Gribe dikkat!

0

Nedir grip?

Enfeksiyonlar nedeni ile ortaya çıkan ve kişinin solunum yollarında çoğalan virüslerin vücutta meydana getirdiği etkilerle kişiye rahatsızlık veren ve insanların yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Grip, kişiden kişiye geçebilme potansiyeline sahipken; virüslerin vücuda girdikten yaklaşık iki gün içerisinde etkilerini göstermeye başlıyor.

Belirtileri neler?

Kişide görülen burun akıntısı, hapşırık ve burun içi kaşınmaları bu durumun en büyük belirtisi olarak sayılabilir. Bunun yanında aşırı bir halsizlik ve yorgunluk, titreme ve terleme gibi durumlar ve  hastalığın boyutuna göre yüksek ateş gibi problemlerle de karşılaşılabilir.

Nasıl bulaşır?

Bu hastalık, kullandığınız yemek kaplarından tutushutterstock_421109854n da, giysileriniz ve diğer ev eşyalarınızın başkası tarafından kullanılması ile ortaya çıkıyor. Grip olmuş bir kişinin hapşırması ve bu sayede su damlacıkları içerisinde bulunan virüslerin havaya saçılması ortamdaki diğer insanları da hasta ediyor. Hal böyleyken virüsün türüne göre yüzlerce hatta binlerce insan da bu durumdan etkileniyor.

Nasıl korunmalıyız?

Aş dönemlerinde gerekli grip aşılarını yaptırmanız gerekiyor. Bir diğer önemli husus ise bu hastalığa yakalanmış kişilerin yanında çok fazla yer almamaya ve onların kullandığı eşyaları kullanmamaya özen göstermelisiniz.  Grip olmadan önce bol bol meyve sebze tüketmeniz, hastalığa kolay yenilmeyen bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Tedavisi

‘Grip tedavisi’altında net bir şekilde uygulanan bir yöntem bulunmuyor. Yapılan aşılar ve ilaç tedavileri ile bu durumdan korunabilirsiniz. Bunun yanı sıra evlerinizde uygulayabileceğiniz doğal tedavi yöntemleri ile bu hastalığın üstesinden gelebilirsiniz. Eğer hamile değilseniz ya da herhangi bir bitkisel alerjiniz bulunmuyorsa bu hastalığa şifa niyetinde olan bitkileri kullanarak grip sorununu çok daha hızlı bir şekilde ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Paypal’dan geri adım! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.