“İlerleyişimiz Hep Daha Yükseğe”

0

Türk lastik sektörünün yerli sermayeli gücü Petlas, ülkemizin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer aldı. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında bir yılda 101’den 95. sıraya yükselen Petlas, aynı dönem içerisinde marka değerini de yüzde 32 oranında arttırma başarısı gösterdi. Petlas, hem en büyük sanayi kuruluşları hem en değerli markalar arasında “100’ler Kulübü”ndeki yükselişini,

Ar-Ge alanının yanı sıra kapasite ve marka yatırımlarıyla sürdürüyor.

Kendi geliştirdiği teknolojileriyle ülkemizi geleceğe taşıyan lastikleri üreten, lastik sektörünün yerli sermayeli lideri Petlas, ülkemizin en büyük 100 sanayi kuruluşu arasında yer alma hedefini gerçekleştirdi. İstanbul Sanayi Odası’nın “Türkiye’nin En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu” sıralamasında 95. sıraya yükseldi. Petlas, bir önceki yıl listede 101. sırada yer almıştı.

Petlas, binek araçlardan kamyon ve otobüslere, traktörlerden askeri birlik ve güvenlik güçlerinin kullandığı araçlara, iş makinelerinden savaş jetlerine 80 farklı desen ve 2500 farklı ebatta ürettiği üstün nitelikli lastiklerle ülkemizde ve ihracat pazarlarında güçlü konumunu her gün daha da geliştiriyor. Yurt genelinde 850’yi aşkın bayisiyle hizmet veren Petlas, küresel rekabet arenasında ise “Bu Dünya Bizim Memleket” söylemiyle yüzün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Petlas, İSO 500’ün ihracat sıralamasında ise 64. sırada yer alıyor.

Petlas Genel Müdürü Yahya Ertem, sanayinin ilk 100’ü arasındaki yerlerinin kalıcı olacağını ve bundan sonraki hedefin, sıralamada daha da yukarılara çıkmak olduğunu dile getirdi. Ertem, Petlas’ın Türk sanayisinin %100 yerli gücü Abdulkadir Özcan AŞ tarafından 2005 yılında satın alınmasının ardından büyümesini ve ülke ekonomisine katkılarını artan bir ivme ile sürdürdüğünü vurguladı.

Yatırım ve Ar-Ge ile Gelen Başarı

Petlas’ın bu başarısında, sektöründe lider olduğu Ar-Ge alanının yanı sıra kapasite ve marka yatırımlarıyla artış gösteren ihracatının da etkili olduğunu söyleyen Ertem: “Yapılan yatırımlar doğrultusunda sağlanan kapasite artışı ve bu artışın değere dönüşmesini hızlandıran marka yatırımları Petlas’ın büyüme ivmesini güçlendiriyor. Türkiye lastik sektörünün yerli sermayeli Ar-Ge lideriyiz. Yerli Ar-Ge gücümüzle geliştirdiğimiz yüksek kaliteli ürünlerle premium binek araçlar dâhil birçok yeni segmentte başarılı oluyoruz.” dedi.

2005 yılında üretimini Türk sanayisinin köklü kuruluşlarından Abdulkadir Özcan AŞ bünyesinde sürdürmeye başlayan Petlas’ta, satın almayı izleyen yıllarda 3 milyar TL düzeyinde yatırım gerçekleştirildi. Bu dönemde Petlas’ın ihracatı, 24 milyon dolardan yaklaşık 5 katlık bir artışla 168 milyon dolar düzeyine ulaştı. Petlas’ın sürekli artış gösteren ihracatının 2018 yılında 230 milyon dolara ulaşması öngörülüyor.

Yerel Kalkınma ve İstihdama Değer Üreten Başarı

Petlas Genel Müdürü Ertem, şirketin elde ettiği her başarının ülke ekonomisine fayda sağlamanın yanı sıra Petlas fabrikasının yer aldığı Kırşehir ilinin kalkınma ve istihdamına doğrudan katkı yaptığını söyledi ve “Türkiye’de ihracatı en fazla artan il olma özelliği taşıyan Kırşehir’in en büyük istihdam sağlayıcısı ve kent ekonomisin lokomotifi konumunda olan Petlas’ın 2005 yılı öncesi 630 kişi düzeyine kadar düşen ve giderek eksilme eğilimi gösteren istihdamı, bugün sektörün en yükseği olan 3750 kişi düzeyine çıktı.” şeklinde konuştu.

Petlas, Marka Liginde de Üst Sıralarda

Öte yandan Petlas, özellikle son yıllarda ivme kazanan marka yatırımları ve iletişim başarılarıyla sektöründe ve Türk iş dünyasında adından övgü ile söz ettiriyor. Marka yatırımlarının ticari performansa yansımasının yanı sıra Petlas’ın marka değeri geçtiğimiz yıl içerisinde önemli bir artış gösterdi.

Pazarlama ile finans arasında köprü kurup markalar ile finansal sonuçları ilişkilendirerek markaların değerlerini saygın ve güvenilir bir şekilde hesaplayan BrandFinance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları 2018” yıllık raporuna göre Petlas, marka değerini bir önceki yıla göre %32 oranında arttırdı. Petlas’ın marka değeri, ilk yüz içerisindeki en yüksek artış oranlarından birini kaydetti ve 41 milyon dolar seviyesine yükseldi. En değerli 100 marka sıralamasında, bir yılda 9 sıra birden yükselme başarısını da gösteren Petlas, listede 65. sırada yer aldı.

Petlas’ın büyük ölçüde tamamlanan ve kapasite artırımının yanı sıra Ar-Ge, teknoloji ve ham madde alanlarını da kapsayan 200 milyon dolarlık yatırım planlarıyla, dinamik marka iletişim stratejileriyle sektörde ve Türk sanayisindeki öncülüğünü sürdürdüğünü vurgulayan Yahya Ertem: “Türkiye’nin lastiği, dünyanın tercihi Petlas’ın başarısını ve ülkemiz ekonomisine katkılarını daha arttırmak azmindeyiz.” dedi.

DCIM100MEDIADJI_0240.JPG

Bir önceki yazımız olan AKO Jant Fabrikasına Yeni Üretim Hattı 3 Milyon Dolar Yatırımla Hayata Geçti başlıklı makalemizde AKO Jant ve jant hakkında bilgiler verilmektedir.

.