ARACINIZA BAHAR BAKIMI YAPMAYI UNUTMAYIN

0

Kış mevsimi yavaş yavaş yerini bahar mevsimine bırakmaya hazırlanırken, kış aylarında yağmur ve kar nedeniyle yıpranan aracınızın bahar bakımını yapmayı unutmayın. İşte aracınızın bahar bakımı için yapmanız gerekenler…

bahar bakımı (1)Kış lastiklerini değiştirin

Kış lastiklerini rafa kaldırmanın zamanı! Sıcaklıkla beraber lastik basıncı da artabileceğinden, kış lastikleri performansını kaybedecektir. Özellikle kışın yol tutuşuna büyük etkisi olan çivili kış lastikleri, yazın tam tersi bir durum sergiler. Bunun yanında, aynı aks üzerindeki lastiklerin hava basıncında farklılık olursa, araç düşük hava basıncına sahip lastiğin bulunduğu yöne çekecektir. Bu yüzden lastiklerinizin basınç kontrolü ve bakımını yapmanız gerekir.

Hava filtresini temizleyin

Hava filtresi, motorun ihtiyaç duyduğu havayı her türlü hava koşulunda sorunsuzca sağlayabilmelidir. Kışın yağmur, toz, çamur gibi dış etmenlere maruz kalarak tıkanan hava filtresi, bahar öncesi değiştirilmelidir. Eğer hava filtresi, yakıtın tamamını yakacak düzeyde oksijen sağlayamazsa, motorda güç kaybı oluşur. Yakıtın çoğu, yanmadan egzozdan çıkacağından, bu durum yakıt israfına sebep olur. Bu da doğrudan yakıt tüketimini etkiler

Motor yağını değiştirmeyi unutmayın

Araç bakımı için önemli bir diğer nokta da motor yağıdır. Motor yağı, motor üzerindeki parçaların üzerinde bir tabaka halinde bulunarak sürtünmeyi en aza indirger. Sürtünmenin az olması, tekerleklerin daha çabuk dönmesini sağlayarak güç kaybını engeller. Ayrıca içeriğindeki temizleyiciler sayesinde motor yağı motoru pas ve kirden korur.

Bahar ve yaz aylarında sıcaklıktan dolayı motor yağı daha fazla ısınacaktır. Bu yüzden bahara girmeden motor yağınızı değiştirmenizde fayda var.

bahar bakımı (2)Eğer bahar ve yazların uzun sürdüğü bir yerde yaşıyorsanız, özellikle fren hidroliğinizin yağ değişimi konusunda dikkatli olmalısınız. Çünkü sıcaklığın etkisiyle hidrolik yağı kaynama yapabilir. Ayrıca fren hortumlarındaki kaçaklar da hidrolikte azalmaya neden olabilir. Hortumda kaçak olmasa da hidrolik yağı, fren pistonları ile balataların zamanla sıkışarak oluşturacakları boşluğa dolacağından yine azalma gösterebilir.

Cam suyunu değiştirin

Kışın yağmur, kar ve yoldan gelen sular sebebiyle çok fazla kullanmak zorunda olduğumuz cam suyu püskürtme sistemi, bahar geldiğinde yıpranmış olacaktır. Bu yüzden bu sistemi de kontrol ederek, gördüğünüz eksiklikleri gidermelisiniz. Cam suyunu değiştirirken saf su yerine deterjan katkılı su kullanmanız, camların temizliği için önemlidir.

Yıpranan sileceklere dikkat

Kış koşullarında kullanıma bağlı olarak yıpranan kauçuk silecekler, iyi temizlenmediği veya değiştirilmediği takdirde, camda iz bırakacağı için görüşü kötü etkileyecektir. Bu yüzden kış mevsimi biterken, sileceklerin de kontrol edilmesi, temizlenmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan TARİHİN YENİDEN YAZILDIĞI Çanakkale Savaşı başlıklı makalemizde 18 Mart, anma günü ve Çanakkale hakkında bilgiler verilmektedir.

.