Petlas AŞ.’de geleneksel 5S eğitimleri başladı

0

Petlas AŞ’de kesintisiz olarak her yıl düzenlenen 5S İş Yeri Organizasyonu Eğitimlerinden dördüncüsü Petlas AŞ. Kırşehir fabrikası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Çalışanların iş verimliliğini arttırırken saygı ve güvenin üst seviyede olduğu bir iş yeri ortamı oluşturmayı da hedefleyen Petlas AŞ, bir gelenek haline getirdiği 5S eğitimlerinin sonuncusunu Ocak ayı içerisinde gerçekleştirdi.

Petlas AŞ. İnsan Kaynakları Departmanı tarafından düzenlenen eğitimde, katılımcılara beş aşamadan oluşan ve adını Japonca beş kelimenin baş harflerinden alan bir işyeri organizasyonu yöntemi olan 5S hakkında detaylı bilgiler verildi. Eğimde endüstriyel tertip, düzen ve temizliğin kuruluş içerisinde sistematik bir şekilde uygulamaya alınması, yönetilmesi ve sürekliliğin sağlanması gibi konular derinlemesine işlendi.

Düzenlenen eğitimlerle “Ben” duygusundan çıkıp “Biz” duygusunu tüm çalışanlara aşılanmasının hedeflendiğini belirten Petlas AŞ. yetkilileri, 5S eğitimlerinde birlik ve beraberliği sağlamayı hedeflediklerinin altını çizdi. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği ve neşeli bir ortamda süren 5S eğitimi, karşılıklı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

5S Açılımı Nedir?

SEIRI (Sınıflandırma)

Gerekli ve gereksiz malzemeler (Çalışma alanında istenmeyen makine, aparat, ekipman, yedek parça, hammadde, doküman, mobilya vb. eşyalar) birbirinden ayrılır, gereksiz malzemeler çalışma alanından uzaklaştırılır.

SEITON (Sıralama)

Gerekli olduğunda kullanıma hazır olmaları için malzemeler uygun ve güvenli şekilde düzenlenir. Amaç gerektiğinde kullanılmak üzere aranan malzemelere 30 saniye içerisinde ulaşmaktır.

SEISO (Silip- Süpürme)

Çalışma alanı her türlü tozdan, yağdan ve kirden arındırılmalı ve temiz tutulmalıdır. Kirlilik kaynağında yok edilmelidir.

SEIKETSU (Standartlaşma)

Temiz ve düzenli olmak alışkanlık haline getirilmelidir. Uygulamaların sürekliliğini hedefleyen standartlar ve prosedür oluşturulmalıdır. Herkesin prosedüre uymasını sağlayacak kontrol mekanizması kurulmalıdır.

SHITSUKE (Sürdürme )

Temiz ve düzenli olmak alışkanlık haline getirilmelidir. Prosedüre uygunluk ve elde edilen sonuçlar ölçülmeli, tanıma ve takdir uygulanmaya alınmalıdır.DSC_0008_800x530

Bir önceki yazımız olan Petlas AŞ. bu kış da yaban hayvanlarını unutmadı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.