Koca bir sektörün arka planındaki kahramanlar: AKO LOJİSTİK

0

AKO Lojistik Müdürlüğü ve faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

AKO Lojistik Müdürlüğü; Lastik Depo, Jant Depo, Akü Depo, Jant Setleme, İç Lojistik, Sevkiyat, Araç Bakım ve Filo – Nakliye bölümlerinden oluşuyor. Kırşehir merkez depo olarak yurt içi satışta bayi kanadına 3 bin, filo satış kanadına 250, OEM kanadına ise 17 noktaya sevkiyat faaliyetimiz bulunuyor. Bunların yanı sıra bölge depoları, akü ve jant sevkiyatı, askeri ihale sevkiyatları, Mersin ithalat ve ihracat hareketlerinin büyük bir kısmı da dış kaynak kullanmadan kendi filo araçlarımız ile yapılıyor.

Ekipmanlarınız ve kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

AKO’da çekici ve kamyon römork olarak yaklaşık 150 araçlık bir filoya sahibiz. Kendimize ait bu 150 araçlık geniş filo, bizlere Türkiye sınırları içinde il, ilçe, sanayi bölgesi ve şantiye demeden her yerde faaliyet gösterme imkânı sağlıyor. Bunun yanı sıra, lojistik anlamında sürekli kendimizi yenileyen yapımızın bizi sektörde öncü bir firma haline getirdiğine inanıyoruz. Ayrıca gelişen teknolojiye paralel olarak depo, stok ve filo yönetimi anlamında bir çok yenilikçi gelişmeleri takip eden bir ekibe sahibiz.

Lojistik bir ekip işi…

Lojistik işi gerçekten bir ekip işidir. Haftalık olarak bölüm yöneticilerimiz ile koordinasyon toplantıları düzenliyoruz. Bu toplantılarda geçtiğimiz haftanın değerlendirmesini, gelecek haftanın planlarını ve iç birimlerimizin birbirine vereceği katkıları görüşüyoruz. Birim yöneticileri de her gün kendi ekibiyle değerlendirme toplantıları yapıyorlar. Bu da işlerin planlı ve verimli gerçekleşmesinde büyük katkı sağlıyor. A100_3811yrıca müdürlüğümüz ile alakalı her alanda düzenli eğitim faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Şoförlere ve forklift operatörlerine güvenli ve ileri sürüş eğitimleri, depo personeline FIFO ve depo düzeni, müşteri ilişkileri ve iletişim kurma becerileri gibi başlıklarla ilgili eğitimleri sürekli olarak veriyoruz.

AKO Lojistik Müdürlüğü olarak yakın gelecekle ilgili hedefleriniz nelerdir?

Son dönemde Ortadoğu’daki karışıklıklardan dolayı her sektörde belirsizlik ve endişe hüküm sürüyor.  Biz de firma olarak bu durgun sayılabilecek dönemde kendimizi yeni teknolojiler ve sistemlerle destekleyip  kurumsal yapımızı sağlamlaştırarak daha verimli ve maliyet odaklı hareket etmeyi doğru buluyoruz.

Firmamızın ürettiği ve ticari satış  kapsamındaki  bütün ürünleri, kaliteden  ödün vermeden,  güvenilir, doğru ve ekonomik lojistik hizmetler ile zamanında sipariş teslimatı gerçekleştirerek, müşterilerimizi  memnun etmek hedefi ile faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Bundan sonra da hedefimiz, bu başarıyı katlayarak devam etmek olduğunu söyleyebilirim.

Lojistik sektörüne iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Lojistik sektörü, gelişen dünya teknolojisi doğrultusunda Türkiye’nin en stratejik sektörlerinden biri olma yolundadır. Biz hem lojistik işi yapıyoruz hem de  Lojistik sektörünün olmazsa olmazlarından olan lastik ekipmanlarının tedarik ve dağıtımını yapıyoruz. Bu işten de keyif alıyoruz.

Lojistik işi yapıyorsanız bu işten keyif almanız şart. Bazen ailenizin önüne bile geçebiliyor. Hayatınızın büyük bir kısmı haline geliyor. Markete gittiğinizde ürünlerin dizilişi, otopark gördüğünüzde oradaki araçların duruşu, seyahat halinde yanından geçtiğiniz araçların markası ekipmanları, teknolojisi hatta şoförün tavırlarını bile inceleyip kafanızda yorum yapma mekanizmanızı çalıştırıyor. Bu iş rüyalarınıza girmiyorsa başarılı olamazsınız.

Bir önceki yazımız olan AKO, akü ile dünya çapında rekabete başlıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.