Merakla Beklenen Tesla3

0

Elektrikli otomobil sektörünün öncü firması Tesla, yeni model otomobilinin tanıtımını yaptı. Elektrikli otomobili yaygınlaştırarak daha büyük kitlelere ulaştırmayı hedefleyen Tesla, Model 3 adıyla piyasa çıkaracağı yeni otomobilinin tanıtımını ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlediği lansman ile yaptı. Tesla’nın CEO’su Elon Musk yeni nesil elektrikli otomobil Model 3’ün, 346 km menzil yapabildiğini ve ABD satış başlangıç fiyatının 35 bin dolar olacağını belirtti. Ön siparişlerin alıngallery-2maya başladığını söyleyen Musk, otomobilin 2017 yılının sonunda üretileceğini söylerken, Model 3’ün dünyanın en güvenli otomobilli olduğunu belirtti.

Şimdiden 130 binden fazla ön siparigallery-6şin alındığı Tesla Model 3’e ön sipariş vermek için 1000 dolarlık kaparo ödenmesi gerekiyor. Tesla’nın temel model aracı 0-100 km/h hızlanmayı 6 saniyenin altında bir sürede gerçekleştirirken, daha üst versiyonları bu hızlanmayı çok daha kısa sürede yapıyor. Menzili en az 346 kilometre olarak verilen Tesla’nın yollara çıkacak olan final otomobillerinde bu rakamların geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca tüm Model 3 otomobilleri Tesla’nın yüksek hızlı Supercharging ağını destekleyecek. 2017 yılında Model 3 yollara çıktığında, Tesla’nın yollarda toplam 7 bin 200 Supercharge şarj istasyonu bulunacak, böylelikle sayı bugünkünün iki katına çıkmış olacak.

Tesla Model 3, Model S gibi arkadan çekişli ve dört çekerli versiyonlar ile piyasaya sürülecek. Otomobilin içinde 15 inç’lik yatay yönde duran dokunmatik ekran bulunacak. Beş kişinin rahatlıkla sığacağı yeni nesil Tesla’da otomatik pilot donanımı ve otomatik aktifleşebilen güvenlik özellikleri bulunuyor. Tesla, Model 3 ile şimdiki satış rakamlarının on kat üzerine çıkmayı hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda şirket, satış ve servis ağını iki katına çıkarmayı planlıyor.

Bir önceki yazımız olan Başkanların otomobili: Limuzin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.