Petlas AŞ’den mesleki eğitime destek

0

Petlas AŞ. bünyesinde makine bakımcı ve kaynakçı olarak görev yapan personel, uygulamalı ve yazılı olarak, kaynak ve makine bakımı sınavlarına katılarak Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazandı.

Sınav, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akredite edilmiş ve 17 Mayıs 2013 tarihinde Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirme merkezi olan Hak-İş MEYEB tarafından gerçekleştirildi.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Olmayan Yandı…

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Mehmet Ali Özkan, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışanların mutlaka Mesleki Yeterlilik Belgesi olması gerektiğini belirtip, “31.Aralık.2016’dan itibaren 48 meslekte belgesi olmayanlar çalışamayacak” diyerek Mesleki Yeterlilik Belgesinin zorunlu olduğunun da altını çizdi.

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesinin Avantajları Nelerdir?

Ulusal Yeterlilik SistemDSC_0006i, orta ve uzun vadede işsizliğin azalması, istihdamın gelişmesi, verimlilik ve rekabet gücünün artmasıyla ülke ekonomisinin güçlenmesine katkı sağlayarak, nitelikli ve belgeli işgücü istihdamın artmasıyla daha kaliteli ürün ve hizmet sunumunu yaygınlaştırarak yaşam standartlarımızın yükselmesini de destekliyor.

Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar nelerdir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’na göre mesleği ile ilgili ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmıyor.

Bireyler için avantajları

Ulusal yeterlilikler temel alınarak yapılan ölçme ve değerlendirmeler sonucunda alınan belge, kişiye bir işe başvururken sahip olduğu bilgi, beceri ve yetkinlikleri sergileme olanağı veriyor. Ulusal yeterlilikler yaygın ve informal öğrenmenin tanınmasına imkân verdiği için bireyler kişisel gelişimlerini daha çeşitli ve esnek yollarla sağlayabiliyor. Böylece mesleki ilerleme yolları daha açık hale geldiğinden kariyer hareketliliği destekleniyor.

İşveren için avantajları

İşverenler, mesleğin gerektirdiği nitelikli ve belgeli iş gücüne daha kolay ulaşabiliyor ve teşvik imkânlarından yararlanabiliyor. İşin gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip, değişen koşullara ayak uydurabilen kişilerin istihdam edilmesi sağlanıyor. Bu da, işverenin rekabet gücünü artırıyor. Böylece doğru insan kaynağı planlaması ile zaman ve para kaybı engellenmiş oluyor. Nitelikli iş gücü istihdamının yaygınlaştırılması, tüketiciye sunulan ürün ve hizmetin kalitesinin artmasına da katkıda bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan Öğrencilerin Petlas AŞ. gezisi başlıklı makalemizde Petlas hakkında bilgiler verilmektedir.

.