Okyanus ötesindeki ülke; Amerika

0

Dünyanın en büyük ve güçlü ülkelerinden biri olan ABD, her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği ve yaşamak için can attığı bir yer. Doğuda Atlas Okyanusu’ndan batıda Büyük Okyanus’a kadar uzanan bir genişliğe sahip ABD’nin en kuzeyinde Kanada, güneyinde ise Meksika bulunuyor. 50 eyalet ve bir federal bölgeden (Washington) oluşan ABD’nin yüzölçümü bakımından en büyük eyaleti ise Alaska. İlk kurulduğu sıralar 4 milyon olan nüfusu bugün 300 milyonun üzerinde.

124Tarihte ABD

Ülkenin tarihi Kristof Kolomb’un 1492 yılında Amerika kıtasını keşfi ile başlar. Sonrasında ise göçler ve sömürgeler birbirini izler. Avrupalı ülkeler (İspanyollar, Portekizler, Fransızlar ve İngilizler) bu yeni kıtanın keşfinden sonra kıtaya hakimiyet kurmakta gecikmezler. Çeşitli ülkelerden getirdikleri insanları buralara yerleştirerek koloniler kurarlar. Oluşturdukları on üç koloni ile ABD’nin temelini atarlar. Ekonomik fırsatların çekiciliği de çok sayıda insanın bu ülkeye göç etmesinde etkili olur. Zamanla bu koloni sistemi Avrupalı ülkelerin sömürgecilik politikasına dönüşür. Koloniler üzerinde güçlü hakimiyet kuran İngiltere aynı zamanda tarihte Yedi Yıl Savaşları olarak bilinen Avrupalı ülkelerle (Avusturya, Fransa ve Rusya) gerçekleştirdiği savaşlar sonucunda ekonomik yönden zor bir duruma girer. İngiltere içine düştüğü bu zor durumu gidermek için kolonilere yeni vergiler koyar. Bu yüksek vergiler karşısında koloniler sessizliklerini bozar ve bağımsızlık savaşını başlatırlar. Savaşın başında iken koloniler, 4 Temmuz 1776 yılında özgürlük istediklerini dile getiren Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi’ni yayınlarlar. Altı yıl süren savaş sonunda ise İngiltere, koloniler karşısında yenilgiye uğrayarak geri çekilmek zorunda kalır. George Washington komutasındaki koloniler 1783 yılında Paris Antlaşması ile bağımsızlıklarını ilan ederler. Ancak bağımsızlık günü olarak bildirgenin yayınlandığı 4 Temmuz 1776 tarihini kabul ederler. Sonrasında ise koloniler içişlerinde serbest eyaletlerden oluşan ABD’yi kurarlar. İlk başkanı da George Washington olur. Bugün ise ABD, 50 eyalet ve bir federal bölgeden (Washington) oluşur.

ABD Hakkında Az Bilinen Gerçekler002

-Michigan eyaletinin Detroit şehri, yeryüzünde ilk otomobilin yürüdüğü ve dünyada en çok otomobilin üretildiği yerdir.

-Amerika’da her gün 4 bin metrekare büyüklüğünde pizza tüketilmektedir.

-Çin’de İngilizce konuşan kişi sayısı ABD’den daha fazladır

-ABD’de Coca Cola şoförlerinin kimyasal madde taşıma lisansı olması gerekmektedir.

-Amerikalıların üçte biri uzaylıların geldiğine inanır.

-Her üç Amerikalıdan biri obezdir.

-Dünyanın en büyük akvaryumu Georgia eyaletindedir.

-Hawaii, ABD’ye bağlı olup Birleşik Krallık’ın bayrağını taşıyan tek eyalettir.

-Kaliforniya, ABD’nin en kalabalık ve en büyük ekonomiye sahip eyaletidir.

-Nevada, ülkenin en kolay boşanma yasalarına sahip eyaletidir.

-New York, hem eyalet ismi hem de bu eyalet içindeki şehrin adıdır.

-Rhode Island ise ülkenin en küçük ama Sanayi Devrimi’nin başladığı eyaletidir.

355463Ne Yenir, Ne İçilir?

Kahvaltıda çay yerine ağırlıklı olarak kahve, süt ya da portakal suyu tüketilirken yanında ise mısır gevreği tercih edilir. Diğer öğünler ise yüksek kaloriye sahip yiyeceklerden oluşur. Porsiyon miktarları da oldukça büyüktür. Fast food tüketimi ise fazladır. Sulu bir yemek ya da çorba isterseniz istiridye çorbası ile bamya çorbası önerilenler arasında. Etli pilav, kızarmış tavuk, mangalda pişirilen dana eti, pizza, hamburger, hot dog, makarna da sayabileceğimiz diğer yiyecekler arasında. Hamur işi olarak da elmalı tart, çikolatalı kurabiye, çilekli kek, çavdar ekmeği, mısırlı böreği tatmanızı öneririz. Akçaağaç şurubu, patates, mısır, fasulye ve kabak da Amerikan mutfağının vazgeçilmezleri arasında.

Nerelere Gidilir?

ABD deyince akıllara ilk gelen gökdelenlerin olduğu bol ışıklı ve renkli bir yer. Peki, bu devasa büyüklükteki ülke de öncelikle nereler gezilmeli?

Las Vegas

SO000631

Lüks restoranları ve oldukça konforlu otelleri ile kent, eğlence tutkunlarını kendine çekmeyi başarıyor. Bunun yanında doğa güzellikleri ile de dikkat çekiyor. 1500         metre derinliğe ve 450 kilometre uzunluğa sahip dünyanın yedi harikasından biri olan Büyük Kanyon, Bellagio Çeşmesi, insan yapımı olan Mead Gölü ve 600 milyon yıllık geçmişe sahip Red Rock kentin doğa harikaları arasında.

Boston

Bir öğrenci kenti diyebiliriz Bostan’a. Dünyaca ünlü Harward, MIT gibi yüzden fazla okulun bulunduğu kenti daha çok genç nüfus oluşturuyor. Quincy Market, The Freedom Trail ve Fenway Park şehrin dikkat çeken diğer noktaları.

New York

Gökdelenleri ile göz kamaştıran şehir, büyüleyici bir mimariye sahip. Kendinizi kentteki devasa yapıların yanında bir cüce gibi hissedebilirsiniz. Özgürlük Anıtı, Times Meydanı, Brooklyn Köprüsü, Guggenheim Müzesi şehrin simgeleri arasında.

Miami

Beyaz kumsalları ve denizi ile tatil severlerin bir numaralı yeri olan Miami, yıl boyu süren sıcaklığı ile dikkatleri çekiyor. Şık restoranları ve Latin kültürünü yansıtan mekanları ile ziyaretçilerine eşsiz bir tatil sunuyor. Çocuk müzesi ve hayvanat bahçesi ile de küçük misafirlerine de benzersiz bir tatil imkanı yaşatıyor.

Orlando

Kendini masallardaki eğlence dünyasında bulmak isteyenler için harika bir yer, Orlando. Dünya’nın en büyük eğlence merkezi Disneyland’a ev sahipliği yapması nedeni ile her yıl her yaştan kişiyi kendine çekmeyi başarıyor. Walt Disney Resort, Bush Gardens, Sea World ve Orlando Unıversal Stüdyoları gibi birbirinden etkileyici eğlence merkezleri arasında zamanın nasıl geçtiğini unutabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Supermaxx St eleştirmenlerden tam not aldı başlıklı makalemizde Ascari Yarış Pisti, İspanya ve Maxxis hakkında bilgiler verilmektedir.

.