Bir ada bu kadar korkunç olabilir!

0

POVEGLIA ADASI

Dünyanın en korkunç adası olarak namını dillere dolayan Poveglia, korku turizminin merkezi olacak nitelikte. Daha çok doğa güzellikleriyle dikkatleri çeken adalara Poveglia, ürkütücü yapısı ile yeni bir soluk getiriyor. Adını tarihe kan ile yazdıran ada, Venedik açıklarında yer alıyor. Ziyaretçi girişi yasak olan Poveglia 160 bin kişinin ölümüne ev sahipliği yapıyor. 1397841004318.cached

Ölümün acı yüzü 

Venedikliler tarafından bir dönem savunma hattı olarak kullanılan ada tarihler 1793 yılına gelindiğinde ise veba hastaları için bir hapishaneden farksız olur. Avrupa’da o dönem hızla yayılan veba hastalığının önüne geçebilmek için Poveglia karantina adası olarak kullanılır. Getirilen yasal düzenleme ile her yaştan vebalı hasta gemilerle adaya sevk edilerek ölüme terk edilir. Cesetler bir taraftan yakılırken bir taraftan da kazılan çukurlara konularak hastalığın yayılmasına karşı önlem alınır. O dönemler ada kül kaplı yapısı ile ölümün karanlık yüzü gibidir. Acılar içinde can veren insanların çığlıkları aradan geçen asırlara rağmen adadan yankılanmaktadır adeta.

1922 yılına gelindiğinde ise ada geçmişindeki yaşanılan acının izlerini örtemez. 1968 yılına kadar akıl hastanesi olarak kullanılmaya başlanır. Bu kez buradaki hastaları başka bir acı gerçek beklemektedir. Hastanenin çılgınlıkta sınır tanımayan doktoru akıl hastalarını kobay olarak kullanıp açık beyin ameliyatı ile deliliklerini çözmeye çalışır. Adada bulunan çan kulesinde hastalara türlü işkenceler yapar. Ve sonunda yaşattığı acıların bedelini canı ile öder. Sonunda kendi de aklını oynatır. Ölen kişilerin hayaletlerini görür ve hayaletler tarafından çan kulesinden atılır. Rivayete göre atlayıp ölmeyen doktoru yerden çıkan ölen insanların hayaletleri sıkarak öldürür.

Günümüzde

Kimsenin cesaret edip yaklaşamadığı ada, efsunlu havası ile merak uyandırmaya devam ediyor. Söylentilere göre adanın çevresinde balık tutmaya cesaret eden balıkçıların ağına kimi zaman insan kemikleri takılıyor. 50 yıldır boş olan adayı İtalyan hükümeti hazineye gelir olması açısından şimdi 99 yıllığına kiralamak istiyor.

Adanın bir turist cenneti olabileceğini düşünen hükümet, adanın ürkütücü kimliğine artık bir son verilmesi gerektiğini düşünüyor olabilir. Acı bir şekilde can veren insanların kalıntılarını taşıdığı için adanın renkli bir kişiliğe bürünmesi zor olsa da efsunlu havası korku turizmi meraklılarını kendine çekebilecek nitelikte diyebiliriz.  dsc_0215

Bir önceki yazımız olan Dünyanın ilk elektronik bitkisi üretildi başlıklı makalemizde bitki, gül ve yapay hakkında bilgiler verilmektedir.

.