Hatalı lastik kullanımı kaza riskini 6 kat artırıyor!

0

Yolların karla kaplı olmaması sizi yanıltmasın, kış mevsimi boyunca kış lastiği kullanımı büyük önem taşıyor. Aynı zamanda 4 lastiğin de kış lastiği olmasının yanı sıra tüm lastiklerin aynı desen ve model olması da önem arz ediyor.

Petlas’tan yolların açık olması, kar yağışlarının durması ve zeminlerin temiz görünmesinin sürücüleri yanıltabileceğine dair uyarı var. Kış lastiğinin hala bazı sürücüler tarafından “kar lastiği” olarak algılandığının altını çizen Petlas, +7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında kış lastiği kullanımının hayati önem taşıdığını vurguladı. Sadece çekişin olduğu iki lastiğe kış lastiği takılması da kaza riskini artırıyor. Petlas’a göre yoldan kaynaklanabilecek hatalara karşın 4 lastiğin 4’ü de kış lastiği olmalı, aynı zamanda mutlaka aynı desen ve aynı modelde olmalı. Ön kısmın yeni arka kısmın eski lastikler olması gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken hususlardan. w651

Petlas, +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, özel hamuru (kauçuk) ve sırt deseni teknolojisiyle yaz lastiklerine oranla kuru, ıslak ve karlı zeminlerde çok daha iyi yol tutuş ve daha kısa fren mesafesi sunan kış lastikleri kullanımının altını çiziyor.

Kış lastiklerinin sadece karlı zeminde işe yarayacağı algısı, bazı sürücüleri kış lastikleri konusunda yanılgıya düşürebilir. Kış lastiklerinin + 7 derecenin altında ıslak ve kuru zeminde yaz lastiklerine oranla daha iyi tutunma sağladığı unutulmamalı. Kış aylarında hatalı lastik kullanımı ile kaza yapma riski 6 kat artış gösterdiği ve kış lastiklerinin hava sıcaklıklarının hızla düştüğü gözlemlenen ülkemizde; Petlas, güvenli ve konforlu bir sürüş için sürücülerin, yağışlara değil hava sıcaklıklarına göre hareket etmeleri konusunda uyarıyor.

Kış lastiklerinin +7 derece ile -40 derece arasındaki hava sıcaklıklarında lastiğin sertleşmesini önleyen özel bir bileşime sahip olduğunu vurgulayan Petlas, yaz lastiklerinin sıcak hava şartlarına göre tasarlandığını ve daha sert hamurlu bir yapıda olduğunu belirtiyor. Kış lastikleri hem daha yumuşak bir hamura, hem de karlı ve buzlu yollarda tutunmayı artırıcı kılcal desenlere sahip. Sürücüleri bu konularda uyaran Petlas, Yaz lastikleri gece/gündüz hava sıcaklığı ortalaması +7 derece üzerindeki sıcaklıklarda, kış lastikleri ise gece/gündüz hava sıcaklığı ortalaması +7 derece altında kullanılmasını öneriyor.

Petlas’tan Kış Lastiği Önerileri:

  • Araçtaki tüm lastikler aynı marka ve desende kış lastiği olmalı. Farklı desen yüksek hızlarda aracın dengesini bozabilir. Sadece çekiş gücünün olduğu lastiklerin kış lastiği olması fren mesafesini uzatır.
  • Kar ve buz üzerinde daha iyi tutunma için lastik basıncı düşürülmemeli. Lastik hava basıncı araç üreticisinin belirlediği değerlerde olmalı.
  • Kış lastiği, aracın orijinal lastik ölçüleri ile aynı olmalı.
  • Karla kaplı bir zeminde, kış lastikleriyle 50 km/s hızla seyreden bir aracın fren mesafesi 35 metre iken, yaz lastikleriyle bu mesafe 43 metreye çıkar.
  • Buzlu bir zeminde, 30 km/s ile giden ve kış lastiği takan bir aracın fren mesafesi 57 metredir. Yaz lastikleriyle ise bu mesafe 68 metreye kadar uzar.
  • Kış lastikleri 15 – 20 ºC sıcaklıkta karanlık, kuru ve serin bir yerde, ısı kaynaklarından en az 1 m uzaklıkta ve naylona sarılarak depolanmalıdır. Jantlı ve jantsız olarak depolandığında şunlara dikkat edilmelidir: Jantlı: Üst üste ve yatık şekilde depolanmalı. Jantsız: Dikine ve yan yana depolanmalı, deforme olmamaları için lastikler periyodik olarak döndürülmeli.

Bir önceki yazımız olan Otomobilde devrim etkisi: “Devrim Arabaları” başlıklı makalemizde babayiğit, Devrim ve efsane hakkında bilgiler verilmektedir.

1 of 1

.