FORD FOCUS ST

0

Ford Focus’un performansı geliştirilmiş modeli olan Focus ST tarihinde ilk kez dizel motor seçeneği ile satışa sunuluyor.

Yeni Focus ST ile ilgili elbette konuşulması gerek birçok detay mevcut. Ancak en çok dikkatleri çeken yenilik olarak tarihinde ilk kez benzinli motorun yanı sıra dizel motor seçeneğini de sunuyor olması diyebiliriz. 2.0 hacminde olan dizel motor 185 beygir güç ve 400 Nm’lik tork değeri ile ST, genlerine uygun olarak yüksek bir performansa sahip. Yeni Focus ST 100 km’de ortalama 4,6 litre yakıt tüketim değeri ile en verimli performans aracı ünvanını da elinde bulunduruyor.

Ford Focus ST kullanıcılara dizel motor seçeneği PowerShift şanzımanla kombine ederek sunuyor. Yeni 2.0 litrelik TDCi motoru ile Focus ST, 0’dan 100’e 7,7 saniye gibi bir sürede ulaşabiliyor. 217 km/s maksimum hıza sahip motorda 400 Nm’lik yüksek torku ile de düşük devirlerde bile kullanıcısına gücü hissettiriyor. Focus ST’nin 6 ileri manuel şanzımanla donatılan 2.0 litrelik EcoBoost benzinli motoru ise 250 beygir güce ve 360 Nm tork değerine sahip. Focus ST bu versiyonda 6,5 saniyelik 0-100 km/s hızlanma süresine ve 248 km/h maksimum hıza ulaşıyor.

Ford, performans modeli olan Focus ST, dikkat çekici yeni tasarımı ve önemli performans değerleri ile otomobil tutkunlarının dikkatini çekiyor. Multimedya sisteminin kontrolü için konsolun ortasında 8 inçlik dokunmatik ekran konumlandırılan Focus ST’de, en önemli tuşlar ve özellikler sürücünün en kolay ulaşabileceği şekilde konumlandırılmış. Bunun yanı sıra ST’nin bir performans aracı olduğunu gösteren, orta konsolda konumlandırılmış üçlü gösterge sayesinde turbo besleme basıncı, yağ sıcaklığı ve yağ basıncı bilgilerine kolayca ulaşılabiliyor.

Geliştirilen elektrik destekli direksiyon sistemi ile sürücülere sportif bir sürüş keyfi sunan Focus ST, elektronik stabilite kontrolü ile sürücünün yol hakimiyetini artırmaya katkıda bulunmayı amaçlıyor. Standart, spor ve kapalı modları 3 farklı sürüş modu bulunan Focus ST, sürücüye yol koşullarına göre seçebileceği opsiyon imkanıda sunuyor. Ford Türkiye, 2017 model Focus ST’nin baz fiyatı ise 55.500 Euro olarak duyurdu. Yeni Focus ST ’nin sürücülerden nasıl bir tepki alacağını ise kısa bir zaman içinde göreceğiz.fcs16_pg_029_ext_enl-1

Bir önceki yazımız olan Twitter kendini yenilemeye devam ediyor başlıklı makalemizde twitter hakkında bilgiler verilmektedir.

.