Petlas 31. Ahilik Haftası Kutlamaları’nda

0

Tarihimiz boyunca beşeri, sosyal ve iktisadi hayatımızın düzenlenmesinde Ahilerimiz çok büyük yükler üstlenmiştir. Bu topraklar, akıncılarımızın kılıçları yanında ilim ve hikmet erbabımızın medreselerinde, Ahilerimizin de ticari hayatlarında verdikleri mücadelelerle bizlere vatan kılınmıştır. Esnaf ve sanatkârlarımızın kendi aralarında sergiledikleri dayanışma, ticari hayatlarındaki dürüstlük ve ahlakları medeniyetimizin kökleşmesini temin etmiştir.

Bu dürüstlük, çalışkanlık ve birlik beraberlik ruhunun bugün de yaşatılması, esnaf ve sanatkârların piri Ahi Evran’ın düşünce ve öğretilerinin yaygınlaştırılması amacıyla, bu sene 31’incisi kutlanan ve tam bir kardeşlik iklimi içerisinde gerçekleşen kutlamalarla önemli bir gelenek ihya edilmiş ve bu törenlerle bir kez daha köklerimizle ve kadim geleneğimizle olan bağlarımız yenilenmiş ve güçlendirilmiş oldu.

“Elini, dilini, belini bağlı; kapını, gönlünü, sofranı açık tut.” prensibi temel alınarak 54 yıldır bayram, 31 yıldan bu yana da hafta niteliğinde Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı olarak kutlanan Ahilik Haftası etkinliklerine; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, milletvekilleri ve belediye başkanları başta olmak üzere 81 ilden oda birlik başkanları, Petlas AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan ve İnsan Kaynakları ve End. İliş. Müdürü Mithat Durudoğan katıldı.

Kutlamalarda, başta Ahilik Teşkilatının kurucusu olan Ahi Evran olmak üzere asırlar boyunca bu muhteşem geleneğin bir parçası olmuş ve ahirete irtihal etmiş bütün esnaf ve sanatkârlarımız rahmetle yâd edildi.

Bir önceki yazımız olan Kiplas 23. Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.