Muz Wİ-Fİ şifresi üretiyor

0

teknoloji (9)İnternet artık hayatımızın olmazsa olmazlarından biri haline geldi. Hayatımızda öyle bir yer kapladı ki, artık misafirliğe gittiğimizde hal-hatır sormadan veya cafelerde sipariş vermeden önce ilk sorduğumuz soru; Wİ-Fİ şifresi nedir?
Reddit kullanıcısı bir cafe sahibi artık bu soruyu duymaktan bıkmış ve “muz” kullanarak kendi kendine Wİ-Fİ şifresi üreten bir sistem üretmiş. Muzu, Raspberry Pi bilgisayar düzeneği ile birleştirilen ve muzun elektrik iletme özelliğinden faydalanan “Lord of the STPs” adlı Reddit kullanıcısı, muzun bir tuş görevi gördüğünü söylüyor. Raspberry Pi’ 8 saat çalışan 5000 adet güç kaynağına sahip olduğunu ve sistemi 1 seneden fazla çalıştırabileceğini söylüyor.
Düzeneğin çalışma sistemi ise gayet basit; Cafeye gelen müşteri Wİ-Fİ şifresini almak istediğinde muza dokunuyor, sonrasında muzun algılayıcı devrelere elektrik akımı iletmesi ile devreler aktif hale geliyor ve Raspberry Pi tarafından belirlenen konuklar için özel Wi-Fi şifresi LED ekranda beliriyor. Bu LED ekranda beliren ve bir süre sonra yok olan Wi-Fi şifresi konuklar için özel olarak oluşturulan Wi-Fi şifreleri olması nedeniyle sadece 8 saat aktif olarak kalabiliyor. 8 saatlik sürenin ardından Wi-Fi şifresinin kullanım ömrü doluyor ve yeniden muza dokunmanız gerekiyor. Çürüyen muzun değişmesine gelince Lord of the STPs “ O iş kolay” diyor.

Bir önceki yazımız olan ARACINIZA BAHAR BAKIMI YAPMAYI UNUTMAYIN başlıklı makalemizde araç bakımı, bahar ve baharda filtre hakkında bilgiler verilmektedir.

.