Orta Doğu’nun Kalbi ÜRDÜN

0

Resmi adı Ürdün Haşimi Krallığı olan Ürdün, Orta Doğu’nun tam kalbinde üç büyük din için kutsal sayılan toprakların tam da kesiştiği noktada yer almaktadır. Ürdün Batı’da İsrail, Kuzey’de Suriye, Kuzeydoğu’da Irak ve Güneydoğu’da Suudi Arabistan ile çevrilidir. Resmi dili Arapça olan ülkenin para birimi Dinar’dır. Başkenti Amman olan bu ülkenin toplam nüfusu sekiz milyon kadardır.

 

Asurlar, Medler, Babiller, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Memlükler ve Osmanlı İmparatorluğu bu topraklardan gelip geçmiş.

 

Ürdün’ün tarihi çok gerilere gitmektedir. Neredeyse dünyaya hükmetmiş ne kadar büyük devlet varsa Ürdün toprakları da bu devletlerin toprakları içerisinde hep yer almış desek yanlış olmayacaktır. Biraz özetlemek gerekirse Asurlar, Medler, Babiller, Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Memlükler ve Osmanlı İmparatorluğu bu topraklardan gelip geçmiş devletlerden. 1920’de İngiliz mandası altına giren Ürdün, 1946’da bağımsız bir devlet haline gelmiştir.

Ürdün, ekonomik anlamda dışa bağımlı bir ülkedir. Özellikle tarım sektörü İsrail’in işgali ile büyük bir yara almıştır ve tarımsal anlamda kendi kendine yetememektedir. Genel olarak ekonomik destek, petrol üreten Arap ülkelerinden gelmektedir. Ülkenin çoğuna hakim olan çöl iklimi de ekonomik durumu olumsuz etkileyen diğer bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Gezilecek Görülecek Yerler

Amman

Ülkenin başkenti de olan Amman restoranları, alışveriş merkezleri ile oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehrin en önemli tarihi eseri, Romalılardan kalma kalesidir. Bunun dışında, şehrin dar sokaklarını keşfe çıkabilirsiniz.

Petra

Petra, Ürdün’ün Lut Gölü ile Akabe Körfezi arasındaki toprakları üzerinde yer alan antik kenttir. Wadi Musa bölgesine bağlıdır. Petra antik kentinde kireç taşına oyularak yapılmış birbirinden güzel tarihi eserleri gezip görebilirsiniz. Evler, su kanalları, mezarlar, hatta ve hatta amfi tiyatro bile kireç taşından oyulmuş durumdadır.  Bu eserler içerisinde biri öne çıkmakta ve Petra denince akla gelmektedir: El-Hazne. 39 metre yüksekliğindeki bu yapının üzerindeki oymalar gerçekten insanı kendine hayran bırakmaktadır.

Lut Gölü

Ürdün sınıları içerisindeki bir diğer önemli yer ise Lut Gölü. Burası yeryüzünün en alçak ve en tuzlu noktası olması sebebiyle gerçekten önemli bir yerdir. Burada da dilerseniz doğal güzelliklerin tadını çıkarabilir, göle girip suyun yüksek kaldırma kuvveti ile keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Ne Yenir, Ne İçilir?

Ürdün mutfağında et ve etten yapılan yemekler çokça tüketilmektedir. Kuzu etiyle yapılan mansaf ve alayet bandorayı naneli limonata eşliğinde tüketebilirsiniz. Ayrıca Ürdün’de nargile çokça içilmektedir.

Ürdün’de AKO

AKO, Ürdün lastik pazarında hem Petlas hem de Starmaxx markalarıyla ve tüm ürün gruplarıyla yer alıyor. Petlas markalı lastikler, zirai lastik pazarında Ürdünlü çiftçiler tarafından kalitesiyle çokça tercih edilen bir marka haline geldi ve en son satış rakamlarına göre

AKO, Ürdün zirai lastik pazarında birinci sırada yer alıyor. AKO’nun en büyük hedeflerinden biri de pazardaki bu konumunu sürdürmek ve bu hedefle bağlantılı olarak satış hacmini daha da arttırmak. Zirai lastik pazarının ardından en çok satışın yapıldığı binek grubu lastiklere olan talep de her geçen gün artan bir seyir izliyor. Diğer yandan TBR ve OTR Radial gruplarıyla Ürdün lastik pazarında adını sıkça söz ettirmekte olan AKO, Ürdün’de geleceğe yönelik satış ve pazarlama faaliyetlerini daha da artırmak için çalışmalarını kesintisiz şekilde sürdürmeye devam ediyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Havana sokaklarında heyecan yolculuğu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.