Petlas AŞ. lastik fabrikasında acil durum tatbikatı gerçekleştirildi

0

Petlas AŞ. Sağlık Güvenlik Birimi İş Yeri Hekimi Dr. Uğur Gönül ve İş Güvenliği Uzmanı / Maden Mühendisi Samet Ay tarafından yazılmış, şemalaştırılmış ve ilgili bölümün katkılarıyla geliştirilmiş “Acil Durum Senaryosu”  Petlas AŞ. fabrikasının 06 no’lu Lastik Pişirme Ünitesi’nde gerçekleştirildi.

Kriz masasının direktifleriyle daha önce belirlenen ve sürekli açık tutulması sağlanan ambulans yolundan gelen ambulans, ilk yardım yapılmış ve koma pozisyonuna getirilmiş yaralı personele ilk müdahaleyi yaptıktan sonra en yakın hastaneye doğru hareket etti.

Senaryo gereği aynı fabrikadaki aynı ünitenin değişik yerlerinden gelen yangın ihbarlarına, yangın ekibi olay yerine gelene kadar mevcut tüpleri ve yangın dolapları ile müdahale edildi. Yangın kontrol altına alınamayınca Petlas AŞ. İtfaiye ekiplerine haber verildi. 3 dakika içinde olay yerine gelen ekipler, yangına müdahale ederek yangını başarılı şekilde kontrol altına aldı. Yangın kontrol altına alındıktan sonra her ihtimaline karşı belediye itfaiye ekibine haber verildi. Yangına müdahale sırasında koruma ekibi de önceden belirlenmiş ve işaretlenmiş kaçış yollarından işçilerin sakince fabrikayı terk etmesini sağlayarak daha önce belirlenmiş toplanma yerlerinde beklemesini sağladı. Yangın esnasında dumandan etkilenen personele emniyetli bölgede sağlık personeli tarafından oksijen tedavisi uygulandı. Yangına müdahale esnasında Petlas AŞ. Halkla İlişkiler ekibi ise nizamiye bölgesinde megafonla kalabalığı sakinleştirip fabrikaya servis araçları ile gelen yeni vardiya işçilerinin toplanma bölgesinde sakince beklemesini sağladı. Ayrıca basına olay hakkında sağlıklı bilgi akışını sağladı. Önümüzdeki aylarda bir plan dâhilinde fabrikanın diğer bölümlerinde de uygulanacak olan tatbikat başarı ile belirlenen süre içerisinde sonlandırıldı.

Sonraki aylarda fabrikanın diğer riskli alanlarından başlamak üzere tüm fabrikayı kapsayacak şekilde planlanmış olan tatbikatların ilkine,  İnsan Kaynakları Müdürü Sayın Mithat Durudoğan ve Üretim Müdürü Sayın Yalçın İlgül de gözlemci olarak katıldı. Koruma ekibi, kurtarma ve ilk yardım ekiplerinin görev aldığı tatbikat, ilk olarak senaryo gereği pres patlaması sonucu yanan bir işçiye ve kafa travması geçirerek bilinç kaybı olan bir işçiye ilk yardım müdahalesi ve işçilerin olay yerinden güvenli bölgeye nakilleri ile başladı. Tatbikat fabrikada çıkan yangına Petlas AŞ. İtfaiye Birimi bünyesine yeni katılan iki itfaiye aracı ve bu konuda eğitimli personelin yangına müdahalesi ile devam

etti. Tatbikatta ilk yardım ve yangına ilk müdahale yapılmasının yanı sıra kriz masası, iletişim ağları ve bunların işlemesi kontrol edildi. Olay yerine hemen gelen 06 lastik pişirme ünitesi koruma ekibi ve iş güvenliği teknisyenleri olay yerinde gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra, olay yerinin çevresini güvenlik bandıyla çevreleyerek görevliler haricindeki kişilerin olay yerine girmesini engellediler. Geçen yıllarda kurulması gerçekleştirilen ve şimdiye kadar 300’e yakın personele sertifikalı eğitim veren Petlas AŞ. İlk Yardım Eğitim Merkezi’nce eğitilen ve sertifikalı ilk yardımcı olan personel, yanık kişiye ilk yardım uyguladıktan sonra kriz merkezine ve sağlık merkezine olay hakkında bilgi verdi.İTFA2

Bir önceki yazımız olan PETLAS’TAN MİLLİ TAKIMA MESAJ: “PES ETME” başlıklı makalemizde biz bitti demeden bitmez, biz yenilmeyiz ve milli takım hakkında bilgiler verilmektedir.

.