyuna katıldığı tiyatro gösterimine ilgi de oldukça fazlaydı. Gösterinin amacı ise kurumda en sık yaşanan kaza ve risk analizinden yola çıkarak; çalışanlarda iş güvenliği konusunda farkındalık oluşması ve davranış değişikliğine varan etkili sonuçlar elde edilmesi, Kişisel Koruyucu Donanım kullanmanın önemi, iş kazalarının ve risklerinin önlenmesi ve azaltılması, İSG kurallarının samimi biçimde hatırlatılması, sorunların farklı nedenlerinin ortaya çıkarılabilmesi, etkin iletişimin öneminin vurgulanması ve iş güvenliği konusunda ortak bir kurum kültürü oluşturulması olarak özetlendi. Kendileri de oyunun parçası olan işçiler, hem eğlendiler hem de iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir kez daha bilgilendiler.

Oyun, izleyenler tarafından büyük alkış alırken konuyla ilgili olarak İnsan Kaynakları ve End. İliş. Müdürü Mithat Durudoğan: Hedefimiz 0 (sıfır) iş kazası. Adım adım bu hedefe gideceğiz. Bundan kurtuluş yok. Kesinlikle bu hedefi tutturmak için uğraşacağız. Bu anlamda bize katkı sağlayan en büyük unsur ise kültürdür, iş kazalarının önlenmesi için sensörler takabilirsiniz ama kültür değişmezse sonuç değişmiyor. Sonuçlar kültürle birlikte değişiyor. Tiyatro da bunun en büyük gücü.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Petlas’ta Kurum Kültürü Eğitimi Verildi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.