Pakistan Sinemasında Bir TürK Emel Karaköse

0

Sizi yakından tanıyabilir miyiz?

1983 yılında İskenderun’da doğdum. Lise sona kadar İskenderun’daydım. Üniversiteyi İstanbulda okudum ve Halkla İlişkiler –  Reklamcılık bölümünden mezun oldum. Ardından üç yıl Londra’da yaşadım. Orada reklam yazarlığı ve yaratıcılık eğitimleri aldım. Londra’dan İstanbul’a döndükten sonra uzun bir süre ajans deneyimim oldu.

Oyunculuğa başlama hikayenizi anlatır mısınız?

Hayatımın her döneminde psikolojiye ilgim vardı, biraz mola verip kendime yoğunlaşmak istediğim bir dönemde bu ilgi beni oyunculuğa yöneltti. Amacım aslında kendimi daha iyi tanımak, içimdeki farklı kişilikleri keşfetmekti. Zaten Carl G. Jung okuyan biriydim, Eric Morris oyunculuk metotu, Jung felsefesini de içeren bir sistem olduğu için çok ilgimi çekti. Böylelikle oyunculuk eğitimine başlamış oldum. Hemen ardından film teklifinin gelmesini bir işaret olarak aldım ve bu yolda ilerlemem gerektiğini hissettim.

Filmde Pakistan’da yaşanan gerçek olaylar konu ediniliyor. İçeriğinden biraz bahseder misiniz?

Filmimizin adı Revenge of the Worthless, yaşanmış bir hikaye. Ortadoğu’da sular malesef hiç durulmuyor. Filmde anlatılan dönem de en trajik terör olaylarının yaşandığı dönem. Canice öğrencilerinin gözü önünde katledilen kadın öğretmen, tecavüz ve işkence ile öldürülen kadın şarkıcı Shabbana, hatta tüm dünyanın tanıdığı Malala Yousufzai de hikayenin içinde. Ayrıca film eşcinselliğe de değiniyor. Eşcinsel genç bir adamın maruz kaldığı ayrımcılık ve zorluklar anlatılıyor. Film kültürel ve demokratik değerlerini, topraklarını savunmayı kendisine görev bilen insanların teröristlere, cehalete ve caniliğe karşı verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Tüm bu olaylar Pakistan’da Afaganistan sınırına yakın bir bölge olan Swat’ta yaşanıyor. Film de tüm gerçekliği gözler önüne serebilmek için bu bölgede, olayların yaşandığı yerlerde çekildi.

Canlandırdığınız Palwasha nasıl bir karakter?

Cesur ve  gözü kara bir kız. Ailesi ve toprakları için ölmeyi göze alıyor, kaçıp gitmeyi kabul etmiyor.e-karakose-4

Rolünüze hazırlanırken zorluklar yaşadınız mı?

Her karakterin olduğu gibi Palwasha’nın da bir yolu vardır. O yolu izlemeye ve gerçekten onu hissetmeye çalıştım. Tabi ki kafamın karıştığı anlar oldu. Urdu dilinde oynayacak olmak başta biraz beni korkuttu diyebilirim. Çatışma sahnelerinde silahlara ve patlamalara alışmakta zaman aldı.

Sette unutamadığınız bir anınız var mı?

İlk sahnemin olduğu gün çantamdan telefonum çalındı. Tam sahneye gireceğim an bunu fark ettim. Düşünsenize, öyle bir yerde telefonsuz kalmak… Bir sahnede de bana bomba patlayacağını haber vermedikleri için patlama anında gerçek bomba sanarak büyük bir panik yaşadım.

Türkiye’den ve Pakistan’dan nasıl tepkiler geldi?

Her iki ülkeden de çok güzel tepkiler aldım. Türk basını yaptığım işe çok değer verdi ve destekledi. Pakistan’da da filmi izleyenler sosyal medyadan güzel yorumlar gönderdi. Çok mutlu oldum. Böyle güzel dönüşler almak beni yaptığım işe daha çok inandırdı. Göze aldığım tüm tehlikelere değdiğini düşünüyorum.

Hayalini kurduğunuz ve canlandırmak istediğiniz bir karakter var mı?

Akıl sağlığı yerinde olmayan, dengesiz bir kadını canlandırmak isterdim.

Şansınız olsaydı hangi oyuncuyla bir sinema filminde yer almak isterdiniz? Neden?

Marlon Brando ile oynamak isterdim. Onun aktörlüğe bakış açısını seviyorum.

Yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Seneye vizyona girecek olan bir sinema filminde başrol karakteri canlandıracağım. Çekimlere 10 gün sonra başlıyoruz, bunun için çok heyecanlıyım. Pakistan’dan da bir sinema filmi teklifi var ama henüz netleşmedi. O da çok enteresan bir hikaye, yeniden bana Pakistan yolları görünüyor diyebilirim.

En sevdiğiniz otomobil markası nedir?

Eski eşyalara, mobilyalara, elbiselere çok meraklıyım. Sanırım bundan dolayı arabalarda da klasikler her zaman favorim. Günümüzde kullanılan arabalardan marka olarak merakım yok açıkçası, üstün güvenlikte olsun yeter.

Sporla ilgileniyor musunuz?

Düzenli pilates ve feldenkrais yapıyorum. Ağırlık çalışıyorum. Yürüyüşler ve kısa koşular da vazgeçilmezim.

En son okuduğunuz kitap?

Tanrılar Okulu

11024615_10153140631096550_913649022131211722_n

Bir önceki yazımız olan Serkan Yazıcı; TOSFED Başkanı başlıklı makalemizde Serkan Yazıcı ve TOSFED hakkında bilgiler verilmektedir.

.