Başkanların otomobili: Limuzin

0

Trafikte ya da yol kenarında herkesin dikkatini çeken, gördüğünde incelemeye koyulduğu bir araç Limuzin. 1902 yılında Fransa’nın Limousin kasabasında üretilmeye başlayan Limuzin adını üretim yerinden alıyor. Aracın kaportası o yörede hayvancılık yapan çobanların giydiği bir çeşit pelerini andırıyor ve hatta eski zamanlarda bazı şoförlerin Limuzin’i kullanırken o pelerini giydikleri söyleniyor.

İlk zamanlarında sürücü mevkii, yolcu kabininden ayrı üretilen araç, büyüklük olarak bugünün 7-8 kişilik aile otomobillerine karşılık geliyordu ve çok büyük değillerdi. 1928 yılında ilk uzun dingil mesafesine sahip Limuzin, ABD’de Arkansas eyaletindeki bir otobüs şirketi olan Armbruster’deki tasarımcı Fort Smith tarafından tasarlanıyor. Bu Limuzin’ler ünlü müzik lideri olarak adlandırılan kişileri taşımak için kullanılıyor ve halk arasında “Big-band buses” olarak anılıyordu.San-Francisco-limousine

Sonraları otomotiv endüstrisinin gelişmesiyle birlikte iç dizaynları da farklılaşan otomobil film ve şarkı yıldızları gibi zengin kitleler tarafından otel transferleri gibi özel hizmetler için kullanılmaya başlandı.  Yine özellikle Amerika’da herhangi bir marka araç, hangi yıl üretilmiş olursa olsun rahatlıkla limuzin haline getirilebiliyor. Hatta standart üretilen otomobiller limuzine dönüştürülüyor, söz gelimi yeniden tasarlanıyor ve sadece bu iş için dev bütçeli şirketler faaliyet gösteriyor. Günümüzde Limuzin’lerin ana vatanı Avrupa olarak bilinse de özellikle son 70-80 yıldır bu araçlar en fazla Amerika’da rağbet görüyor ve üretiliyor. İhtişamlı ve güçlü Limuzin otomobilleri ile Amerikan Otomotiv Endüstrisi hala dünya çapında kendini gösteriyor. Uzun araç olarak algılanan Limuzin için ‘uzun otomobil ya da uzun araç’ demek yeterli bir tabir olmuyor otomobil geniş alan avantajı, lüks ve konforu ile de dikkat çekiyor. Dolayısıyla bir tür zenginlik ve prestij simgesi haline geliyor. Bu sebeple uzun süredir daha çok siyasi liderler, işadamları ve sanatçılar tarafından kullanılıyor. Yine sağladığı konfor ve prestij sayesinde günümüzde düğünlerde gelin arabası, film festivalleri, tanıtımlar ve açılışlar gibi özel organizasyonlarda vip otomobil olarak tercih ediliyor.

Üretimi ve teknik açıdan Limuzin

Limuzin’ler genellikle ‘sedan’ olarak üretilen otomobillerin özel bir şasi üreticisi tarafından yapılmış şasi kullanılarak, gereğinden fazla bir dingil açıklığı ile limuzine dönüştürülmesiyle üretiliyor. Bu araçlar 2.0-6.0 litre aralığında, V6 ve V8 turbo dizel veya benzinli ünitelerden, 200-400 beygir aralığında güç alabiliyor ve kara taşımacılığının en pahalı şekli olarak karşımıza çıkıyor. Limuzin üreticileri araçlarını tasarlarken aracın tasarımı ve motorlu taşıt yakıt emisyonu gibi konularda kimi zamanlar problemler yaşayabiliyorlar. Taşıt yönetmeliği ülkeler arasında farklılık gösterebildiği için üretilen her limuzini her ülkede göremiyoruz. Profesyonel şoförlere sahip Limuzinler, devlet başkanlarına, siyasi liderlere, özel davetlilere, ünlü kişilere ve zengin kesme hitap ettiği için; diğer araçlardan farklı olarak, özel zırh, kurşungeçirmez cam, güçlü ses yalıtımı gibi fiziksel yeterliliklere ve açılır tavan, minibardan daha büyükçe bir bar, mini buzdolabı,  deri koltuk kaplamaları, son teknoloji elektronik cihaz ve sistemler bulunabiliyor. Ayrıca opsiyonel olarak sürücü ile yolcuları ayıran açılır-kapanır perde sistemi de araçlarda yer alıyor.

Ehliyet sınıfı98-02_Lincoln_Town_Car_limousine

Normal otomobilleri kullanabilmek için aldığımız B Sınıfı ehliyet, limuzinler için de geçerliliğini koruyor. Ancak bazı ülkeler bunu yeterli görmeyebiliyor. Avrupa için 3 bin 500 kilo ve altındaki limuzinler için B Tipi, 7 bin 500 kilo ve 8 kişi ve daha az yolcu taşıyorsa C1 Tipi, daha fazla ağırlık ve yolcu taşıyorsa D1 Tipi sürücü ehliyetine sahip olmak gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Elektriğin dahi adamı Nikola Tesla başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

.