Elektriğin dahi adamı Nikola Tesla

0

teslaSırp kökenli olan Amerikalı mucit Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında dünyaya geldi. Tesla bilim ve teknoloji dünyasını kökünden değiştirebilecek birçok buluşa imza attı ve patentini aldı. Elektriğin “kablosuz taşınması” ile ilgili buluşu Nikola Tesla’nın benzersiz bir mucit olduğunun en büyük göstergelerinden biri oldu.

1943 yılına kadar yirmi altı ülkede Tesla’ya ait üç yüze yakın patent bulunuyordu. Hayatı boyunca hiç evlenmeyen Tesla, bekâr ve aseksüel olmasının yeteneklerine yardımcı olduğuna inanıyordu. Yaşı ilerledikçe gittikçe garipleşen ve gerçeklerden uzaklaşan Nikola Tesla, aldatıcı hayallere yönelmeye başladı. 150 yıl yaşayacağını ve 100 yaşını geçtiğinde tüm araştırmalarını ve deneylerini toparlayıp, anılarını yazacağını iddia etti. Tüm araştırmalarını not etmeden aklında tutabileceğini iddia eden Tesla, bu iddiasını ispat ederek bilim dünyasını şaşkınlığa uğrattı. Her gün biraz daha hassaslaşan dahi mucit çektiği sıkıntılar için şunları söylemişti: “Yakından ve uzaklardan gelen kükreyen sesler beni korkuya sürüklüyordu ve bunların ne olduğunu bir türlü ayırt edemiyordum. Güneş ışınlarının önü periyodik olarak kesildiğinde bu beynim üzerinde öylesine büyük bir güç alanı yaratıyordu ki kendimden geçiyordum. Bir köprü ya da bunun gibi bir yapının altından geçebilmek için tüm irademi zorlamam gerekiyordu çünkü kafatasım üzerinde dayanılmaz bir basınç hissediyordum. Karanlıkta bir yarasa kadar duyarlı olabiliyordum, metrelerce uzaklıktaki bir nesnenin varlığını alnımda hissettiğim bir ürperti sayesinde fark edebiliyordum.”

İki büyük mucit: Nikola Tesla ve Thomas Edison tesla

Nikola Tesla, gençlik yıllarında yanında çalıştığı Thomas Edison’a kendisinin bulduğu alternatif akım sistemini anlatır, Edison bu sistemle hiç ilgilenmediği gibi Tesla’yı “Sen teori üzerinde vaktini harcıyorsun” diyerek eleştirir. Edison, daha sonra Tesla’ya doğru akım santrallerindeki sorunları çözmesi için görev verir ve sorunları çözerse 50 bin dolar ödül vereceğini söyler. Tesla santrallerdeki sorun kısa bir sürede çözer, ardından Edison’dan söz verdiği ücreti ister. Edison, Tesla’ya, ‘tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini’ söyleyerek söz verdiği ücreti ödemez. Tesla hemen istifa eder ve ikili arasında uzun süreli rekabet başlar. İstifa ettikten sonra, çukur kazarak geçimini sağlayan Tesla, Wester Union’un ustasının aracılığı ile A.K. Brown firmasını sahibi ile tanışır. Firma ile ortaklık imzalayan Tesla, deney laboratuvarında jeneratör, transformatör, iletim hattı, ışıklar, motorlar ve iki ile üç fazlı sistemler üzerine çalışmalar yapar ve günlük hayatta kullandığımız birçok icadın patentini o zamandan alır. Tesla, o dönem imkânsız denilen çalışmaları için şöyle demiş: “İnsan imkânsızı başarabilir sözü yetersizdir çünkü insan imkânsızın da ötesine ulaşabilir.”  Bu sözleriyle imkânsızı kabul etmeyen Nikola Tesla, icatları ile bu sözünün doğruluğunu ispatlamış durumda.

Nikola Tesla’nın anısına, günümüzde, ABD’nin birçok eyaletinde ‘10 Temmuz Tesla Günü’ olarak kutlanıyor.

Bir önceki yazımız olan ARACINIZA BAHAR BAKIMI YAPMAYI UNUTMAYIN başlıklı makalemizde araç bakımı, bahar ve baharda filtre hakkında bilgiler verilmektedir.

.