Kanser teşhisi artık telefonlarla mümkün!

0

İOS ve Android cihazlar için geliştirilen uygulama ile vücuttaki benlerin görünümü analiz edilip melanom uyarısı yapılıyor.

KanserAlmanya’daki Ludwig Maximilians Üniversitesi Kliniği’nden onay alan ‘SkinVision’ akıllı telefon uygulaması, kamera aracılığıyla fotoğraflar üzerinden çalışan görsel bir algoritma geliştirerek kullanıcıların cilt kanseri risklerini ölçüyor. Buna göre ‘SkinVision’ adlı uygulama, cilt kanseri riskini yüzde 83 oranında doğrulukla teşhis edebiliyor. Çekilen fotoğraflar 7 farklı kritere göre analiz edildikten sonra vücut lekelerinin şekli itibariyle doğal olup olmadığı anlamaya çalışılıyor. SkinVision’ın CEO’su Dick Uyttewaal geliştirdikleri algoritmanın doğal olmayan büyümeye sahip benleri fark etmesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, “Geliştirdiğimiz uygulama tedavi amaçlı değil. Cilt kanseri riski taşıyan kişiler mutlaka bir sağlık kuruluşuna görünmeli” ifadelerini kullandı.

Bir önceki yazımız olan Sim kartlarınızla vedalaşın! başlıklı makalemizde 64k, akıllı sim ve akıllı telfon hakkında bilgiler verilmektedir.

.