Lastik Ekmek Gibi Değildir Hemen Bayatlamaz

0

Türkiye’nin yüzde yüz yerli lastik markası Petlas, üretim ve inovatif yaklaşımlarıyla sektöre yön verirken diğer yandan da lastik kullanımıyla ilgili kullanıcılarda farkındalık yaratmak için sorumluluk alıyor. Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, lastik sektörünün en önemli konularının başında gelen lastiklerin raf ömrüyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Petlas Pazarlama Müdürü Erkal Özürün, “Araç sahipleri doğru koşullarda saklanan lastikleri üretim tarihinden itibaren 10 yıl boyunca gönül rahatlığıyla kullanabilir. Lastik ekmek gibi değildir, hemen bayatlamaz.” diyerek sürücüleri uyardı. Kış lastiği uygulamasının sona ermesiyle birlikte, Nisan ayından itibaren yaz lastiklerini kullanmaya başlayan araç sahipleri, kış lastiklerini çeşitli şekillerde depolamaya başladı. Kış lastiklerinin depolama/saklama koşullarıyla ilgili yapılacak yanlışlıkların lastiğe zarar verebileceğini hatırlatan Petlas, doğru lastik depolama konusunda yapılması gerekenlere dikkat çekiyor.

Lastiklerin doğru şekilde saklanmasının hem güvenlik hem de maliyet açısından önem taşıdığını belirten Özürün, “Tüketicilerimize yetkili satıcılarımız aracılığıyla lastik saklama ve depolama hizmeti sunarak mevsimine uygun lastik kullanımına dikkat çekmeyi hedefliyoruz.” dedi. Lastiğin depolanma koşulları, lastik ömrünü en az kullanım koşulları kadar etkiliyor. Öncelikle, lastiklerin daima kuru serin ve iyi havalandırılmış depolama alanlarında depolanması gerekiyor. Depolama alanlarında rutubet, asit, petrol türevi, yağ, gres ve benzeri kimyasal maddelerin bulunmaması; lastiklerin yüksek sıcaklık altında kalmaması ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakılmaması büyük önem taşıyor.

Lastiklerin Doğru Saklanmasıyla
İlgili Tavsiyeler

–       Lastik depolarında serin, kuru ve tozsuz bir ortam sağlanmalıdır.

–       Lastiklerin doğrudan güneş ışınları ile teması önlenmelidir.

–       Depo ortamı dış ortama göre ısı dengesini koruyacak izolasyona sahip olmalıdır.

–       Lastikler; su boruları, radyatör gibi su ve ısı kaynaklarıyla temas etmemelidir.

–       Lastikler yanakları dikey konumda, yerden en az 10 cm yüksekte saklanmalıdır.

Uygun koşullarda saklanan lastiklerin kullanım ömrünün de uzayacağını belirten Özürün, “Petlas olarak tüketicilerimize yetkili satıcılarımız aracılığıyla sağladığımız lastik saklama ve depolama hizmetiyle mevsime uygun lastik kullanımını öneriyoruz.” dedi.

Lastik kullanım ve depolama koşullarının çok değişken olması nedeniyle sadece lastik üretim tarihine bakarak lastik ömrü hakkında kesin bilgi verilmesini doğru bulmadıklarını belirten Özürün, “Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dâhil) lastikler, üretim tarihinden sonra on yaşını doldurmuş ise değiştirilmesi gerekiyor.” dedi. Gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa ya da diş derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileriyle değişmesi gerektiği dile getirildi. Özürün değerlendirmesinde “Bir lastik, doğru koşullarda saklanıyor ise üretim tarihinden 5 yıl sonra yılda bir defa uzman kontrolünden geçerek üretim tarihinden itibaren 10 yıl boyunca kullanılabilir durumda olacaktır.” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan Ege Rallisi’nde Yerli Lastik Heyecanı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.