Petlas’ta Endüstri 4.0 ve Akıllı Depo Sistemi

0

Türkiye’nin gururu olma yolunda önemli adımlar atan Petlas lastik fabrikası, ilklerin firması olmaya devam ediyor.

Petlas lastik fabrikası, Endüstri 4.0 hedefi doğrultusunda bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirdi. Yeni nesil yazılım ve donanımlar ile birlikte bugünün klasik donanımlarından farklı olarak düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan ekipmanlar ile güçlendirildi.

Akıllı depo sistemine geçiş süreci başlatıldı. Endüstri 4.0 teknolojisinin gerisinde kalınamayacağı bilinciyle ciddi yatırımlarına devam eden Petlas, lastik fabrikası konusunda günümüz Türkiye’sinin lastik sektörünün lokomotifi olmaya devam ediyor. Kaliteli üretmek kadar, ürünün kaliteli muhafaza edebilmesi bu sistemin temeli olup, müşterilerin ürünlerini zamanında ve doğru bir şekilde teslim alabilmeleri sistemin prensiplerini oluşturuyor. Konusunda dünyada söz sahibi olan yetkin kuruşlar ile birlikte yürütülen çalışmalarla günde yaklaşık 1,6 milyon lastiği yöneterek depolayabilecek kapasiteye sahip üstün özelliklerde tam otomatik bir depo sistemi, yakın gelecekte devreye alınacak. Amaç; üretim hattından başlayarak sevk edileceği noktaya varıncaya dek  ürünün izlenilebilirliğini sağlamak bu çerçeve daha iyiye ve daha güzele ulaşmak.

Sistem devreye girdiğinde benzersiz  bir uygulama  ile  ürünleri yönlendirecek  ara depolama, toplama  ve sevk işlemleri  özel robot teknolojisi ve malzemelerle sağlanacak.  Sistemin veri akışı, tamamen akıllı yazılımlar kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Üretim ve stok yönetimi için akıllı karar vermeyi sağlayan kesin gerçek zamanlı veriler toplanmaktadır.

Akıllı depo uygulaması ile stoklama, konvansiyonel çözümlere kıyasla daha az yer kaplamaktadır.

Sipariş toplama ve sevk sistemleri robotlar ve özel iletişim konveyörleri ile el değmeden taşınacak  ve yönlendirilecek.

Final finish sorting system (Son kontrol ünitesi)

Türkiye’de yine bir ilk olan binek gurubu lastiklerde seçme, sınıflandırma ve yönetim uygulaması, Endüstri 4.0 kapsamında gerçekletirilen ilk ciddi yatırımdır.

Envanter kayıtlarında bulunan tüm binek gurubu lastiklerin (PCR) otomatik olarak sınıflandırılması ve paletlemesi, depolamaya hazır hale getirilmesi sitemini içeren bu ünite, Kasım 2017 tarihi itibarı ile hayata geçmiş bulunuyor. Genel sistem, Endüstri 4.0 teknolojisinin altyapısı ile oluşturulmuştur. Uniformite-Balance test makineleri, Enspeksiyon cihazları ve yardımcı ekipmanlar, lastiklerin akışını yönlendiren konveyör sistemleri ve akıllı yazılımlar sistemin temelini oluşturuyor. Seçilen ve sınıflandırılan lastikler, otomatik olarak ilgili istasyonlara yönlendirilebiliyor. Robot teknolojisinin üstün performansı ile test ölçüm değerlerine göre ürünlere otomatik olarak sırt etiketi vurulurken sonrasında sevk edileceği ilgili bölümlerde paletleme ebat (SKU) bazında istifleniyor. Palet sipariş sistemi ile yönetilen uygulama robotlar vasıtasıyla istenilen ebat ve miktarlara göre lastikleri FIFO’ya uygun olarak kendi içerisinde sıralanabiliyor. Detay sistem ve kusursuz yönetimi ile günlük 50 bin lastiği sınıflandırabilme, yönetme ve paletleme imkanına sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin Yerli Yarış Lastiği Genç Pilotların Favorisi... başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.