Petlas Dünya Yarış Pistlerine ‘Türk Lastiği Damgası’ Vuracak

0

Petlas, Türk otomobil sporuna yeni yetenekler kazandırılması için düzenlenen “TOSFED Yıldızlarını Arıyor” projesine sponsor oldu

 Petlas, dünya yarış lastiği sektörünün en büyük oyuncularından biri olmak için Ar-Ge yatırımlarını artırma kararı aldı.

Global lastik pazarının devleri arasında yer alan Türkiye’nin tek yerli lastik markası Petlas, yarış lastiğinde de en büyüklerden biri olmak için düğmeye bastı. Türkiye ve Avrupa pistlerinde performansı ile otoritelerden tam not alan “Velox Sport PT741” marka lastikleri ile otomobil yarışları sektörüne hızlı giriş yapan Petlas, dünya pistlerine damga vurmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin ‘2023 hedefleri’ için lastik, akü, jant sektöründe büyük yatırımlara imza atan AKO Grubunun amiral gemisi olan Petlas, 2023 yılında 1 milyar dolara ulaşması beklenen dünya yarış lastiği sektörünün en büyük oyuncularından biri olmak için Ar-Ge yatırımlarını artırma kararı aldı.

Yarış pistlerinde büyüme hedefini, uluslararası şampiyonalarda Türkiye adına yarışacak genç sporcuların gurur verici başarıları ile desteklemek isteyen Petlas, Türk otomobil sporuna yeni yetenekler kazandırılması için düzenlenen “TOSFED Yıldızlarını Arıyor” projesine sponsor oldu.

Dünyaya Yarış Lastiği İhraç Edecek

Ar-Ge Merkezi’nde dışarıdan teknoloji transferi olmadan, kendi know-how’ları ve yetişmiş insan gücüyle Türkiye’nin ilk Radyal Traktör Lastiği, Run-Flat Lastiği, Tam Çelik İş Makinesi Lastiği, Askeri Araç Lastikleri, Tam Çelik Otobüs, Kamyon Lastiklerini üreten Petlas, yaklaşık 250 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımının gerçekleştiği dünya yarış lastiği sektöründe güçlü Ar-Ge ve inovasyon altyapısıyla da öne çıkmayı amaçlıyor. Geçen yıl faaliyete geçirdiği yaklaşık 70 bin metrekare alan üzerinde 2 bin 100 metre uzunluğuna sahip ‘Test Pisti’ ile de dikkat çeken marka, geliştirdiği yarış lastiklerini dünyanın dört bir yanına ihraç etmeyi planlıyor. Uluslararası piyasanın liderlerinden biri olmak için yola çıkan marka, Türkiye’de otomobil sporunun yaygınlaştırılması ve geliştirilmesine katkı sağlayacak projelerde de yer alıyor.

Geleceğin Şampiyonları İçin Pistlerde

Petlas’ın 2023 Türkiyesi’ne doğru ilerlerken aldığı bir diğer karar da büyümesini dünya şampiyonalarında Türk sporunu başarıyla temsil edecek gençlerle birlikte gerçekleştirmek. Usta pilotların yanı sıra hız tutkusunu profesyonelleştirerek dünya yarış pistlerinde Türk bayrağını dalgalandıracak gençleri destekleme kararı alan Petlas, Türk otomobil sporları tarihinde ilk defa genç yeteneklerin keşfedilmesi için Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen “TOSFED Yıldızını Arıyor” projesine sponsor oldu. Geçtiğimiz hafta sonu, Körfez Pisti’nde 4 gün boyunca heyecanlı ve çekişmeli görüntülere sahne olan proje elemelerinde, yaşları 18 ile 25 arasında değişen 320 aday arasından her günün en hızlı ilk 10 sürücüsü ile en hızlı 5 kadın sürücü olmak üzere toplam 45 kişi, final müsabakalarında mücadele etmeye hak kazandı. Petlas lastikleriyle Eylül ayında düzenlenecek final yarışlarından başarıyla çıkacak 2 kadın, 10 erkek sporcu Türkiye’yi Avrupa’daki otomobil yarışlarında temsil edecek.

Petlas yarış lastikleri bu yıl Mart ayında İzmir’de düzenlenen Şampiyonlar Şampiyonası’nda, ardından ise 5-6 Ağustos günlerinde Yunanistan’da düzenlenen “Opel Corsa OPC Cup 2’nci Ayak” yarışında, “Velox Sport PT741” marka lastiği ile dünyaca ünlü pilotların övgüsüyle karşılanmıştı.

 

Petlas, Avrupa’da Türkiye’nin Gururu Oldu

Türkiye’deki yarış pistlerinde boy gösteren Petlas, Avrupa’da da tam not aldı. Yunanistan’da, Petlas ana sponsorluğunda düzenlenen “Opel Corsa OPC Cup 2’nci Ayak” yarışında, Petlas’ın ürettiği “Velox Sport PT741” marka lastik, yüksek hava ve asfalt sıcaklığında gösterdiği üstün performansla pilotların büyük beğenisini kazandı. Lastikte, yerli üretimin lokomotifi olarak motor sporlarına desteğini sürdüren Petlas, Avrupa yarış pistlerinde de ana sponsor olarak Türkiye’nin adını ve üretim gücünü gösterdi. Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu(TOSFED) tarafından, 5-6 Ağustos günlerinde Yunanistan’ın Serres Pisti’nde düzenlenen Opel Corsa OPC Cup 2’nci Ayak yarışlarında, Petlas’ın hız tutkunları için ürettiği, Velox Sport PT741 lastikler kullanıldı.

Petlas, Yunanistan’daki “Opel Corsa OPC Cup 2’nci Ayak” yarışlarında, güvenli yüksek hız ve konforlu sürüş keyfini bir arada sunan özel üretim yarış lastikleri ile ilk defa Avrupa sahnesine çıkmış oldu. Velox Sport PT741 lastikleri yol tutuşu, kusursuz direksiyon hakimiyeti ve dengeli yapısı sayesinde güvenlikten ödün vermeksizin hem yarışmacılara hem de sürücülere ultra yüksek performans sunduğunu kanıtladı.  Türkiye’nin yerli üretim gücünü Avrupa yarış pistinde de kanıtlayan Petlas lastik, sırt deseni ve ıslak/kuru zemin ve virajlardaki tehlike riskini de minimize etmesi ile dikkat çekiyor.

Bir önceki yazımız olan FALKEN, Liverpool FC ile Küresel Ortaklık Kurduğunu Açıkladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.