EN SEVİLEN KLASİK: MUSTANG

0

Mustangler, Amerika Birleşik Devletlerinin batı eyaletlerinde sahipsiz, başıboş dolaşan yabani atlar… Adını ve logosunu bu atlardan alan ve Ford Motor tarafından üretilen bir dönemin ve bir kuşağın efsane otomobili; Mustang… Birçok filmde ve müzik klibinde esas adamların esas arabası olarak rol almış, birçok kılığa bürünmüş, kimi zaman asil bir ruha kimi zaman klasik bir tarza sahip olmuştur. 1964 yılından günümüze kadar birçok değişime uğrayarak üretilmeye devam edilen Mustang’in geçmiş modelleri hala pek çok insanın hayallerini süslemektedir. Buna neden olarak ilk modellerin yarış pistlerinde kazandıkları başarılar ve aldıkları çeşitli ödüller gösterilebilir. 1980’lerin ünlü rock müzik grubu White Snake Mustang’i karizmatik imajlarını desteklemek için kullanmış, hatta “Here I Go Again” adlı ünlü parçanın klibinde o dönemin en güzel kadınlarından biri sayılan Tawny Kitaen arabanın üzerinde dans ederken görüntülenmiştir. Mustang’i güzel kız arkadaş sahibi olma fikriyle bağdaştıran bu nostaljik görüntüler uzun süre hafızalardan silinmemiştir.

Midilli arabalar olarak bilinen araba modeli Mustang ilk yıllarında 400.000’den fazla satarak beklentilerin üzerine çıkmış ve üreticilerini oldukça şaşırtmıştı. Ford’a göre Mustang (working man’s Thunderbird) ‘çalışan erkeğin yıldırımkuşu’ ydu. 1964 yılında James Bond serisinin bir filmi olan “Goldfinger” vizyona girdi ve Sean Connery bu filmde bir Mustang kullanıyordu. Steve McQueen Bullitt filminde San Frasisco sokaklarında bir kovalamaca sahnesinde yeşil bir Mustang GT 390 ile rol aldı. O tarihten itibaren birçok filmde Mustang modelleri de başrol oynadı. Yakın tarihte 17 Şubat 2008’de ABD’de gösterime giren Knight Rider sinema filminde de kendi kendine hareket edebilen, konuşabilen akıllı otomobil KITT ise 5. nesil Ford Mustang GT500KR Shelby kullanıldı.

Mustang, Ford Falcon ve Mercury Comets ile platform kardeşiydi ve bunların motorunu kullanıyordu. Bu araç, yıl sonuna kadar inanılması güç satış rakamlarına yani 260.000’e ulaştı. Bu rakamlarda; Haziran ve Ekim 1964’de üretime başlayan Mustang V8 ve Mustang Fastback de dahildi. Mustang V8’in, üstten çift eksanMUSTANG2trikli 4.6 lt’lik motoru 271 HP gücündeydi, bu araç spor koltukları, spor direksiyonu ve overdrive’lı şanzımanıyla öne çıkıyordu. 1965’de Mustang’de yapılan birkaç küçük değişiklikle 1964 ve 1965 ayrıldı. Bu nedenle 1964 modeller 1964 ½ olarak anılmaya başlandı.

1965’te Caroll Shelby, daha güçlü Mustang’ler üretmek için Ford’la birlikte çalışmalara başladı. 1967 yılındaysa Mustang, tamamen yenilenmişti ancak şasisi değişmedi. Boyutları ciddi oranda büyüyen Mustang’in V8 motoru 6.2 lt’ydi ve 320 HP güç üretiyordu. Bu dev hız makinesinin GT seçeneği spor ekipmanlarla, yan çıtaları ve sis farlarıyla öne çıkarken Mustang ailesi özellikle Mach 1 ve 302 Boss ile 1969’da adeta kanatsız bir uçak gibiydi. 1971’de Mach 1 biterken üretime devam eden 302 Boss ise 5.8 saniyede 0’dan 100 km/s’ye hızlanıyordu. Ancak 1974 yılında yaşanan petrol krizi çılgın Amerikalı üreticilere adeta bir tokat attı. Mustang de, Camaro, Fire-bird, GTO gibi bu ekonomik sıkıntıdan nasibini almıştı ve 1974 yılında Mustang II üretilmeye başlandı. Artık Mustang’in duraklama dönemi başlamıştı. Bu arada Amerikan halkı, performans ve ekonomi ile öne çıkan Japon otomobillerine yönelmişti ve uzun süre Mustang’in varlığı bile unutulacaktı. 1979 yılında Mustang III tanıtıldı. Bu araç zamanla; SHO, Turbo ve Cobra ile güç seçenekleriyle efsaneyi yaşatmaya çalışsa da sadece 1987’de üretilen Mustang GT 5.0 bu amacı biraz olsun yerine getirebildi. 1993 yılında üretilmeye başlayan Mustang GT ile Ford Amerikan halkının yeniden favorileri arasına girmeyi hedefliyordu ancak o yıllardaki birçok araç zaten hem güçlü hem de performanslıydı.

1964 yılındaki hatları günümüzdeki Mustang’in temelini oluştursa da tasarımında zaman zaman tarzında radikal değişiklikler yapıldı. 1968 yılındaki Mustang oldukça güçlü ve sportif bir görünüme sahipken, 1977’de bu sportif çizgisinden uzaklaşıp klasik bir Amerikan otomobili olarak karşımıza çıkıyor. 1979 yılında ise sportif çizgisinden eser kalmayan Mustang, hayranlarını hayal kırıklığına uğratıyor. Bu hayal kırıklığı 1991’deki sportif ve asi ruhun dönüşüyle yeniden canlanıyor ve tutkunlarının gözdesi olmaya devam ediyor.

Ford, 2005 yılında üretilmeye başlayan 5’inci nesil 1964’ün hatlarını taşıyor. Hau Th ai-Tang tarafından tasarlanan güncel Mustang’de Mart 2009’un son gününde tanıtılan Ford GT 500 ise 5.4 lt’lik 540 HP gücündeki motoruyla geçmiş başarına biraz daha yaklaşacak gibi görünüyor. Bugün, 45’inci yaşını kutlayan Ford Mustang, 1964’ten günümüze kadar aralıksız üretilse de hep ilk bir kaç yılıyla anılan bir model oldu. Mustang’in tarihi boyunca ön panjurunun değişmezi olan yabani atı, aslında İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılan P-51 süper avcı uçağından alınmıştı.

 

Bir önceki yazımız olan ARACINIZA BAHAR BAKIMI YAPMAYI UNUTMAYIN başlıklı makalemizde araç bakımı, bahar ve baharda filtre hakkında bilgiler verilmektedir.

.