İç Anadolunun Ticaret Merkezi Kayseri

0

Türkiye’nin İç Anadolu bölgesinde Erciyes dağı eteklerinde yer alan Kayseri 1 milyon 341bin nüfusu ile Ankara ve Konya’dan sonra İç Anadolu bölgesinin en büyük üçüncü şehridir.1988 yılında çıkarılan kanun ile büyükşehir olan Kayseri, 6 tane sanayi bölgesi ile Türkiye’nin ticaret üssü konumunda.

Kayseri Tarihi

Eski çağlarda Kapadokya adı verilen bölge içinde yer alan Kayseri, M.Ö. 4000 ile M.S. 2000 olmak üzere 6000 yıllık bir tarihe sahip bir geçmişe sahip.   M.Ö. 20 00 yıllarında Hititler tarafından Kayseri ovasına Kültepe (Kaniş) şehri kurulmuş ve o günden bugüne kadar sürekli yerleşme görülmüş. Hititler’den sonra Frigya Devleti hâkimiyetine geçen Kayseri ovasında Kültepe bölgesi önemini yitirerek yerine kutsal dağ olarak kabul edilen Argaios’un (Erciyes) dağı eteklerindeki Mazaka bölgesi ön plana çıkmış. Daha sonra Lidya hâkimiyetine geçen bölge devrin en önemli ticaret merkezi haline gelmiş. Pers Kralı Kyros’un Lidya Kralı Krisos’u M.Ö. 590 yılında yenmesi ile Anadolu hâkimiyeti Perslerin eline geçmiş. M.Ö. 332 yıllarında I.Ariarathes, ilk Kappadokia Kralı olarak bağımsızlığını ilan etmiş. Krallığın başkenti olan Mazaka Kral V Ariarathes tarafından Eusebia olarak değiştirilmiş. M.Ö. 8 yılda ise Roma İmparatoru Ceasar‘ın adına izafeten CEASAREA ismi verilmiş. O günden beri, 2000 senedir Kayseri ismi ile anılıyor.

Kayseri, Roma İmparatoru III. Gordianus zamanında (M.S.241) şehre surlar inşa edilerek Hristiyanlığın ilim merkezi haline gelmiş. Roma İmparatorluğunun Doğu ve Batı olarak ikiye bölünmesi ile Kayseri doğuda kaldığı için Bizans Şehri olmuş.  Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan 1071 yılındaki Malazgirt savaşı ile Anadolu’nun kapılarını Türklere açması Anadolu topraklarının da hızlı bir Türkleşme dönemi başladı. Türk orduları tarafından 1085 yılında Türk topraklarına katılan Kayseri’de hızlı bir şekilde Camii, Han, Medrese, Hamam inşa edilerek büyük bir İslam şehri haline getirildi. Selçuklu Devletinin 1243yılında Moğollarla yaptığı Kösedağ Meydan Savaşını kaybetmesi ile Anadolu’nun hâkimiyeti Moğol kontrolüne girdi ve sürekli yağmalandı. 1474 yılında Fatih Sultan Mehmet Han döneminde Karamanoğulları Beyliği’ne son verilerek Karaman, Konya, Kayseri Osmanlı toprağına katıldı. Cumhuriyet döneminde 1924 yılında vilayet olan Kayseri, yeni kurulan devletin sanayileşmesinde öncü olarak, ticaret merkezi haline geldi.

Kayseri’de ne yenir?erciyes

Kahvaltıda Kayseri ketesini mutlaka tatmalısınız. Kayseri’yi ziyaret ediyorsanız tatmanız gereken tatlardan biri de 45’e yakın çeşidi olan mantı, artık hangi çeşit mantıyı tadacağınıza siz karar verin. Bir diğer lezzet ise yağlama, sarımsaklı yoğurt ile yenilen yağlama mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden. Dönüşte sevdiklerinize sucuk ile pastırma almayı unutmayın.

Erciyes Dağı

Şehir merkezine yakınlığı ve dünyaca ünlü toz karı ile meşhur olan Erciyes Dağı, deniz seviyesinden 3 bin 917 metre yükseklikte. Kayak pistine sahip bölge, kaynak suları bakımından da zengin.

Kapuzbaşı Şelaleri

Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde bulunan Kapuzbaşı Şelaleri, yerli ve yabancı turistler tarafından dünyadaki en büyük 11 şelaleden biri olması sebebiyle yoğun ilgi görüyor.

Sultansazlığı

Dünyanın sayılı kuş yurtlarından birisi olan Sultansazlığı barındırdığı kuş türleri ile Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli sulak alanlarından biri. 17 bin 200 hektarlık alanı kapsayan sazlıkta şimdiye kadar 251 kuş türü tespit edildi.

Müzeler

  • Kayseri Arkeoloji Müzesi
  • Atatürk Evi
  • Güpgüpoğlu Konağı Etnoğrafya Müzesi
  • Selçuklu Uygarlığı Müzesi
  • Ahi Evran Sanatkarlar Müzesi
  • Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi
  • Kayseri Kalesi Arkeoloji Müzesi
  • Kayseri Etnoğrafya Müzesi
  • Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi
  • Sultansazlığı Kuş Müzesi

Bir önceki yazımız olan ÇANAKKALE’DE AKO başlıklı makalemizde çanakkale petlas bayisi ve starmaxx bayisi çanakkale hakkında bilgiler verilmektedir.

.