Petlas Fabrikasında Acil Durum Tatbikatı

0

Petlas fabrikasında acil durum tatbikatı yapıldı. 18 Haziran 2013 tarih ve 28681 sayılı Resmî Gazete de yayınlanan “İşyerlerinde Acil Durumlar Hakkında Yönetmelik” hükümlerine istinaden fabrika genelinde 2017 yılı Acil Durum Tatbikatı, 05- Lastik İmal bölümünde 27 Ekim tarihinde 15:00-16:00 saatleri arasında yapıldı.

Tatbikatta, fabrika çalışanlarının acil durumlarda acil durum ekiplerinin görevlerini yerine getirme becerilerinin ölçülmesi, yangınla mücadele konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli destek elemanı olarak görevlendirilen yangın ekiplerinin yangına en kısa sürede müdahale etmelerinin sağlanması, ilkyardımcı destek personellerinin acil durumda ilkyardım bilgilerinin tazelenmesi ve uygulamanın yapılması, çalışanların olası bir acil durumda en kısa sürede sahayı terk etmeleri ve acil durum toplanma bölgesine ulaşmaları amaçlandı.

Tatbikatta, senaryo gereği Lastik İmal Bölümü’nde bulunan Solvent Odası’nda meydana gelen patlama sonrası yaralanan ve kafa travması geçiren çalışanlara ilkyardım eğitimi almış personeller tarafından ilkyardım müdahalesi yapılarak, temel yaşam desteği verilen kazazedeler sağlık biriminden gelen ambulansla hastaneye sevk edildi. Solvent odasındaki tankın patlaması sonucu oluşabilecek yangına karşı yangın müdahale ekiplerinin yangına karşı bölgede bulunan yangın söndürme cihazları ile nasıl müdahale etmeleri gerektiği konusunda uygulama yapıldı. Sahada, tankın patlaması sonucu oluşan yangının büyüme ihtimaline karşı İSG-Ç birimine ait bir adet Büyük İtfaiye kullanıldı. 05-Lastik İmal Şefliği, işyeri Hekimi Sayın Uğur Gönül, İSG-Ç birimi İş Güvenliği Uzmanları, Yalın Üretim Şefliği, İnsan Kaynakları Plan Geliştirme Uzmanları, İdari İşler Şefliği tarafından organize edilen acil durum tatbikatı yaklaşık 1 saat sürdü.

Bir önceki yazımız olan Petlas Fabrika Yetkilileri Nitelikli İş Gücünü Geliştirme Çalıştayına Katıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.