“Cadillac: Bir Dünya Standardı”

0

“Cadillac: Bir Dünya Standardı” sloganıyla dergi ilanlarında yer alan otomobil, 1950’li yıllarda mühendislik, sürüş, güvenlik ve dayanıklılık esaslarına bakıldığında gerçekten de dünya standartlarındaydı. Cadillac, insanlar için bir statü sembolüydü. Rahat bir hayatın, başarının birer karşılığı gibiydi. Her zaman lüks yaşamı ve farklılığı simgeleyen otomobil, gelmiş geçmiş en elit kesimin kişisel zevki haline gelir.

Altın adam anlamına geliyor Eldorado… İlk kez 1952 yılında American Salon’da sergilenen Eldorado, 1953 yılında sıra dışı olarak sınırlı sayıda üretilmeye başlanır. Cadillac Eldorado’nun fiyatı o zamanın parası ile 7750 dolar olarak duyurulur. O döneme göre el yakan bu fiyat, otomobilin sadece 532 adet satılmasına neden olur. Bu nedenle üreticiler bir çözüm yolu olarak ertesi yıl aracın fiyatını 2 bin dolar ucuzlatır. İki modeli birbirinden ayırmak için convetible model Eldorado Biarritz ve Hardtop’lı model Eldorado Seville olarak adlandırılır. Yüksek kompresörlü Cadillac Eldorado motoru, V-tip ve çift 4-barel karbüratörü ile 270 hp güç üretiyordu. Bu gösterişli gövdesinin yanı sıra iç konforu ile de kullanıcılarını özel hissettirmeyi başarır. Ertesi yıl Eldorado diğer modellerden yükseltilmiş motor gücü ile yine farkını ortaya koyar. Eldorado’nun haricindeki modellerde 285 hp’lik motorlar kullanılırken yeni motor 4700 rpm devirde 305 hp üretiyordu. 1957 ve 58 yıllarına geldiğimizde ise Eldorado daha farklı ve özel hali ile alıcıların karşısına çıkıyordu. Kendine özgü yeni kuyruk süzgeçleri vardı ve bu süzgeçler köpekbalığı olarak adlandırılır. Keskin bir bıçak gibi çıkıntı oluşturan bu süzgeçler, arka tampona ince bir kavisle birleşiyordu. Eldoradolar yine gelişen motorlarının yanı sıra 1958 yılında çift ön far ve eklenen krom kaidelerle yenilenir. Savaş dönemine denk gelmesi nedeniyle satışlar yüzde 16 düşmüş olsa bile Cadillac, o dönemde 121.778 adet otomobil satmayı başarır.

1959 yılına geldiğimizde kuyruk süzgeçleri de yavaş yavaş yok olmaya başlar. 1965 yılında ise tamamen yok oldu. Kendine has gövde yapısını bu yıldan sonra yitiren Cadillac, Eldorado ve yeni Coupe ile Convertible modeller üretmeye başlar. İlk çıktığı yıllarda rüya ve show otomobili olarak adlandırılan Cadillac Eldorado; krallar, kraliçeler, başkanlar, Papa ve hatta pop yıldızları tarafından en çok tercih edilen araç oldu. Hollanda, Belçika ve İsveç Kralları, Papa Pius XII ve John XXIII geçit törenlerinde kendilerine özel olarak yapılmış Cadillac’lara bindi. Roosevelt, Eisenhower ve Nixon bu otomobillere hayrandı. Aynı zamanda Marlene Dietrich, Elvis Presley, Salvador Dali bu araçtan bir ya da birden fazlasına sahipti.auto-788747_800x533

Bir önceki yazımız olan OSMANLI’NIN EN BÜYÜK ZAFERLERİNDEN ‘KUT’ÜL AMARE’ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.