Dünyanın ilk elektronik bitkisi üretildi

0

elektronik-bitki-1-e1448444786213Hayatımızın bir parçası haline gelen elektronik eşyalara bir yenisi daha eklendi. İki yıllık çalışmaların sonucunda bilim adamları elektronik işlem sayesinde gülün yapraklarının rengini değiştirmeyi başardı.

‘PEDOT-S’ adı verilen sentetik polimeri, çiçeğin köküne yerleştiren ekip bu sayede su ve gerekli besin kaynaklarının dolaşımını sinyaller göndererek sağladı. Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Magnus Berggren, bitkilere yerleştirilecek sensörler sayesinde ‘yeşil anten’ler ve yeni materyaller üretilebileceğini belirtiyor. Sonuçları The Journal Science Advances’ta yayınlanan çalışmanın tarım sektörünü radikal bir biçimde değiştirebileceği belirtiliyor. Ayrıca elektronik bitkiler doğadaki değişimleri yakından izlememize de olanak verecek. Bunun özellikle tarım alanında son derece önemli gelişmelere yol açacağı düşünülüyor.

Bir önceki yazımız olan Sim kartlarınızla vedalaşın! başlıklı makalemizde 64k, akıllı sim ve akıllı telfon hakkında bilgiler verilmektedir.

.