Çankırı’da Küresel İnovasyon ve Rekabet Üssü: AKO Akü

0

AKO Grup bünyesinde kurularak 2016 yılında Çankırı’da üretime başlayan AKO Akü, ülkemizde öncülüğünü yaptığı Matrix Press teknolojisiyle Türkiye’nin akü sektöründe yeni bir güç oldu.

Gücünü Matrix’ten Alıyor 

AKO Grup bünyesinde yer alan Ako Akü, Çankırı’da AKO Prestige ve Turbo Akü marka akülerin yerli üretimlerini gerçekleştiriyor. Akü üretiminde sektörde kullanılan en gelişmiş ve görece en iyi sonuçları veren üretim tekniği olan Matrix Press (Punch) teknolojisi, Türkiye’de sadece AKO Akü’de kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde aküler üretilirken daha dayanıklı oluyor ve yıllarca en üst seviyede enerji sağlayabiliyor.

Otomotiv yan sanayide Türkiye’nin markası olma yolunda ilerleyen AKO Akü’nün, rekabet hedefinin merkezinde Avrupa yer alıyor. Türkiye ekonomisine ve ihracatına önemli katkı sağlamayı amaçladıklarını dile getiren AKO Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender: “Çankırı Yakınkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan fabrikamız, sektöründe sadece Türkiye’de değil Avrupa’daki en büyük üretim alanı olacak. Türkiye’de yalnız bizim kullandığımız Matrix Press (punch) üretim teknolojisi, bu alanda en üst seviye olarak kabul ediliyor ve dünya çapında da sayılı kuruluş tarafından kullanılabiliyor. Yeni yatırımlarımızla, küresel boyutta Türkiye’nin otomotiv sanayindeki en büyük ataklarından biri olmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Matrix Press Teknolojisi ile Daha Yüksek Dayanım, Daha Yüksek Enerji

AKO Akü Genel Müdürü Hulki Büyükkalender, akü üretiminde teknolojinin zirvesi kabul edilen, dünyada az sayıda üreticide, ülkemizde ise sadece AKO Akü’de kullanılan Matrix Press teknolojili akülerin, laboratuvar ve saha testlerinde de kanıtlanmış avantajlarını da şu şekilde sıraladı:

Daha Düşük Yakıt Tüketimi

Matrix Press teknolojisi daha uzun ömrü ve daha yüksek performansı daha hafif akü ile sağlar. Bu durumda aracın görece daha düşük yakıt tüketmesine olanak verir. Akülerde performans plakalardaki aktif malzeme ile sağlanır, Matrix Press teknolojisinde aktif malzeme performansı arttırılırken ızgara ağırlıkları azaltılabildiğinden ağırlık görece azaltılmıştır.

Su Kaybetmediği İçin Daha Uzun Ömür

Su kaybı en alt seviyede olan Matrix Press teknolojili aküler asla bakım gerektirmez. Özellikle akünün kullanım sırasında yüksek sıcaklığa maruz kalabildiği durumlarda, diğer akülere göre 6 ay daha fazla performans verir. 75 C’de test edilen Matrix Press teknolojili aküler sorunsuz çalışmasını yıllarca sürdürürken, bu özellikte olmayan akülerin su kaybı nedeniyle ömrünü 1 yıl dolmadan tamamladığı görülmüştür.

Güçlü Izgara Yapısı ile Isı ve Şarj Kaynaklı Deformasyona Karşı Dirençli

Özel Matrix Press teknolojisi ile aküler uç sıcaklıklarda ve şarj durumundan kaynaklanan pozitif plaka deformasyonuna karşı da tamamen dayanıklı yapıdadır.

Kaizen Tüneli Sayesinde 4 Kata Kadar Ekstra Performans

Matrix Press akülerin üretiminde kullanılan Kaizen Tüneli ile “Derin Deşarj” özelliği kazandırılan aküler ağır hizmet şartlarında üstünlük sağlıyor.

Endüstri 4.0 ile Yüzde 100 Otomasyon 

4 yıldır üretim yapan AKO Akü fabrikasında, kurşunun aküye dönüşümü tam bir otomasyon ve ekipmanlar arası haberleşme (IoT) metodolojisi ile tamamlanıyor. Üretim akışı, yüzde 100 otomasyon ile gerçekleşiyor. Bu otomasyonla istasyonlar kendi aralarında insansız haberleşerek gerekli üretimi ve hatta malzeme tedarikini sağlıyor. Bazı istasyonlar arasında haberleşme internet ortamında gerçekleşerek ihtiyaç belirlemesi yapıyor. Endüstri 4.0 olarak bilinen sanayideki en gelişmiş seviyedeki bu teknolojiyle AKO Akü, kaliteli ve rekabetçi üretimle rekabet gücünü artırmayı, küresel rekabet arenasında ülke ekonomisine katkıda bulunurken, ülkemizde de sektöründe rakiplerin önünde yer almayı hedefliyor.

 “Süper Turbo” Akünün Seri Üretimine Başlandı

AKO Akü, Türkiye’de ilk defa otobüs, kamyon, ağır iş makinelerinde kullanılan ağır hizmet akülerinde kullandığı Hidro Karbon Polimer katmanı ile vibrasyon ve ömür dayanımında normal akülere göre 4 kat fark yakaladı. Yapılan ömür testlerinde Matrix Press ve Hidro Karbon Polimer dizaynı ile tam kapalı Ağır Hizmet aküleri darbe ve titreşim ortam sonuçları ile üstün performans sergiledi. Testleri tamamlanan “Süper Turbo” akülerin seri üretimine başlandı.

DCIM100MEDIADJI_0102.JPG

Bir önceki yazımız olan AKO Akü Uluslararası Fuarlarda başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.