Lastik kaplamada yepyeni bir inovasyon

0

AKO Lastik Kaplama, iş makinesi sıcak grubu kaplamanın prosesini çağın getirdiği teknoloji ve otomasyon yatırımları ile birleştirdi.

Türkiye’de iş makinesi sıcak kaplama ile ilgili teknoloji yatırımlarının olmaması nedeniyle sektörün bu alanda dünya ile paralel hareket edemediğini vurgulayan AKO Lastik Kaplama AŞ. Genel Müdürü Şevket Bacacı, dünyada iş makinesi sıcak kaplamasının yaygın olarak tercih edildiğini söyledi.

Dünyadaki yaygın iş makinesi sıcak kaplama kullanımına rağmen ülkemizde bu prosesten ne yazık ki verimlilik alınamadığını belirten Şevket Bacacı, geliştirdikleri inovasyonla iş makinesi grubu sıcak kaplama prosesine yepyeni bir soluk getirdiklerini sözlerine ekledi. AKO Lastik Kaplama’nın dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek yaygın bayi ve servis ağı ile hizmet verdiğine dikkat çeken Bacacı, şöyle devam etti:

“İş makinesi sıcak kaplama prosesi, geçmiş yıllarda ülkemizde ne yazık ki gerekli teknolojik yatırımların sağlanmaması, işin kalitesi, tutarlılığı ve performans yönetiminde oluşan farklılıklar nedeni ile dünyada kaimg-20161112-wa0003plama adına kabul gören talep karşılığını ülkemizde bulamamış; her zaman hak ettiği değerden farklı dünya gerçeği ile uyuşmayan bir Türkiye pazar algısı oluşmuştur. Ancak şu unutulmamalıdır ki; dünyada sıcak iş makinesi kaplama prosesi yaygın ve baskın bir şekilde aktif kullanılmaktadır ve yüzde 60 pazar payı ile tercih edilen lider bir kaplama prosesidir.

AKO Lastik Kaplama AŞ. olarak iş makinesi yeni nesil sıcak kaplama prosesi yatırımımızla dünyada aktif kullanılan sıcak iş makinesi kaplama teknolojisi AKO Lastik Kaplama uzmanlığında birleşmiştir. AKO Lastik Kaplama AŞ. bu yatırımı ile dünyada iş makinesi kaplama prosesi adına kullanılan sıcak kaplama, soğuk kaplama, orbit kaplama olmak üzere tümimg-20161112-wa0007 prosesleri tek çatı altında toplamıştır. AKO Lastik Kaplama, müşterilerinin çalışma alanı standartlarına göre kaplama proseslerinin, birbirlerine karşı olan üstünlüklerini teknik ve fayda/maliyet analizlerini, lastik uzmanlığı, hizmet tecrübesi yaygın bayi ve servis ağıyla müşterilerine benzersiz bir kalitede hizmet sunmaktadır.

Çalışma alanı standartlarına göre belirlenmiş farklı yüksek kalite karışım reçinelerimiz, el değmeden, bilgisayar kontrollü extruder sarım makinesi yardımı ile işlenmiş kauçuk profili kalender ile 0,4 mm kalınlık ve basınç altında karkasta hava kalmayacak şekilde strip halinde ezerek homojen olarak yüzeye sarılır. Sarılan iş makinesi lastiği prese yerleştirilir, yüksek basınç altında tüm değerler (basınç, zaman, sıcaklık) pişirme süresince elektronik olarak PLC kontrollü olarak yapılmaktadır.”

Türkiye’nin lastik kaplamacısı

AKO sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sayılı tesislerinden biri olan AKO Lastik Kaplama Fabrikası’nı 1993 yılında Ankara’da 3 bin metrekarelik bir kapalı alanda kurdu. İş makinası ve kamyon grubunda “yeni nesil kaplama” olarak nitelenen orbit ve soğuk sistem kaplama üretim süreçleriyle 63 inçe kadar üretim yapabilecek kapasiteye sahip tesiste üretim gerçekleştiren AKO Lastik Kaplama, Türkiye genelinde 6 şubesi, geniş teknik donanımlı bayi ağı, güçlü lojistik ve ulaşım ağı ile ülkenin 81 ilinde faaliyetlerini sürdürüyor.

“Türkiye’nin lastik kaplamacısı” ünvanını taşıyan AKO grup şirketlerinden AKO Lastik Kaplama AŞ, dünyadaki gelişmeleri, teknolojileri yakından takip eden ar-ge ve yatırım stratejileri uyguluyor. Bu kapsamda Türkiye’de bir ilke imza atacak “otomatik lastik test-muayene makinası” kurulması çalışmalarını da sürdürüyor.

AKO kalitesi ve güvencesi ile alanda deneyimli, profesyonel; teknik, imalat, satış ve mühendislerden oluşan çalışan kadrosu ve geniş ürün yelpazesiyle hizmet veren AKO Lastik Kaplama, Türkiye ve dünyada büyümeye devam ediyor.

DCIM100MEDIADJI_0135.JPG
DCIM100MEDIADJI_0135.JPG

Bir önceki yazımız olan AKO Jant’ta hassas üretim başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.