Petlas, Ar-Ge’de Sektör Lideri

0

Petlas, Ar-Ge 250 araştırmasında, Ar-Ge alanında yaptığı harcamalarıyla lastik sektörünün lideri oldu. 

2016 yılı harcama rakamları baz alınarak yapılan Ar-Ge 250 araştırmasına Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar katıldı. Araştırmaya katılan 250 firma arasında 84’üncü sırada yer alan Petlas, en yakın rakibine 8 sıra fark attı.

Ekonomi ve iş kültürü dergisi Turkishtime’ın, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) “İlk 1000 İhracatçı Firma” araştırması kapsamında derlenen verilerden ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’na bildirilen bilançolarda yer alan bilgilerden yola çıkarak hazırladığı araştırmanın zirvesinde Aselsan var. Ar-Ge’ye en çok yatırım yapan ilk 5 firma arasında yer alan savunma sanayii şirketleri; 2’inci sıradaki TUSAŞ ile 5’ini sırada yer alan Roketsan. Bu şirketler, cirolarının yaklaşık üçte birini Ar-Ge’ye ayırıyor. Bu diğer sektörlere göre hayli yüksek bir oran. Savunma ve havacılığın yanı sıra, otomotiv, beyaz eşya ve elektronik sektörleri de Ar-Ge’de ekonomiye lokomotiflik ediyor. İlk 10’da otomotiv sektöründen Ford, Tofaş, beyaz eşyadan Arçelik, bilgi teknolojilerinden Netaş yer alıyor. Öte yandan tekstil- hazır giyimde İsko ve Çalık Denim, otomotivde Tırsan ve MAN Türkiye, beyaz eşyada Bosch Ev Aletleri, ilaçta Abdi İbrahim, demir-çelikte Erdemir Ereğli, mobilya yan sanayii ve aksesuarlarında Samet gibi şirketlerin Türkiye’de Ar-Ge’ye kendi sektörlerinde liderlik ettiği dikkat çekiyor.

Araştırma, özel sektörün Ar-Ge’deki payının arttığını da ortaya koyuyor. Nitekim 2004 yılında Ar-Ge harcaması içerisinde yüzde 24’lük bir paya sahip olan özel sektörün payı iki kat artarak 2015 yılında yüzde 50’ye çıktı.

 

Petlas’ın Ar-Ge Çalışmaları

Tam donanımlı Ar-Ge laboratuvarlarını 2010 yılında kuran Petlas, Ar-Ge laboratuvarının analiz kabiliyetlerini, Lastik Test Laboratuvarını, iç mekan (indoor) ve dış mekan (outdoor) test imkanlarını Türkiye’deki diğer sektör paydaşlarının çok üstünde geliştirdi. Bu gelişimin sonucu olarak da Petlas, Türkiye’de ilk Traktör Radyal Lastiği, ilk Run-Flat Lastiği, İlk Tam Çelik İş Makinası Lastiği, Askeri Araç Lastikleri, Tam Çelik Otobüs/Kamyon Lastiklerini dışarıdan teknoloji transferi olmadan, kendi bilgi birikimi ve yetişmiş insan gücüyle üretmeyi başardı.

Petlas, ürettiği lastiklerin, Avrupa Birliği ECE R117 Regülasyonuna uygunluk testleri ve Sübjektif Araç-Lastik uyum testlerinin yapılabileceği bir test pisti tasarlayarak 2016 yılı içerisinde yapımını gerçekleştirdi. Yaklaşık 70 bin m² alan üzerinde 2 bin 100 m² yol uzunluğuna sahip olan test pistinde, ECE R117 regülasyonu kapsamında Lastik Yuvarlanma Gürültüsü (N) ve Lastik Islak Yol Yüzeyi Tutunma İndeksi (WGI) hassas bir şekilde ölçülebilirken, Sübjektif Araç-Lastik uyum testleri de (Viraj, Slalom ve Şerit Değiştirme Performansı vb.) etkin olarak gerçekleştirilebiliyor. Petlas 2018 yılı içerisinde test pistinin yurtdışı onay kuruluşları tarafından akredite edilmesini planlıyor.

Bir önceki yazımız olan Petlas’ta Endüstri 4.0 ve Akıllı Depo Sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.