PETLAS OTOMOBİL SPORLARINDA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYOR

0

Petlas’ın bir Türk markasını yarış pistlerine sokan ve Türkiye’nin yarış lastiği markasına kavuşmasını sağlayan Petlas’ın Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) iş birliği, artan bir ivmeyle devam ediyor.

Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli lider markası Petlas, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) iş birliğinde otomobil sporlarına destek veriyor. Petlas’ın rekabetçi ruhunu yansıttığı otomobil sporları, bir yandan marka algısına katkı yaparken, bir yandan da Ar-Ge çalışmaları için değerli bir veri birikimi sağlıyor.

Kendi geliştirdiği teknolojileriyle binek araçlardan kamyon ve otobüslere, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden savaş jetlerine, ülkemizi geleceğe taşıyan lastikleri üreten Petlas, bu lastikleri bir Türk markası olarak dünya pazarlarına da sunuyor. Türkiye’nin yerli sermaye gücü olarak, 80 farklı desen ve 2500 farklı ebatta ürettiği üstün nitelikli lastiklerle, ülkemizde ve ihracat pazarlarında güçlü konumunu her gün daha da geliştiren Petlas, Türkiye’nin yanı sıra dünya çapında 100’ü aşkın ülkeye yayılan geniş bir coğrafyada aranılan bir marka olarak büyümesini sürdürüyor.

Otomobil sporlarında en hızlıyı belirleyen geleneksel etkinlik ‘Şampiyonlar Şampiyonası’ yarışında ilk kez geçtiğimiz yıl boy gösteren Petlas, otomobil sporlarına ilk katılımında, lastiklerinin performansıyla yarışmacılardan tam not almıştı.

Petlas ve TOSFED birlikteliği, yine geçen sene genç yetenekleri belirlemek için 320 pilot ile başlatılan “TOSFED Yıldızını Arıyor” projesi ile devam etti. Opel OPC Cup yarışlarında da kullanılan Türkiye’nin yerli yarış lastiği, deneyimli ve genç pilotların beğenisini topladı.

Sponsorluğun yanı sıra Petlas, 2017 Anneler Günü’nde, şampiyon sürücüleri anneleri ile birlikte yarıştırarak çektiği reklam filmiyle de büyük beğeni toplamıştı.

Her alanda sürekli gelişimi ilke edinen Petlas, TOSFED iş birliğini bu yıl bir adım daha ileriye götürerek, otomobil sporlarındaki varlığını büyüttü. Petlas, Şampiyonlar Şampiyonası’na Opel Corsa OPC yarış otomobillerde kullanılan ve yüksek hız, güvenlik ve sürüş keyfini bir arada sunan Petlas Velox Sport PT741 ultra yüksek performans lastikleriyle bu yıl da destek verdi.

Petlas ayrıca, İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yarış otomobillerinin yarış parkurunun üzerinden geçişi için gerekli köprünün yapımını da üstlenerek spora desteğini kalıcı bir eserle pekiştirdi. TOSFED ve Petlas arasında imzalanan sözleşme kapsamında ‘Petlas Köprüsü’ adıyla hizmet verecek köprünün resmi açılışı, 14 – 15 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlenen Şampiyonlar Şampiyonası etkinlikleri kapsamında gerçekleşti. Çalışma kapsamında ayrıca, pist girişinde bulunan yaya köprüsünün üstü kapatıldı ve köprüye giydirme uygulaması yapıldı.

Otomobil sporları, küresel markalar için hem bir vitrin, hem de bir Ar-Ge platformudur

AKO Grup bünyesinde faaliyet gösteren Petlas’ın yarış lastiği geliştirme programına büyük önem verdiğini belirten Petlas Racing Team Yöneticisi Doğaç Çağıl, “Ülkemizde ve tüm dünyada büyük bir heyecanla izlenen otomobil sporları, küresel markalar için önemli bir vitrin olduğu kadar, otomotiv endüstrisinin gelişiminin de itici güçleri arasındadır. Otomobil sporları, gerçekten çok önemli bir Ar-Ge platformudur. Burada yarışları kazanmak için gerekli o birkaç saniyeyi elde etmek için yapılan her çalışma, her yenilik, tüketicilere daha güvenli, daha keyifli, daha tasarruflu bir sürüş deneyimi olarak geri döner” dedi.

Petlas, yarış lastikleri alanına da damgasını vurmaya hazırlanıyor

Petlas, TOSFED iş birliğiyle yaklaşık 250 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımının gerçekleştiği dünya yarış lastiği sektörüne Türkiye’nin lastiği olarak girmiş bulunuyor. Kırşehir fabrikasında yer alan ve 70 bin metrekare alan üzerinde 2 bin 100 metre uzunluğuna sahip ‘Test Pisti’ ile de dikkat çeken Petlas, yarış lastiklerini geliştirmeyi ve Türkiye’de otomobil sporunun yaygınlaşıp, gelişmesine katkılarını sürdürecek.

Petlas Racing Team bünyesinde, spesifik yarış lastiklerinin gelişim süreçlerinin devam ettiğini ve pistin yanı sıra, ralli, rallikros gibi farklı disiplinlere yönelik ürünler planlandığımı belirten Doğaç Çağıl, “Türkiye lastik sektöründe lider olduğumuz Ar-Ge çalışmalarımızı, yerli sermaye, yerli iş gücü ve yerli uzmanlık ve bilgi birikimi (know-how) ile gerçekleştiriyoruz. İlk aşamada, sırt deseni, ıslak/kuru zemin ve viraj performansı ile dikkat çeken performans lastiğimizi Ar-Ge çalışmaları uygulayarak yarış pistlerine soktuk. İki yıldır bu lastikleri pistte kullanan pilotlardan ve takımlardan, övgü ve beğeninin yanı sıra, çok değerli bilgiler ve öneriler aldık. Kendi teknolojilerimizi geliştiriyoruz, ülkemizin yol şartlarından yola çıkarak gelişim programımızı yürütüyoruz. Yarış parkurlarında elde ettiğimiz veri ve deneyimler de Ar-Ge gücümüze katkı yapacak. Önümüzdeki dönemde ülkemiz ve dünya yarış ekiplerine lastik üreteceğiz ve bu alana da damgamızı vuracağız” dedi.

Petlas’ın ultra yüksek performans ürün ailesinde yer alan Velox Sport PT741, yol tutuşlarda kusursuz direksiyon hakimiyeti ve denge sağlayarak güvenlikten ödün vermeksizin hızı mümkün kılıyor. Estetik sırt deseni ile yarış pistinde kolaylık sağlayan özel lastik, ıslak/kuru zemin ve virajlardaki tehlike riskini de minimize etmesi ile dikkat çekiyor. 

Bir önceki yazımız olan Petlas ve Ako Lastik Kaplama 24. Marble-İzmir Mermer Fuarı’nda Tam Çelik İş Makinesi Lastikleriyle Boy Gösteriyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.