Bir Osmanlı Başkenti: Bursa

0

Doğal güzellikleri ile öne çıkan Bursa, zengin tarihi ve mutfağı ile ziyaretçilerini bağrına basıyor. Türkiye’nin en kalabalık şehirlerinden biri olan Bursa aynı zamanda otomotiv sanayinin de merkezi olma özelliği taşıyor.

Türkiye’nin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa, doğal ve tarihsel zenginlikleriyle önem taşıyor. Ekonomik açıdan Türkiye’nin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Bursa, ‘2016 Yaşanabilir Şehirler’ sıralamasında Dünya’da 28. Türkiye’de ise 1. sırada yer alıyor. Bursa, 3 milyona yakın nüfusu ile Marmara Bölgesi’nin İstanbul’dan sonra gelen ikinci büyük kenti. Alışveriş merkezleri, parkları, müzeleri ve çarşıları ile öne çıkan Bursa, Türkiye’nin en büyük sanayi kenti ve otomotiv üretim merkezi olma özelliği taşıyor. CNN International tarafından Türkiye’nin Detroit’i yakıştırması yapılan Bursa, Tofaş, Fiat, Renault, Peugeot, Karsan Otomotiv, ticari araçlar ile Cobra Güleryüz otobüs fabrikalarını bünyesinde bulunduruyor. Otomotiv sanayinin merkezi olmasından dolayı kentte bir de Otomobil Müzesi bulunuyor.

Bursa tarihi

Bursa’daki en eski arkeolojik kalıntılar Yenişehir yakınlarındaki Menteşe Höyüğü ve Orhangazi yakınlarındaki Ilıpınar’da olarak kabul ediliyor. Yaklaşık 7 bin yıllık olduğu söylenen bu buluntuların çanak çömleğin ve mimarinin geliştiği döneme ait olduğu belirtiliyor. Bursa adı, şehri kuran Britanya Kralı Prusias’dan geliyormuş. MÖ. 7. yy’da bu bölgeye göç eden Bitinler buraya Bitinya adını vermiş. MÖ. 185’te general Hannibal’ın Kral I. Prusias’a buralarda Prusias ve Olympus kentlerinin kurulmasını söylemiş. Prusisas adı da zamanla Prusa, sonra da Bursa’ya dönüşmüş. Bursa aynı zamanda Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti. Bu nedenle Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş dönemine ait tarihi eserler burada çokça bulunuyor. 1307 yılında Osman Bey tarafından kuşatılan Bursa, uzun bir kuşatmanın ardından Osman Bey’in oğlu Orhan Bey tarafından alınmış. 1335 yılında başkent, Bursa’ya taşınmış. Cami, hamam, imarethane, darüşşifa, medrese gibi kamu yapıları inşa edilerek bir yerleşme geleneği başlamış. Başkent, I. Murad döneminde Edirne’ye taşınmış ve Osmanlı hakimiyetinde Bursa’da 1922 yılına kadar Müslüman, Rum, Ermeni ve Yahudi toplumları birlikte yaşamış. Şehir, 1987 yılında çıkarılan 3391 sayılı kanun ile büyükşehir unvanı kazanmış.

Gezilecek yerler

Ulu Camii: Bursa’nın en önemli tarihi yapılarının başında geliyor. Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan caminin inşasına 1396 yılında başlanmış olup yapı 1399 yılında tamamlanmış. Caminin dış görünümü sade sayılsa da iç görünümü etkileyici nitelikte. Caminin her duvarında Allah’ın birliğini ifade eden Arapça “vav” harfi yazıyor.

Yeşil Camii: Şehrin Yeşil semtinde yer alan Yeşil Camii, içinde bulunduğu külliyenin önemli bölümlerinden biri olup yapımına Çelebi Mehmet döneminde başlanmış ve 2. Murat devrinde tamamlanmış.

Koza Han: Bursa, aynı zamanda hanları ile ünlü olan bir şehrimiz. Koza Han, 1491 yılında 2. Bayezid tarafından Mimar Abdül Ula Bin Pulat Şah’a yaptırılmış.  Hanın şimdilerde üst katında ipek ürünleri satan birçok dükkan yer alıyor. Hanın alt katında ise kafeteryalar bulunuyor. Bursa’nın tarihi yerlerini gezerken handa mola vererek bahçesinde simit ve çay keyfi yapmanızı tavsiye ederiz.

Bursa Kalesi: Şehrin en tarihi yapılarından biri olan Bursa Kalesi diğer adıyla Saltanat Kapısının; Britanyalılardan kalma olduğu ve MÖ. 1.yy’da inşa ettikleri düşünülüyor.

Saat Kulesi: Birçok şehirde olduğu gibi Bursa’da da saat kulesi şehrin önemli bir simgesi. Tophane semtinde bulunan saat kulesi, Osman Gazi ve Orhan Gazi türbelerinin yakınında yer alan park içinde yer alıyor. Sultan Abdülaziz döneminde yaptırılan saat, zamanla yıkılmış ve 1905 yılında yeniden yapılmış. Saat Kulesinin çevresinde bulunan alanlarda bir şeyler içip Bursa manzarasını seyredebilirsiniz.

Irgandı Köprüsü: Listemizin en dikkat çekici yapılarından biri de Irgandı Köprüsü. 1442 yılında Pir Ali oğlu Tüccar Muslihiddin tarafından yaptırılan köprü, dünya üzerinde yer alan dört arastalı köprüden biri olma özelliği taşıyor. Köprüye gittiğinizde köprü üzerinde birçok el sanatlarının yapıldığı dükkanları da gezme olanağı bulabilirsiniz.

Bursa mutfağı

Özellikle halk arasında iskender olarak bilenen, gerçek adı Bursa Kebabı olan yemeğiyle ünlenen Bursa, aslında birçok lezzetin mutfağına kazandırmış durumda. Göçler sayesinde mutfağını iyice genişleten şehrimiz, günümüzde birçok lezzetin çıkış noktası haline gelmiş. Bursa Mutfağı, günümüz Türk Mutfağına armağan ettiği birkaç yemek ve tatlı ile tanınmakta. Bunlardan birkaçı ise İskender Kebap, İnegöl Köftesi, Kemalpaşa Tatlısı, Kestane Şekeri ve Mihalıç Peyniri…

Bursa’da adım başı bir İskenderci ile karşılaşmanız normal çünkü burası İskender’i ile meşhur bir şehir. Hikayesi ise şöyle: İskender Efendi; 1840’lı yıllarda Bursa’da yaşayan akıllı bir kasapmış. O dönem Bursa’da kuzu etleri bir bütün olarak parçalanır ve güzel yerleri alınıp yenir iken İskender Efendi zamanla kemikli eti; kemik ve sinirlerinden arındırır, bir şişe takar ve bunu ateş karşısında döndürerek pişirdikten sonra ince-ince keserek önceleri ekmek ve pide arası olarak hazırlayıp sunumunu yaparmış. Bu farklı sunum Bursa’da çok dikkat çekmiş ve İskender’in hikayesi böyle ortaya çıkmış. Balkanlardan gelen göçmenlerin getirdikleri küçük ızgara köfte, 1930’larda Bursa’da Mustafa Besler tarafından açılan dükkanda “İnegöl Köftesi” adıyla satılmaya başlanmış. Bu lezzetli köfte Bursa ve İnegöl ile özdeşleşmiş. Önceleri peynir tatlısı olarak bilenen Kemalpaşa tatlısı 1930’lu yıllarda Mustafakemalpaşa ilçesinde üretilmeye başlanmış ve bütün yurda yayılmış. Bu tatlı koyun peynirinden yapılıyor ve un, irmik ve yumurta yoğurularak 3-4 cm. çapında kurabiyeler haline getirilip fırında pişiriliyor. Kaynayan şekerli şerbete atılarak tatlı haline dönüştürülüyor. Bursa’nın Karacabey ilçesinde üretilen Mihaliç Peyniri, koyun ve inek sütünün karıştırılıp pişirilmesi ile imal ediliyor. Çok gözenekli, çok tuzlu ve kendine özgü bir tadı bulunuyor. Uludağ eteklerinin ünlü kestanesinden yapılan Kestane şekeri, şekerli şerbette kaynatılan kestaneden yapılmakta. Kestane şekerlerinin çeşitleri Bursa’nın karakteristik tatlılarındandır.

Bursa’da AKO

Ülkemizin en kalabalık dördüncü şehri olan Bursa’da AKO, oldukça geniş bir bayi ağı ile şehir halkına hizmet veriyor. Toplamda 41 AKO bayisi mevcut Bursa’da; Petlas; merkez ilçeleri olan Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım’da 9, Karacabey ve Mudanya’da 2, Gemlik, İnegöl, İznik, Mustafa Kemal Paşa, Orhangazi ve Yenişehir’de birer bayi ile hizmet veriyor.

Bursa’da PT Lastik Petlas; Merkez’de 5, Orhaneli’nde 1 bayi ile temsil ediliyor. Bir diğer AKO markası olan ST Lastik Starmaxx ise Gemlik ve Karacabey’de birer adet bayi ile şehir halkının hizmetinde.

Yine AKO’nun Türkiye distribütörlüğünü yaptığı Falken’in Merkez’de 1 adet bayisi bulunurken; Dunlop; Merkez’de 3, İnegöl’de 1 adet bayi ile hizmet veriyor.

Bursa’da Çarçabuk servisin; Merkez’de 3, İnegöl’de 2, Gemlik, İznik ve Kestel’de birer adet bayisi bulunuyor. Uzman Lastik ise Gemlik ilçesinde  1 adet bayi ile bölge halkına hizmet veriyor.

TOPHANE-SAAT-KULESI1_800x533

Bir önceki yazımız olan Antalya'da AKO başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.