Petlas savunma sanayiine verdiği destekle göz dolduruyor

0

Türkiye’nin lastiği Petlas, Türk Savunma Sanayisi’ne verdiği hizmet ve inovatif ürünleri ile Uluslararası Tümexpo 2015’teydi.

Yatırımları, teknolojisi ve inovatif çözümleriyle savunma sanayisinde de öncü olan Türkiye’nin lastiği Petlas, güçlü ürünleriyle Tümexpo 2015’teki yerini aldı. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda; makine, tekstil, gıda, otomotiv, kozmetik, inşaat gibi sektörlerde faaliyet gösteren yerli ve yabancı firmalar bir araya gelme fırsatı buldu. Türkiye’nin ilk Runflat lastiği olan Petlas P-RFT’nin yanı sıra tam zırhlı askeri araçlar için özel geliştirilen RM900 modeli ve uçak lastikleri segmentinden F4 ve F16 Savaş Uçağı lastikleri ile fuarda ön plana çıktı. Petlas, yenilikçi teknolojisi ile alanında öncü olduğunu bir kez daha gösterdi.

“Runflat” ile tam yol ileriKirpi-RM900

Binek otomobiller ve askeri kara araçları için farklı teknolojilerle geliştirilen Petlas Runflat lastikleri, verimli, fiyat-fayda dengesini en iyi sağlayan “takviye edilmiş kendinden destekli yanak” prensibini kullanıyor. Lastiğin yanak kısmının yol ile jant arasında sıkışmasını ve hava kaybı durumunda jantın içine doğru girmesini önleyen bu teknoloji ile Petlas P-RFT, yol koşulları ve araç ağırlığına bağlı olarak, otomobilin maksimum 80 km/s hız ile yoluna 150-200 km devam etmesine olanak veriyor.

Zırhlı personel taşıyıcı araçlarda kullanılan askeri araçlar için geliştirilmiş RM 900 lastikleri de fuarda yerini aldı. Petlas’ın RM900 modeli ayrıca panzerler ve tank taşıyıcı araçlarda da kullanılıyor. Yılda 10 bin adet üretilen RM900’lerin yarısı iç piyasada savunma araçlarının ihtiyaçlarını karşılarken diğer yarısı ise yurtdışına ihraç ediliyor. Ayrıca Petlas AR-GE ekibi, Türkiye’de ve Avrupa’da pek çok askeri araç üreticisiyle ortak çalışmalar yürütüyor.

Havada da tercih Petlas

r_seaman@hotmail.com

Türkiye’deki tüm harp, eğitim ve askeri kargo uçaklarının lastiklerini üreten Petlas, envantere yeni girecek uçaklar için de AR-GE çalışmalarını sürdürüyor. Tümexpo 2015’te sergilenen F4 ve F16 Savaş Uçağı Ana lastikleri, yurtdışından da pek çok ziyaretçinin ilgisini çekti.

Bir önceki yazımız olan Petlas tarımda verimliliği artırıyor başlıklı makalemizde tarım, tarım politikaları ve tarımda verimlilik hakkında bilgiler verilmektedir.

.