Daha 19 Yaşında Ama Şampiyonlar Şampiyonu: AYHANCAN GÜVEN

0

TOSFED Şampiyonlar Şampiyonası’nda Şampiyonlar Şampiyonu Olan Ayhancan Güven ile başarılarının sırlarını konuştuk. Petlas’ın Anneler Günü reklam filminde de yer alan ve samimiyetiyle bizlere keyifli anlar yaşatan Güven, sorularımızı da içtenlikle yanıtladı.

 

“Hollanda’da 100.000 üzerinde seyirci önünde yarışa en ön çizgide başladım ve yarışın spikeri, hayatında ilk kez bir Türk pilotu en önde gördüğünü söyledi.”

 

 

Kendinizden biraz bahseder misiniz?

1998 İstanbul doğumluyum, aslen Rizeliyim. Şu an Bilgi Üniversitesi’nde Mekatronik Mühendisliği bölümünde 1. sınıf öğrencisiyim.

Ralliye olan ilginiz ve profesyonel yarışçı olmaya giden süreç nasıl başladı?

Babam Hakan Güven de eski bir otomobil yarışçısı, tüm süreç küçük yaşlarda babamın yarışlarına gitmem ve 5 yasında ilk karting aracıma binmemle başladı.

Bir ralli sporcusu yarışlara nasıl hazırlanır? Fiziksel ve zihinsel hazırlık sürecini nasıl geçirir?

Fiziksel olarak fitness ve koşu ağırlıklı antrenman yapıyorum. Mental olarak yarış öncesinde simülasyon ortamında bolca vakit geçiriyorum, yarıştan bir hafta önce tamamen kafamı boşaltmaya çalışıyorum.

Hangi özellikleriniz sizin bu sporda başarılı olmanızı sağladı?

Pes etmeme ve öğrenme arzum.

Ralli yarışçısı olmanın zor yanları ve keyifli yanları nelerdir?

Zor ve keyifli yanları çok fazla o yüzden enlerini vermek istiyorum. İkisinin de cevabı hız.

Ülkemizde otomobil sporlarına özellikle ralliye olan ilgiyi yeterli buluyor musunuz?

Ülkemizde spora olan ilgi çok düşük, arabayı bu kadar seven bir toplumda motosporlarının durumu gerçekten şaşırtıcı.

Bir sporcu, rallide sponsor olmadan kendi olanakları ile yarışabilir mi? Ralli pahalı bir spor mu?

Kişinin şartlarına bağlı bu ama yine de ilk başlangıç seviyesi herkes için mümkündür diye düşünüyorum. Hangi seviyede yarıştığınıza göre değişir sorunun cevabı ama üst seviyelerde çok pahalı bir spor.

Hedeflerinizden ve projelerinizden bahseder misiniz?

Öncelikli hedefim, bu sezon yarıştığım Porsche Cup Fransa ve Benelüks serilerinde Avrupa’da ses duyurmak, devamında dünya şampiyonluğu en büyük hayalim.

Günlük hayatta otomobil kullanırken trafikte neler hissediyorsunuz? Sürücülere neler tavsiye edersiniz?

Günlük hayatta ve özellikle İstanbul’da otomobil kullanmayı pek sevmiyorum. İstanbul trafiğinde çok zor olduğunu bilsem de herkese biraz daha sakin olmayı ve hoşgörülü sürüş tavsiye ediyorum.

Lastik de yarışların en önemli figürlerinden biri. Günlük hayatta ve yarışlarda lastik seçiminin önemi nedir?

Otomobil sporlarında en önemli şey lastik diyebilirim, aracınız ne kadar iyi olursa olsun yerle tek temasını sağlayan lastikleriniz iyi değilse yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Günlük kullanımda otomobil sporlarıyla aynı mantık üzerinde tek fark, trafikte her zaman riskiniz daha fazla.

Bu sporla ilgilenmek isteyenlere neler önerirsiniz?

Bu sporla ilgilenmek isteyen herkesi, önce pistlerde ve sosyal medyada bu sporu takip etmelerini ve uygun gördükleri bir şekilde bu sporun herhangi bir noktasından içine girmelerini tavsiye ediyorum.

Heyecanlı bir spor dalıyla uğraşan bir sporcu olarak bizimle paylaşabileceğiniz unutulmaz anılarınızdan bahseder misiniz?

Yaşadığımız çok fazla unutulmaz anı var, şu ana kadar yasadığım en unutulmaz anım: 1 hafta önce Hollanda’da 100.000’nin üzerinde seyirci önünde yarışa en ön çizgide başladım ve yarışın spikeri, hayatında ilk kez bir Türk pilotu en önde gördüğünü söyledi. Bu, benim açımdan tarif edilemez bir gururdu.

Petlas’ın Anneler Günü reklam filminde annenizle birlikte rol aldınız. Böyle ses getiren bir projede annenizle birlikte yer almak nasıl bir duyguydu?

Petlas’ın Anneler Günü reklamı gerçekten en çok konuşulan reklam oldu diyebilirim. Herkes reklam hakkında çok olumlu yorumlar yaptı ve keyif aldıklarını söyledi.

Bir önceki yazımız olan ÇANKIRI’DAN BİR ‘DÜNYA MARKASI’ DOĞUYOR başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.