İstihdam Seferberliğinde İl Bazında Birincilik Abdulkadir Özcan A.Ş. ve Petlas’ın

0

AKO Grup şirketlerinden Abdulkadir Özcan A.Ş. Çankırı’da, Petlas ise Kırşehir’de il bazında en fazla istihdam sağlayan firma oldu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Milli İstihdam Seferberliği Ödül Töreni’nde istihdam seferberliğine katkıda bulunan firmalara ödül verildi. AKO Grup şirketlerinden Abdulkadir Özcan A.Ş. Çankırı’da, Petlas ise Kırşehir’de il bazında en fazla istihdam sağlayan firma oldu. Törene Petlas ve Abdulkadir Özcan A.Ş. adına AKO Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Özcan katıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre biz artı 2 istihdam sağlayacak olursak bu ülkemizin büyüme oranını daha da genişletecek ve yayacak, bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacaktır” dedi.

Şubat ayında başlatılan istihdam seferberliği kapsamında 2017 yılında, şu ana kadar 1.5 milyon kişiye ilave istihdam sağlanmış olmasının Türkiye için bir rekor olduğunu söyleyen Erdoğan: “Ülkemizin geleceği ile ilgili kriz tellallığı yapanlara vereceğimiz en güzel cevap işte bu tür gelişmelerdir. Ülkemizin üçüncü çeyrekte yüzde 11,1 oranında büyümesine dudak bükenlerin, elde ettiğimiz 1,5 milyon ilave istihdamı takdir etmesini beklemiyoruz. Sadece gölge etmesinler, ayağımıza bağ olmasınlar, vaktimizi harcamasınlar yeter. Başka ihsan istemeyiz. İstihdam seferberliğinde elde ettiğimiz neticelerde devletin sağladığı teşvikler elbette önemlidir. Bu gayretin sizlerin gönül dünyasında karşılığı olmadan yürümeyeceğini de gayet iyi biliyorum. İstihdam seferberliğine katkı sağlayan herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İstihdama katkı sağlamayan bir büyüme tabana yayılmıyor demektir.

İstihdama katkı sağlamayan büyümenin tabana yayılmadığı anlamına geldiğini belirten Erdoğan: “Türkiye’nin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmak olarak ifade ettiğimiz ve 2023 projelerimizle somutlaştırdığımız bir hedefi vardır. Bu hedefe ulaşmanın yolu üretmekten ve yenilenmekten, her alanda kendimizi gerçekleştirmekten geçiyor. Ülkemizin bu yılın ilk üç çeyreğinde elde ettiği ortalama yüzde 7,4’lük büyüme oranı hedeflerimiz doğrultusunda ilerlediğimizi gösteriyor. İnşallah yol sonunda da bu düzeyde bir oranı tutturacağımıza inanıyorum. Bizim için büyümenin en önemli göstergelerinden birisi de istihdamdır. İstihdama katkı sağlamayan bir büyüme tabana yayılmıyor demektir. Bu yıl elde ettiğimiz 1,5 milyonluk ilave istihdam eğer istersek neticeye ulaşacağımız anlamına geliyor. Teşviklerin istihdamın artmasında ve sürekli hale gelmesindeki önemin farkındayız. Bunun için mevcut 11 istihdam teşvikini önümüzdeki dönemde de sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Milli İstihdam Seferberliği Ödül Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan (ortada), ödül alanlarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Törene Başbakan Binali Yıldırım (sağ 6), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu (sol 6) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu (sağ 5) da katıldı. ( Halil Sağırkaya – Anadolu Ajansı )

Bir önceki yazımız olan PETLAS Agritechnica 2017’de… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.